Raamattua muokataan kekkuli ryhmittymissä uuteen uskoon mutta kaikkea paskaa eivät kykene häivyttämään kirjasta.
Kristinuskonnossakin toimii evoluutio.
Anonyymi-ap
12123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kirkkolaiva muuttuu pakon edessä.
Naispappeus oli iso ylöalaisin kääntö ja homouteen suhdekin muuttuu mutta se on tuskallisen vaikeaa, siis enemmän
Jeesus oli homo. Kulki 12 puppelipojan kanssa.
joista suurin osa oli naimisissa
Jeesus oli ilmeisesti alussa yksinäinen yksin eläjä, muttei välttämättä kuollessaan
Matteuksen evankeliumi 6:24. Verraton tie.
Miten sitä Raamatun tekstiä on muutettu ja milloin ja kuka sen teki?
osa apostolien kirjoituksista jäi pois Raamatusta
samoin Raamattu ei kirjoitettu
tapahtui noin 40 jkr
Rooman valtakunnassa oli liikkeellä useita apostolien nimissä tehtyjä kirjoituksia, joita ei otettu Uuteen Testamenttiin, koska ne olivat iältään selvästi myöhäisempiä kuin neljä perusevankeliumia ja koska niissä oli enemmän sadunomaista legendaa kuin Jeesuksen aitoa elämänhistoriaa. Esimerkiksi Pietarin nimissä kirjoitetussa evankeliumissa Jeesuksen kuvattiin ylösnousemuksen jälkeen kasvaneen kolmemetriseksi jättiläiseksi, jne.
Raamattua ei ole muokattu 2000 vuoteen ennen 1992 väännöstä ja sen jälkeen tulleita päivityksiä. Itse asiassa ne ovat lipilaari teologien mukaelmia Raamatusta eikä ne siten ole Jumalan sanaa. Itselläni on käytössä Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistyksen Oulussa kustantama painos, niin että kyllä nää oikiasa oot nuista kekkuliryhmittymistä jotka sitä kakkaa sekkaan sekottellee.
Esim. Länsimaiden luetuin Raamattu muokattiin homoksi kääntyneen Britannian kuninkaan toimesta.
Homofobian terästäminen ei ilmeisesti toiminut.
The King James Bible
Alatyylinen aloitus, mutta jos olet täyspäinen Googleta kuolleen meren kääröt. Kirjoja on muokattu yllättävän VÄHÄN. Ei niitä aleta muuttamaan. Tulkinnat muuttuu.
Usein näitä väitteitä Raamatun muokkaamisesta esittävät eniten ne, joilla on hyvin hatarat ja pinnalliset tiedot Raamatun tekstien syntyhistoriasta. Heidän näkemyksensä perustuu enemmän mielikuviin kuin todelliseen tutkimukseen. Esimerkiksi jos jokin apostolin nimissä kirjoitettu legenda on jätetty pois Uudesta Testamentista, niin heidän mielestään se on varmastikin jätetty pois sen takia, että se sisältää aitoa tietoa Jeesuksesta, joka halutaan salata tavalliselta kirkkokansalta. Sehän on tietysti mielenkiintoisempi vaihtoehto sensaationälkäisille kuin se tylsempi vaihtoehto, että se jätettiin pois koska sitä ei pidetty riittävän aitona.