Kämyset halvat droonit tulee läpi,missä ongelma

Länsimaiden aseistama Ukraina kärsii teknologian puutteesta, vai mikä on se ongelma?
https://yle.fi/a/74-20010573
11174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Onhan se kamalaa jos 10 000 dollarin vehje tuhoaisi 900 000 dollarin panssarivaunun?

Äänestä
  • Jopa 500 - 1 000 dollarin FPV-rynnäkködrooni tekee sen.

    Äänestä

Jos dronen hinta on karkeasti ottaen tonnin luokkaa, niin ei sitä kannata ampua 100 000 maksavalla sidewinderillä.

Äänestä
  • Voiko luvalla käyttää 2,5 miljoonaa maksvaa arrowsia?

    Äänestä

  • Ukraina on ampunut tuhlaajapojan tavoin niitä 1-2 miljoonan hintaisilla Amraameilla ja muilla länsiohjuksilla. Nyt on länneltäkin tämän leikin takia rahat loppu.

    Äänestä

Miksi torjua mitään kun ne menee muutenkin rikki?

Ihan hullun hommaa?

Äänestä

Tulivatko?

Venäjä iski Ukrainaan yöllä ennätysmäärällä drooneja

Venäjä laukaisi ennätykselliset 539 droonia sekä 11 ballistista- ja risteilyohjusta Ukrainaan yön aikana, Ukrainan ilmavoimat sanoo.

Ilmavoimien mukaan ilmatorjuntayksiköt ampuivat alas 270 droonia ja 208 muuta menetettiin. Menettämisellä viitataan Ukrainan armeijan käyttämään elektroniseen sodankäyntiin, jolla drooneja ohjataan uudelleen. Osa drooneista saattoi olla lliikenteessä ilman taistelukärkiä.

Ilmavoimien mukaan myös kaksi risteilyohjusta ammuttiin alas.

1Äänestä
  • Ja kuvien perusteella Kiova tulessa.

    Äänestä

ZelensKYYn pitää kerjätä Israelilta Juudaksen linkoja?

Äänestä

Moskovan lentokentillä kaaos - syynä lennokki-iskujen uhka
Moskovan pormestari Sergey Sobjanin sanoo Venäjän ilmapuolustuksen torjuneen Moskovaan kohdistuneen lennokkihyökkäyksen. Sobjanin mukaan Venäjän ilmapuolustus ampui alas yhden lennokin.

Loistava saavutus. Uskomatonta!

1Äänestä

Tämä lienee yksi sodan ratkaisevia hetkiä.

Tässä on ainekset uuteen voitonpäivän juhlaan jolla voitaisiin kunnioittaa presidentti Putinia myös hänen rauhantyönsä merkityksestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Länsimaiden aseistama Ukraina kärsii teknologian puutteesta, vai mikä on se ongelma?
https://yle.fi/a/74-20010573

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu