Keraaminen pinnoite onko tarpeellinen?

Anonyymi-ap

Tossa nettiä selailin ja tubesta kattelin videoita. Voi olla hyväkin mutta onko tarpeellinen?

Meillä on 2. Autona n. 20 v japsi. Ostettiin 5 v vanhana, metalli väri. Kohtuullisesti pidetty mm. pesty ja 2-3 k. v. vahattu. Tänään sen pesin oikein kunnolla ja vedin glyymin päälle. Ei paljoa uutta häpee eli siks kysyn mihin keraamista pinnoitetta tarvitaan?

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keraamisen pinnoitteen valmistajalle ja laittajalle tulee euroja.

    • Anonyymi

      Keraaminen pinnoite kestää hyvänä useampia vuosia. Tuollainen marketti vaha muutaman kuukauden.

    • Anonyymi

      No sellainen itse ruiskittava keraaminen pinnoite on vahaa nopeampi laittaa, kestää paljon paremmin ja pysyy vahattua autoa paremmin suhteellisen puhtaan näköisenä.
      Ja lasiin laitettuna ei tarvitse edes tuulilasinpyyhkijöitä käyttää,

    • Anonyymi

      Jos haluaa et se k.pinnoite pysyy edes vähän pidempään, sitähän ei sais juurikaan hinkata eli ilmeisesti pesu vaan huuhtelemalla tai p.pesurilla. Kyllä auto pitää pestä kunnolla kovilla "myrkyillä" ainakin kerran v ja sitten puhdistava vaha päälle: glyymin punainen. Sen jälkeen se vähän näyttääkin jo joltain. Ehkä tuo k.pin. sopii sellaiselle jolle ei auton puhtaus ole niin nopon nuukaa.

      • Anonyymi

        Juu, keraamiset pinoitteet, olivat ne sitten pajalla laitettuja tai itse ruikittuja, ovat laiskan miehen autonhoitoa. Pysyy suhteellisen puhtaana, mutta ei minään näyttely-yksilönä. Vaha on edelleen se millä kiiltoa ja säihkettä saadaan, mutta jos melko hyvä puhtaus riittää, niin on keraamiset systeemit todella jees juttuja.
        Itse olen käyttänyt Korrekin keraamisia itse ruiskittavia, enkä missään tapauksessa palaisi enää auton vahaajaksi. Niin helppa ja vähintään riittävän kestävää. Kotipihalla käsinpesu muutaman kerran kesässä ja suojakelillä satunnaiseti talvella ei näytä keraamista pintaa juuri syövän. 2x vuodessa riittää ihan hyvin. Paitsi tuulilasi joka ehkä kaipaisi 3 käsittelyä vuodessa, jos meinaa säästää tuulilasinpyyhkijöitä ihan tyystin.


    • Anonyymi

      Talvella pitää pestä usein, koska pitää saada tiesuola veks. Se kannattaa huomioida.

    • Anonyymi

      Kun maali ittessään on se pinnoite ja stä on useampia kerroksia, on ekana pohjamaali, sitten maali ja yleensä vielä lakka. Kaiken alla on monessa paikkaa vielä sinkkikerros ja helmoissa ymv. massa. Vaha on ihan jees silloin tällöin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1268
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      156
      1227
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1115
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      103
      1077
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      52
      1077
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      56
      873
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      853
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      785
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      772
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      74
      761
    Aihe