Venäjän Suurlähettiläs ja muut virkailijat jakoivat aikaa sitten Voitonpäivämitaleita Suomessa asuville venäläisille.
Miten tälläinen törkeä Suomivastaisuus ja loukkaava käytös koettiin päättäjien tahoilla?
Onko Venäjän Suurlähettiläs ja muut lähetystön virkailijat jo karkoitettu Suomesta vai uinuuko päättäjät kyseisessä asiassa Ruususen unta?
Miten tälläinen törkeä Suomivastaisuus ja loukkaava käytös koettiin päättäjien tahoilla?
Onko Venäjän Suurlähettiläs ja muut lähetystön virkailijat jo karkoitettu Suomesta vai uinuuko päättäjät kyseisessä asiassa Ruususen unta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Venäläiset ovat ilkeää ja vastenmielistä kansaa. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
En ole ymmärtänyt millaisia he ovat. Nyt alan ymmärtämään. Nyt olisi venäläisten itsensä aika syrjäyttää johtoportaat ja valittava viisaasti parempia ihmisiä johtoon. Pahuus tuhoa venäläiset koko kansan jos he eivät tee vallanvaihtoa.
No tulipa venäläisten vanhempien pojasta Helsingin pormestari .
Niin tuli, koska hylkäsi venäläisen pahuuden ja kasvoi ihmiseksi.
Suomalaiset ovat alkujaan tulleet jostakin Volgan mutkasta tänne, joten Voitonpäivän viettäminen on tavallaan myös suomalaisten juhla, koska Volgograd ( Stalingrad ) vapautettiin saksalaisista miehittäjistä.
Voitonpäivän mitalien jakaminen suomalaisille kuuluu asiaan, koska Volgogradin vapautuksen aikaan SDP:n ex.puheenjohtaja Otto-Wille Kuusinen istui Kremlissä johtamassa Sosialististen Federatiivisten Neuvostotasavaltojen Liittoa generalissimus Stalinin rinnalla.
Saksalaiset piirittivät Leningradia, mutta eivät he ihan miehittämään sitä päässeet.
Saiko Jaakko Laakso ja Mauno Saarikin mitalin?
Mikäs tuossa nyt on väärin?
Mitaleita voi aivan hyvin jakaa. Niinhän suomalaisetkin tekevät.
Mistä ansioista niitä mitaleja jaettiin täällä asuville?