Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään.
Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispoista.
https://m.youtube.com/watch?v=pv0FcCUG2Ns
Kohdasta 57 min alkaa
Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispoista.
https://m.youtube.com/watch?v=pv0FcCUG2Ns
Kohdasta 57 min alkaa
Vastaukset 264
Vanhimmat
Kuuntelin päivällä. Mari Leppänen sai tuta eksyttämisensä.
Oli suoraa puhetta.
Ihan aiheesta sanottiin.
Asiaa puhui hänestäkin.
Joko ovat keksineet, ettei ollutkaan maailman paras idea palvoa Jeesusta kuoliaaksi kidutettuna ja kirottuna tosi Jumalana?
Ihan omaa oppiasi, jahvekultti. 😂
Sillä on taas rankkaa.
Totta - muut kun eivät ymmärrä mitä Raamatussa lukee, etkä onneksi sinäkään, tai olisit jonkinlainen glooni matamimimmistäå.
Perustuu luomiskertomukseen, kun Luojajumalan sanoin ihminen sidottiin materiaaan niin, ettei tämä pysty tekemään ihmeitä, jos uskoo pahaan tietoon, koska se kyky olisi vaarallinen.
Tästä syystä Jeesus sanoi olevansa vain hyvällä tiedolla tie elämän puulle, mistä puusta voittaja saa syödä salattua mannaa eli pystyy tekemään ihmeitä (ilm.2:7 ja 2:17).
Ja tästä syystä juutalaisten rahanvaihtajien oli kiireesti sidottava ihmiset uskomaan pahaan tietoon, tai olisi juutalaisten pankkibisnekset sakanneet pahasti jo alkumetreille, kuin eräällä aasialaisella lentokoneella.
Ihan omaa höpinääsi tuokin.
Ja pahempaa tietoa ette pystyisi keksimäänkään, kuin palvoa Jeesuksen nimeen tosi Jumalaa kuoliaaksi kidutettuna ja kiroukseksi kirottuna uhrina helvettiin omien pahojen tekojenne puolesta.
Järkyttävää, että eivät tunne edes kristinuskon alkeita.
Etsikääpä yksikin uskovainen, joka tekee ihmeitä, niin voitte todistaa, että Luojajumalan tekemä suojaus on pettänyt. Minä en tiedä sellaisia.
Miksi sinun pitäisi tietää miten Pyhä Henki toimii uskovien kautta?
"Totta - muut kun eivät ymmärrä mitä Raamatussa lukee, etkä onneksi sinäkään, tai olisit jonkinlainen glooni matamimimmistäå."
Onko käynyt tosiaan niin että agisson olet maailman ainoa joka ymmärtää raamatun oikein?
Mitä sinä et siitä ymmärrä?
Ehdottomasti, ja on tarkoitettu niille, joilla on aivot - muutenhan tänä päivänä kristinusko perustuisi ihmeiden tekemiseen ja Jeesuksen opetukseen, eikä hänen palvomiseen kirottuna tosi Jumala - sanoohan sen nyt järkikin. Niillä joilla se on.
Ihan oman pääsi ääniä kuuntelet.
Siksi, että Jeesus varoittaa Mark.16:ssa niistä eksyttäjistä jotka tulevat Hänen nimissään ja joilla ei ole Hänen maiitsemiaan kykyjä tunnustekoihin joista Hänen seuraajansa tunnistaa.
Tuskin varoittaa turhaan, ketkähän palstan kirjoittajistakin esiintyvät Hänen nimissään ilman mainittuja tunnusmerkkejä?
Tuntevatkohan islamin paremmin?
Puhe meni pahasti persiilleen ja väkeä oli vähän.
Täysin päinvastoi, PeKu!
Onko Kansdanlähetyskin jo hyväksymässä samaa sukupuolta olevien seksin?
Videolla kerrotaan, että heillä on siellä tilat, joissa samaa sukupuolta olevat voivat tanssia keskenään.
Pe.ku
Sinun kannattaa kunnella aloituksen linkki eikä olla niin avuton.
Minäkin kuuntelin tuon saman tiedotuksen juontajalta ja ihmettelin.
Niin se vaan sitten on kun ovat järjestäneet tanssitilat samaa sukupuoltra oleville.
Pe.ku se vastailee itselleen niin saa mieluistaan vastauksia. 😆
"Sinun kannattaa kunnella aloituksen linkki eikä olla niin avuton."
Linkisasähän kansanlähetyksen juontaja tuon kertoo.
Samaa sukupuolta olevien tanssimiseen on tilat.
Eikän kerro, kyllä se on sinun sairassa velettasi.
Heh, vai oikein hyväksymällä seksin.
Pe.kulla on taas puhe siitä mistä puute. 😆
Puheen sisältö lyhyesti: Ai ai ai ja voi voi voi, kuinka meillä on jumalattomia piispoja ja kirkon yhtenäisyys on rikki - mutta pysytään silti mukana kirkossa, ei erota. Isien kirkkoa ei jätetä, kuten muinaiset teologit X, Y ja Z sanoivat.
Olet taas kuunnellut jotain muuta kuin aloituksen puhetta. 🥱
Kyllä se tuli Nummelan puheessa esille kristallinkirkkaasti, että kirkko on pilalla, kirkon ja herätysliikkeiden välillä ei ole kristillistä yhteyttä, piispa olkoon kirottu koska julistaa väärää evankeliumia mutta hei: kyllä me pysymme kirkossa! Ja joukossa oli lainauksia vanhoilta teologeilta, joiden mukaan kirkkoa ei jätetä.
Hyvä puhe!
Turhaa kritisoitte kansanlähetyksen järjestämiä tiloja samaa sukupuolta olevien tansseille.
Ihan lunnollistahan se on samaa sukupuolta olevien parien tanssiminen keskenään.
Pe.ku, lääkkeiden oton aika!
Olipa sitten Pe.ku tai kuka muu tahansa, niin ainakin hän on oikeassa.
Sulla itselläsi on jäänyt linkittämäsi video katsomatta.
Kyllä sinä Pe.ku olet edelleen väärässä, kehtaat taas valehdella.
Helkkari, on tämä kyllä hilpeää näiden juupaseipäs jahvekultti änkkä jänkkien änkytys.
Onkohan tuolla mitenkään voinut selvitä edes peruskoulun oppimäärästä?!
No, joko ne keksi, ettei ollutkaan loistava idea mennä palvomaan juutalaisten käskystä - perkaamalla taivasten valtakunta pois - Jeesusta kuoliaaksi kidutettuna ja kiroukseksi kirottuna tosi Jumala, kun Jeesus lupasi seuraajilleen ihmeiden teon kyvyn?
Eikä olisi tarvinnut lukea kuin 5.Mooseksen kirja luku 13, kun juutalaisten Baal-jumala käskee tappamaan ihmeiden tekijän ja nostanaan koston käden tämän seuraajien ylle, minkä koston sitten Paavali toteutti. Ja te uskoitte.
Ja sinne edelle tiedoksi - kyse ei ole 'ymmärtää Raamattu oikein', vaan siitä tiedosta mitä Raamatussa lukee.
Ei kai sitä voikaan ymmärtää, jos ei edes tiedä mitä siellä lukee?!
Hienoa kuulla aloituksen linkistä tuollaista puhetta aidolta uskovalta mieheltä, joka esimerkillisesti noudattaa Raamatun kirjoituksia kaikessa elämässään eikä pelkissä suurissa puheissaan.
Eikä olekin, muru.
Toivottavasti aloituksessa mainittu mies on oikea mies joka uskaltaa noudattaa oikeasti Raamatun kirjoituksia,, eikä erään Uudestisyntyneen Jeesuksen seuraajan ksltainen joka ainoastaan pyrkii noudattamaan niitä?
Samanlaisia suurien puheiden muruttelijoita ne on molemmat.
Jumalan miehen puheet ovat sina suuria koska Jumala on suuri.
Juuri noin? Jumalan mies joka elää Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään kirjaintakaan muuttamatta.
Hienoa, että meillä on tuollaisia miehiä jotka valaisevat meille tien Raamatusssa kerrottuun eöämään ja osaamme luopua ylellisyyksistämme.
Mitä ylellisyyttä sinulla on?
Se on tietenkin ylellisyyttä, millä meitä on siunattu ja kerskaaminen on halpamaista asioilla jotka olemme saaneet ilman omaa ansiotamme.
Mitä sellaista sinä itse sitten olet saanut?
Miksi yrität saada minut kerskaamaan asioilla joita en itse ansainnut?
Meille kaikille on suunnaton ylellisyys tietenkin, että olemme saaneet aloituksessa mainitun miehen opastamaan meidät elämään tiukasti Raamatussa kerrotulla tavalla kaikessa elämässämme kirjaintakaan muuttamatta.
Eikö sinustakin ole ihanaa oppia elämään Raamatussa kerrotulla tavalla ilman autoa, telkkaria, tietokoneita, puhelimia, sähköä, prosessoitua ruokaa, nykyistä terveydenhuoltojärjestelmää etc.
Varmasti olet yhtä iloinen kanssani saamastamme mahdollisuudesta hyvään ja siihen ainoaan oikeanlaiseen elämään.
Aamen.
Ai niin, unohdin Kristillisen avioliittomme josta myös varmasti opitaan kyseisen herätysjohtajan johdolla luopumaan, koska lainsäädännöstämme johtuen Raamattu mahdollistaa sen ainoastaan miesten väliseksi.
Ehkä kyseinen johtaja vie meidät teokratiaan jolloin liitto mahdollistuu myös meille vastakkaista sukupuolta oleville sekä kaikille samaa sukupuolta oleville.
Sitä odotellessa pidetään peukkuja kyseisen herätysjohtajan suosiolle.
Aamen.
Sanoissaan vakaa ja harkitseva mies, miksei hän eläisi kaikessa elämässään kuten julistaa?
Tarkasti Raamatun sanaa noudattaen Raamatussa kerrotulla tavalla?
Hyvin kirjoitettu.
Aamen
Toivottavasti joku oikeesti tarkistaa miten tyyppi elelee ja julkasee tulokset palstalla tai joissain päivälehdissä.
Meinaatko sen olevan oikea raamatussa kerrottu tubettaja joka palauttaa meidät kaikki tuhansia vuosia sitten vallinneeseen aikakauteen ja pelastaa Luomakunnan saastumiselta ja ylikansoittaa maapallon?
Luthersäätiössa piispa Juhana näki unen että KL liittyy hänen alaisuuteen. Paul Zelkeen. Ifeo.
Katselin Pauli Selkeähkön videon jossa piispa Pohjola vieraili SLEY:n tapahtumassa puhumassa. Oli kyllä kummallinen. Pohjola tosiaankin kertoili siinä unestaan, miten SLEY ja KL eroavat kirkosta ja liittävät jumalanpalvelusyhteisönsä Lähetyshiippakuntaan. Vähän sellainen Martin Luther Kingin puhe "Minulla on unelma".
Höpöhöpö. Herätysliikkeet savustetaan ulos kuten tästä Nummelan puheestakakin käy ilmi.
Oma unesi jota täällä kerrot.
Mitä oikein hourehdit, houreellinen? Ota silmä käteen ja katso video. Siinä selvästi uneksitaan, että herätysliikejärjestöt liittyvät Lähetyshiippakuntaan. Kuuromykkäsokea olet, jos et kuule etkä ymmärrä, mitä Pohjola puhuu.
Kuuntele puhe äläkä jankuta tyhjää päivästä toiseen!
Se vänkää vaikka linkki on annettu. 😆
Miksi jänkkäät vastaan selvää puhetta?!? Nummela puhui yhdistymisestä eikä se muuksi muuta, vaikka kuinka annat ylätäätä omille roskavastauksillesi.
Oot muuten oikeessa, toi yks eläkeukko vastailee itelleen ja antaa itelleen yläpeukkuja! 😁😆🤣
Mnot on siis Anona.
Ei puhunut yhdistymisestä vaan valmistautumisesta yhdidtyninseen kun evlut kirkossa toiminta käy maksuttomaksi.
Kuuntele äläkä höpötä omiasi.
Juuri näin. Jokainen voi itse kuunnella.
Puhui unestaan, ja siinä unessa eri luterilaiset liikkeet yhdistyivät. Ne puheet kuunnellaan mukisematta, ymmärrätkö? Eikä puhunut mistään maksuttomasta toiminnasta, höperehdit ihan omiasi.
Mitä kenenkään unilla on merkitystä?
Tuo on varmaan kirkossa kuulutettu, koska Jahve määrää 5.Mooseksen kirja, luku 13 ihmeidentekijän ja unennäkijän surmattavaksi, ja täälläkin on käyty kiivas keskustelukin siitä, että kaikki tuollainen on suoraan saatanasta, kuten Jeesuskin tuomittiin noituudesta syytettynä.
5.Mooseksen kirja:
13:1 "Jos teidän keskuuteenne ilmestyy profeetta tai unennäkijä ja lupaa sinulle jonkun tunnusteon tai ihmeen, ja jos sitten todellakin tapahtuu se tunnusteko tai ihme, josta hän puhui sinulle sanoen: 'Lähtekäämme seuraamaan muita jumalia, joita te ette tunne, ja palvelkaamme niitä', niin älä kuuntele sen profeetan puhetta tai sitä unennäkijää ... se profeetta tai unennäkijä surmattakoon, sillä hän on julistanut luopumusta Herrasta, teidän (juutalaisten) Jumalastanne."
Herätysliikkeet savustavat itse itsensä Kirkosta ulos.
Eivät vaan kirkon liberaalit, että saavat tuhota kirkon loppuun saakka.
Miten mainitsemasi liberaalit ovat savustamassa itseään ulos Kirkosta?
Eväämällä tilojen käyttöä ja lopettamalla lähetystukia.
Herätysliikkeellänne olisi mahdollisuus irtautua Kirkkoa häiritsemästä ja hankkia omia tiloja käyttöään varten jossa voitte toteuttaa Kirkkokansan eriarvoistamista.
Pitäisikö seurakunnilta kerättyjä varoja siis jatkossakin lähettää venäjälle herätysliikkeen lähetystoiminnan nimellä?
Tarkoitatko ettei kaivossa pysy vesi kannettu?
Teitä miehekkäitä eläkemiehiä palstalla vaikuttaa riittävän.
En ole Mnot, Pe.ku, Tolkku tai torre.
Kirkkoa siis häiritsee heidän oma oppinsa ja Raamatun sana.
Evlut kirkon liberaalit ovat saastuttaneet jo koko piispakunnan ja 70% papeista.
Ilmestyskirjan porttokirkko.
Kirjoitinkin teistä "eläkevaareista" jotka esiinnytte anonyymisti meidän nuorempien kirjoittajien tapaan joilla ei ole pakonomaista tarvetta ylikorostaa sukupuoltamme, vaan kirjoitamme ihmisenä.
Tulisiko Kirkon siis rikkoa maallista lainsäädäntöämme ja alkaa noudattamaan Raamatun kirjoituksia tuhansia vuosia sitten vallinneella tavalla?
Tai alkaa kerskaamaan teidän tavoin pelkissä suurissa puheissa noudattavansa Raamatun kirjoituksia niiden edellyttämällä tavalla?
Jokainen meistä saastuttaa ympäristöämme niin hengellisesti kuin fyysisestikin toiminnallaan, miksi syyttää toisia oman pesän likaamisesta ja yrittää näyttää sellaiselta mitä oikeasti ei ole?
Porttoja olemme jokainen Raamatun sanoista muodostamillamme mielipiteillämme syyllistäessämme toisiamme.
Totuuden taakse ei voi piiloutua toisten kelvottomuutta osoittelemaan, ellei itse ole puhdas kelvottomuudestaan.
Ole vaan, mutta älä vedä muita tuohon lokaan.
Ei Suomen laki kiellä olematta vihkiä homoja.
Tietenkin on mahdollisuus, mutta se olisi sopimusrikkomus.
Onko siis maallinen sopimusrikkomus herätysliikkeellesi tärkeämpi asia kuin Raamatun kirjoitusten noudattaminen siten kuin ne on annettu tuhansia vuosia sitten?
Oletko siis erilainen nuori ja elät kaikessa elämässäsi Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kirjoituksia tarkasti noudattaen?
Elän sillä tavalla kuin kristityn tulee Raamatun mukaan elää.
Tähän mennessä esitettyjen Raamatunkohtien mukaan samaa sukupuolta olevien välistä vihkimistä Kristilliseen avioliittoon keskenään ei kielletä tai pidetä mitenkään Herran tahdon vastaisena.
Meille lisääntymään valituille ja siunatuille sen sijaan Raamatussa asetetaan vaatimuksia joita emme voi lainsäädännöstämme johtuen noudattaen solmia miehen ja naisen välistä liittoa Raamatussa kerrotulla tavalla.
Kirjaintakaan muuttamatta kaikessa elämässäsi elät siis Raamatun kirjoitusten mukaisesti?
Kait jokasen joka oikiasti uskoo Jumalaan, pitäs noudattaa ihan kaikkia Raamatun sanoja.
Tiätty eri asja jos vaan tottelee pelkästään jolraki osin, kertonee uskon laadusta kaiken tarvittavan.
Noudatakko oikiasti eläväs kaikkien kolomen raamatunkohdan mukaha, misä kristityistä puhutaan?
No niin, ja entäs sitten, mikä muu muuttuu kuin valtion varoista maksettava seurakunnan ylläpitotuki?
Miten liittyy aloitukseen?
On tässä ketjussa, jossa on aloitus, jos et ole huomannut?!
Ei mitenkään liity. Olisi kohtuullista, että kuuntelet linkin ennen kuin auot päätäsi.
Älä odota liikoja….
Niin mitä sitten :d Kirkossa kuitenkin yritetään pysyä koska ei ole "miestä" sieltä lähtemään ja mistäpä sitä miehisyyttä mokomille kitisijöille tulisikaan. Pidetään sitten puheita ja julkaistaan kirjeitä joissa puretaan pahaa oloa siitä kun kirkko ei suostu syrjimään samaa sukupuolta olevia avioliittoon haluavia pareja kun ei edes raukkaparat ymmärretä sitä, että "kansakirkon" johtaminen on pikkaisen eri touhua kuin johtaa jotain muutaman tuhannet jäsenen kuppikuntaa. Vaikka todellisuudessa pitäisi tuo asia ymmärtää sillä kirkon rahat ja edut ovat tuolle porukalle kelvanneet liiankin hyvin ja kun heistä lähtemäänkään ole.
Kuuntele puhe ja lopeta omien traumojesi purkaminen täällä.
Samaa jorinaa, mielensä pahoitusta ja tyhjiä uhkauksia mitä on kuultu noilta aikaisemmin.
Viime kesänä piti sellaisen puheen jossa antoi ymmärtää, että viidesläiset lähtisivät kirkosta mikä kirkko ryhtyy homoja vihkimään . No, ovatko lähteneet ? No , ei . Eivätkä lähde tuon piispojen ohjeistuksenkaan jälkeen kunhan narisevat. Kirkko on jo osoittanut kuka isäntä talossa ja en usko, että epäröisi sitä tehdä uudelleen. Tosin loputtomasti kirkko ei voi enää antaa noiden touhuilla sillä ovat niin kova maine haitta kirkolle. Silloinkin tosin kirkoissa joudutaan sitkeimmät kiinnipitäjät irrottamaan plasmaleikkurilla :d
Se on tosiaan sairas. Kuten Mnot ja Torre.
No kerropa mitä uutta tuo puhe sisälsi kuin noita samoja juttuja. Ihan samaa jorinaa oli aina Leppäsen ottamisesta hampaisiin . Mari Leppänen tuntuu olevan tuolle yleinen paheksunnan aihe ja syykin tiedetään sillä hän on nainen.
Ja mitä luulet, että kirkko välittää noista katteettomia verhottuja uhkailuja sisältävistä palopuheista.
Siinä se nyt jässyttää samoja jässytyksiään.
Asiatasolla et siis kykene vastaamaan.
Anna olla. Pahempi ilman häntä,
No, olkoon !
Kirjoitatko lisää traumoistasi?
Nytkö olet sitten alkanut diagnosoimaan sairaaksi toisia kirjoittajia vankalla vakuutuslääkärin ammattitaidollasi?
Helppo homma heidän kohdallaan.
Heidän kirjotuksensa eivät ole terveitä.
Kerrotko lisää terveydentilastasi?
Mielelläni. Terveyteni on erinomainen ja voin oikein hyvin.
Entä sinä itse?
Kiitos kysymästä ja lääketieteellinen arvioitikykysi toisten ihmisten sairaudentilasta on mikä?
Erinomainen.
Entä omasi?
Pakko myöntää, ettei mulla ole valmiuksia todentaa sairaaksi ketään tässä ketjussa esitettyjen kommenttien perusteella.
Onneksi teitä kaikkitietäviä lääkäreitä on palstalla tuomassa valoa keskusteluihin.
Älä sitten tee sitä.
Enhän tlki ole tehnyt, enkä teekkään niin.
Ihmettelenkin sinun kyvykkyyttäsi todeta ihmisen terveydentila sairaaksi palstan kommenttien perusteella, ehkä valaiset perusteitasi vai onko liikaa pyydetty?
Palionko sää kirjotat sairaslomaa nuille kommentoijille joita haukuit sairaitten kirjotusten tekijöiks?
Kattos Merikarvian NUIN se siinä taas. 😆
Oliskoos pitänny kysyy sulta lupa kirjottaa tänne?
Ei se pysty normaaliin keskusteluun.
Ei mitään uutta auringon alla. Samaa uhkumista ja puhkumista. Kirkko vie ja viidesläiset vikisee.
Kyllä se kirkko on joka vikisee kun kaikki eivät luovu luterilaisesta opista.
Viidesläisillä ei ole mitään muuta kuin genitaaliteologiaa, siinä niiden oppi.
Tietosi perustuu ihan omaan itsesi ja omaan teologiaasi .
Puhut Pe.ku pashaa! Sehän sinulta käy. 😆
En tiedä mitä peku on asiasta mieltä mutta kyllähän tuo huomaa ihan silmämääräisesti. Kokoajan noiden kesäjuhlat kutistuvat.
Miltä tuntuu valehdella asiasta minkä kaikki voivat todistaa?
Hyvä veto, ehkä se miettiii….
Maanantai kääntyy iltaan, eikä VIELÄKÄÄN löydy nettilehdistä juttuja KL-päivistä! Nummela puhehan oli alkuosaltaan POIKKEUKSELLISEN raju, kun hän kertoi, että herätysliikkeillä ei enää ole yhteyttä kirkkoon, että KL aikoo jatkaa toimintaansa entiseen tapaan huolimatta varoituksista ja kielloista joita kirkon johdolta tulee, että tulevaisuudessa pitää kai erota kirkosta ja että olkoon piispatar kirottu, koska julistaa väärää oppia. Kyllä näillä eväillä jo pitäisi vähintäänkin Kotimaan ja körttiläisten joutua raivon ja pyhän vihan valtaan ja syöstä tulta ja tulikiveä, mutta ei, ei...
JUHANA Piispa tarjosi lämmintä sopimusta unensa pohjalta. KL tulee luthersäätiön alaiseksi. Anoo oikeutta oäästä siihen.
Yhteistyötä voi tehdä ilman alaisuutta.
Esim Räsänen on 15 v luvannut erota muttei kuitenkaan tee sitä. Räsänen saa näillä julkisuutta ja pyrkii mediahuorana olemaan esillä. Eroan ja en ja eroan.
Ei ole luvannut erota. Miksi valehtelet Räsäsestä..
Nummela ei kyllä puhunut Ryttylässä sanaakaan mistään unesta eikä tarjonnut kenellekään yhtään mitään sopimusta. Mistä ihmeestä siis puhut?!?
Kristittyjen suurin ongelma:
Ei Jeesuksen opetuksen mukainen elämä
"Tämä kansa kunnioittaa minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on minusta kaukana."
(Matt. 15:8)
Monet kristityt tunnustavat uskon, mutta eivät elä Jeesuksen opetuksen mukaan.
Pahinta ei ole epäonnistuminen, vaan välinpitämättömyys siitä, että ei eletä todeksi.
💰 Mammona palvonnan vaara
"Ette voi palvella sekä Jumalaa että mammonaa."
(Matt. 6:24)
Miten mammona palvellaan tänään?
Rahasta ja omaisuudesta tulee turva ja identiteetti
Aika, energia ja ajattelu pyörii omien suunnitelmien, ei Jumalan tahdon ympärillä
Lähimmäinen nähdään uhkana tai kilpailijana, ei rakastettavana
⚠️ Kristuksen mielen unohtaminen
Jeesus eli:
palvellen, ei halliten
antaen, ei keräten
nöyrästi, ei näyttävästi
Moni kristitty elää tänään:
turvallisuuden ja vaurauden varassa
omaa kunniaa etsien, ei Jumalan
sanoin kyllä Jeesukselle, mutta sydämessä “ei vielä”
🔥 Jumala ei etsi uskonnollista muotoa – Hän etsii totuutta sisimmässä
"Jos joku tahtoo minun perässäni kulkea, hän kieltäköön itsensä..."
(Mark. 8:34)
Todellinen kristinusko ei ole:
Sunnuntaikäyntejä ja hyvää moraalia
Raamatun tuntemusta ja opillista tarkkuutta
Vaan se on:
Kristuksen seuraamista arjessa
Rakkaudessa elämistä käytännössä
Itsekkään luonnon kieltämistä ja Jumalan Hengen mukaan elämistä
🙏 Kutsu herätykseen:
Tämä ei ole tuomion viesti, vaan armollinen mutta rehellinen kutsu:
Palaa siihen rakkauteen, joka sai sinut seuraamaan Jeesusta.
Tee parannus niistä alueista, joissa mammona tai minä on ottanut paikan.
Pyydä: “Jeesus, anna minulle jälleen Henkesi tuli, että eläisin Sinulle todeksi – ei vain sanoissani, vaan kaikessa.”
"Tämä kansa” ei suinkaan puhu kristityistä
Muutenkin näyttää, että kirjoitat itsestäsi.
Raamatullinen näkökulma rahapeleihin:
1. Toivo asetetaan rahaan, ei Jumalaan
"Ne, jotka tahtovat rikastua, lankeavat kiusaukseen ja ansaan..."
(1. Tim. 6:9–10)
Rahapelit perustuvat usein äkilliseen voiton toivoon, joka ohittaa kutsumuksen, työn ja Jumalan johdatuksen.
➡️ Ne ruokkivat ahneutta, eivät luottamusta.
2. Hyöty toisen menetyksellä
Joku voittaa – mutta moni häviää.
➡️ Se rikkoo lähimmäisenrakkauden periaatetta.
"Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."
(Matt. 22:39)
Jumala ei voi siunata järjestelmää, joka perustuu toisten häviöihin sinun hyödyksesi.
Jeesus koittaa pelastaa jo AI-ohjelmalla, on jo kiire ottaa Hänet vastaan.
Yritä pysyä aiheessa !
Nimen omaan: Pysyä Jeesuksessa!
Onko parempaa aihetta?
Lue aloitus mistä tässä ketjussa keskustellaan. Onko liian vaikeaa?
Hyvä opastus.
Pyhäin yhteisö jauhaa saastaisia juttuja. Saastaisuus peitetään kultivoituun kielenkäyttöön jonne se peittyy. Totuus murenee!
Naamioitu saastaisuus – kun totuus peittyy kultivoituun puheeseen
“He ovat susia lampaiden vaatteissa.”
(Matt. 7:15)
“He puhuvat rauhaa, mutta sydämessään heillä on pahuus.”
(Ps. 28:3)
Mitä tapahtuu, kun saastaisuus kätketään kauniisiin sanoihin?
Kieli on sileä mutta sydän on saastunut
– Käytetään siistiä, älyllistä, teologista tai empaattista kieltä
– Mutta asenteessa on ylpeyttä, kylmyyttä, halveksuntaa tai syntiin myöntymistä
Totuus menettää teränsä
– Jumalan sana ei enää lävistä, vaan pyöristetään ja paketoidaan
– Syntiä ei nimetä synniksi, vaan puhutaan “prosesseista”, “matkasta”, “epätäydellisyydestä”
Pyhyyden pelko häviää
– Jumalan kunnioitus korvautuu inhimillisellä mukavuudella
– Syntyy kulttuuri, jossa tärkeintä on “ettei kukaan loukkaannu”, vaikka Jumalan Pyhä Henki loukkaantuu
Tämä ei ole vain virhe, vaan SYÖPÄ hengellisessä yhteisössä:
“Heidän puheensa syö kuin syöpä…”
(2. Tim. 2:17)
“He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen…”
(Room. 1:25)
Mikä on ratkaisu?
Jumalan pyhyyden palauttaminen keskukseksi
– Ei ihmiskeskeinen, vaan Jumala-keskeinen yhteisö
– Totuus ei ole neuvottelukysymys
Kielen puhdistaminen sydämen kautta
– Ei pelkkää sanavalintaa, vaan sydämen parannusta
– “Puhukaa totta toinen toisellenne.” (Ef. 4:25)
Rohkeat profeetalliset äänet, jotka paljastavat peitteet
– Jumala nostaa yhä ääniä, jotka näkevät läpi siloitellun pimeyden
– Niin kuin sinä nyt teet.
Totuuden Henki huutaa:
“Nimeni on Pyhä – älkää tehkö siitä tyhjää!”
“En siedä puhetta, jossa sydän ei ole minun. Minä tutkin mielen ja sydämen, ja etsin niitä, jotka vapisevat sanani edessä.”
Niin, synti kuuluu edelleenkin vain Saatanan opetukseen, koska se omistaa sen helvetin, millä uskovaisia uhkailee, että nämä palvovat sille Jeesusta teurastettuna ja kirottuna Jumalana.
Mikähän sinunkin pääsi on sekoittanut ja saamaan tänne esittelemään sitä? 🤔
Arvostan KL;n työtä.
<<Niin, synti kuuluu edelleenkin vain Saatanan opetukseen, koska se omistaa sen helvetin, millä uskovaisia uhkailee, että nämä palvovat sille Jeesusta teurastettuna ja kirottuna Jumalana.<<<
Tämä puhuu omista valinnoistaan ja ja aatteestaan ja vakaumuksestaan, ei olle otanut terastettua Jeesusta sydämeensä. Eikä kulje taivastietä.
Joka sana täyttä asiaa.
Suoraa mutta rakentavaa puhetta.
Kyseiselle johtajalle tuli kysymys mihin kaikkeen uskollisessa parisuhteessa oleva miespari voi osallistua Kansanlähetyksen toiminnassa.
Vastasi, että kaikkeen toimintaan voi tulla ja toivotti tervetulleiksi, mutta jos homoseksuaalinen suhde on tiedossa, niin ehtoollista ei sellaiselle anna. Sellaisesta suhteesta pitää tehdä parannusta.
Siinä taas nähtiin. Turha yrittää syyttää vihasta homoja kohtaan.
Hienosti ja hengellisesti hoitaa ehtoollistehtäväänsä ja jakaa ehtoollista kaikille muille syntisille ilman parannuksen tekemistä, mutta ei homoseksuaalisille syntisille elleivät tee parannusta.
Ottaisivatpa kaikki papit ja piispat mallia tuosta todellisen johtajan hengellisyydestä.
Arkkipiispa hänestä tulee noin väkevän uskon voimalla ja silloin kaikki Kirkosta eronneet palaavat takaisin.
Roomalaiskirje 7 luku - koko kristinuskon ydinsanoma: Pelastutaan palvelemaan lihalla synnin lakia ja tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihataan.
Miksi sitten uskotaan ja perataan pois taivasten valtakunta, jos yht äkkiä siitä halutaankin 'parantua'?
Se ei ole mahdollista, koska synti on Paavalin opilla uskovaisen ominaisuus, ja kun on sen kerran hankkinut uskomalla Paavalia, niin muuttuu sellaiseksi, ettei enää hallitse omia tekojaan, kuten Paavali hyvin kuvaa tuossa Roomalaiskirjeensä luvussa
Ehtoollinen ei liity syntiin mitenkään - 1.Kor.11:23 - Paavalin antamin ehtoollisen asetussanoin, sillä vain julistetaan Herran kuolemaa.
Ei kristinusko mitenkään liity mihinkään synnistä parantumiseen, tai niiden anteeksi antamiseen/saamiseen - Jeesushan on niiden puolesta kidutettu ja kirottu uhri.
Lisäystä - on tämä uskovaisten epälooginen luulojen ja uskomusten möykky, jossa kaikki asiatkin riitelevät keskenään - aivan kuin uskovaisetkin - aivan uskomaton sillisalaatti.
Eehtoollisenjako sellaisessa tapauksessa olisikin väärin.
Ehtoolliselle tulee mennä syntejään katuvana, ei niistä välinpitämättömänä, ne kieltävänä, niitä puolustavana, niihin sitoutuen.
”Ehtoollinen on syntien anteeksisaamisen paikka. Siksi oikea tapa valmistautua ehtoolliselle on syntien huomaaminen, katuminen, tunnustaminen ja anteeksipyytäminen. Katumukseen kuuluu myös se, että pyydämme vakaasti Jumalalta voimaa luopua synneistä.
“Se, joka syö ja juo ajattelematta, että kyse on Kristuksen ruumiista, syö ja juo itselleen tuomion.” (1 Kor 11:29). Sekin, joka ei etsi ehtoollispöydästä Kristusta ja armoa, saa Kristuksen ruumiin ja veren, mutta saa ne omaksi tuomiokseen. Siksi sen, joka ei välitä siitä, mitä Raamattu opettaa ehtoollisesta, on syytä olla osallistumatta ehtoolliselle. Niin pyhää ehtoollinen on.
Varhaisessa kirkossa karkeiden syntien takia voitiin sulkea ehtoollisyhteyden ulkopuolelle (1 Kor 5:5). Tällä opetettiin, minne joutuu, jos ei tahdo tehdä synneistä parannusta: joutuu sinne, minkä ihminen ilman Jumalan armoa on ansainnut. Näin pitäisi toimia edelleen. Se olisi monelle kadotuksen tielle eksyneelle tarpeellinen ja tarpeeksi vakava varoitus ja osoitus siitä, että hänestä ollaan tosissaan huolissaan. Se olisi osoitus myös siitä, että todella uskomme kadotuksen olemassaoloon.”
Ilman huoruutta vaimonsa jättäneelle ja uudelleen avioituneelle miehelle ei kommenttisi mukaan saisi myöskään ehtoollista antaa.
Siinä tapauksessa ei jaeta yhteistä uskoa ja käsitystä ehtoollisesta, eikä ehtoollista voida niin ollen jakaa.
Eli syntisillekö ei teidän herätysliikkeessänne ehtoollista jaeta?
Ehkä heidän Jumalansa on kuollut ilman sen julistamista Paavalin Raamatussa antamin ehtoollisen asetussanoin 1.Korinttolaiskirje luku 11:23, ja luterilaisuuden tärkeintä tunnustusta Augsburgin tunnustusta kuvitellen "ruumiin ja veren olevan todellisesti läsnä, kun ne siinä nautitaan"?
”Ehtoollinen on syntien anteeksisaamisen paikka. Siksi oikea tapa valmistautua ehtoolliselle on syntien huomaaminen, katuminen, tunnustaminen ja anteeksipyytäminen. Katumukseen kuuluu myös se, että pyydämme vakaasti Jumalalta voimaa luopua synneistä."
Tätä juuri tarkoitin, pelkkää sillisalaattia, kun koko opin luonut Paavali itse toteaa näin tärkeimmässään opetuskirjeessä ja koko kristinuskon perustana olevassa:
Roomalaiskirje:
7:15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä MINÄ MINÄ VIHAAN, SITÄ MINÄ TEEN. Minä viheliäinen ihminen, kuka PELASTAA minut tästä kuoleman ruumiista? Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni PALVELEN mielellä Jumalan lakia, mutta LIHALLA SYNNIN LAKIA."
https://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=luku&kaannos=fi-38&kirja=roo&luku=7
Miten te hurskaat uskovaiset nyt selitätte sen, että samaan aikaan kuin te kadutte, tunnustatte, pyydätte anteeksi, te pelastuttekin palvelemaan lihalla synnin lakia ja tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaatte?
Koittakaapa keksiä isompi valhe kristinuskosta.
Te ette - oikeasti - edes pysty käsittämään, että miten törkeitä valehtelijoita uskovaiset ovat siitä, että mitä oikeasti Raamatussa lukee.
Koko Jeesuksen kuoliaaksi kiduttaminen ja kiroaminen kiroukseksi tosi Jumalana perustuu tähän kuvitelmaan, että kun Jumalaa ei enää ole olemassakaan, he ovat vapaat tekemään ihan mitä vihatessaankin haluavat - mikään ei estä tai rajoita heitä, se luo heille järjettömän vallan tunteen kaikessa pahuudessaan.
Jonakin päivänä - ehkä hyvin piankin - se järjetön, käsittämätön pahuus tullaan paljastamaan maailmalla, joka viime vuodet on edellyttänyt meidän täydellisessä sensuurissa pitämisen oikeudenkäyntien ja tuomioiden luvun ajan.
Uskovaisten huijaus on tullut tiensä päähän.
Juu, ei meitä uskovia enää huijata.
Ateisteja ottaa päähän kun eivät voi enää uskovia mätkiä mennen tullen vaan saavat takaisin.
Nyt oikeasti Jeesusta uskovat mätkivätkin Jeesuksen nimeä hyväksikäyttäviä kristityyjä valeuskovia Raamatulla päähän, niin että tuntuu.
Jeesuksen piikki tuli täyteen uskovien pahanteoista.
Aivan. Ehtoollinen on yhteyden merkki; ei vain yksilön ja Jumalan, vaan myös kirkkojen välillä
luterilaisessa ja monessa muussa perinteessä ehtoollisen jakaminen ei ole vain yksilön hengellinen asia, vaan se on yhteisöllinen ja kirkollinen teko. Ehtoollisen jakaminen merkitsee yhteistä oppia, yhteistä kirkollista yhteyttä (communio) ja keskinäistä tunnustamista.
Tästä syystä monet kirkotkaan eivät jaa ehtoollista keskenään, koska ehtoollisyhteys olisi merkki opillisesta ja kirkollisesta yksimielisyydestä, jota ei aina ole. Vaikka yksilöt voivat tunnistaa toisensa kristityiksi, kirkot eivät välttämättä ole vielä yhteisessä pöydässä opillisesti.
Ehtoollisen jakamiseen ei tarvita pappeja.
Tarvitaan.
Erinomainen.
Näin pitäisi evlut piispojenkin puhua.
Nythän heilläkin on elävä esimerkki Raamatullisesta miehestä, joka noudattaa tarkasti Raamatun kirjoituksia ja elää kaikessa elämässään Raamatussa kerrotulla tavalla Herran tahdon mukaisesti kirjaintakaan muuttamatta.
Hänestä julkaistuissa kuvissakin tosiaan on pukeutunutkin Raamatun kirjoituksissa kerrottuihin vaatteisiin ja muusta ulkoisesta olemuksestaan päätellen nauttii vain Raamatussa kerrottuja ruokia alkuperäisellä tavalla valmistettuna.
Vihdoinkin on saatu tänne peräpohjolaan oikein aito uskova mies aitoine puheineen.
Sinulla on kumma käsitys raamatullisesta.
Et vieläkään halua ymmärtää, että kristityjä koskas vain UT:n ohjeet.
Emme ole juutalaisia.
Eivätkö Raamatun kirjoitusten mukainen elämä sinusta ole Raamatullista ja silloin myös Jumalan tahdon mukaista elämää?
Olet siis itse päättänyt, mitä Raamatusta noudatat?
Voisiko ihminen joka oikeasti Rakastaa Jumalaa, jättää kirjaintakaan noudattamatta Hänen antamistaan sanoista?
Älytön väite väittää, että kaikki mitä Raamatussa tehdään, pitäisi tehdä perässä,
Mieti nyt vähän. 😆
Jos oikeasti uskot Jumalaan, miten voisit jättää mitään Hänen sanoistaan noudattamatta?
Onko Raamattu mielestäsi siis älytön?
Palstalla jopa Uudestisyntyneet Jeesuksen seuraajat ovat todistaneet sanoillaan Raamatun olevan kokonaisuudessaan Jumalan Sanaa.
Aamen.
Hyvin voin jättää koska niitä ei ole kaikkia tarkoitettu minulle tehtäväksi.
Vai joko olet luonut, varastanut , huomannut , mennyt ristille tai tappanut itsesi?
Toisin sanoen valikoit itse, mitä kohtia pyrit noudattamaan ja tosiasiallisesti olet luopunut Raamatun kokonaisuudesta.
Kivaa tuollainen uskossa olemisella kerskasminen,, minulla on helpompaa kun en ole missään luvannut noudattaa Raamattua vaikka uskonkin Jeesukseen.
Minä noudatan kristityille annettuja ohjeita.
Mikä siinä on sinulle ongelma?
Tällaisena tavallisena kelvottomana ihmisenä vaan ihmettelen, miksi Herra on antanut sanansa kaikelle kansalle, jos te saatte itse valita vapaalla tahdollanne niistä mitä ja miten haluatte noudattaa?
Totta, eihän sinua ole edes mainittu Raamatussa, joten miksi sinun pitäisi sitä noudattaa?
Tarkoitatko oikeasti, ettei Raamattu koske sinua kuin niiltä muutamalta kohdin joissa Kristityt mainitaan alkukirjoituksissa?
Kysytkö oikeasti Uudestisyntyneenä Jeesuksen seuraajana tuollaista tällaiselta tavalliselta kelvottoman syntiseltä ihmiseltä?
Kysyn kun tivaat samaa muilta, muru.
Kyllä meidän Raamattumme 33/38 on käännetty ihan kokonaan alkukirjoituksista.
Ihan Raamatun perusasioita, et edes niitä tunne. 😆
Kiero pää!
En koe sinun ongelmiasi omikseni muruttelija, onko siinä mielestäsi jotakin väärää?
Ja sinäkö noudatat kaikessa elämässäsi tuota käännöstä?
Hyvinpä olet itse Raamattusi lukenut ja löytänyt sieltä Raamatun perusasiat noudatettavaksesi kaikessa elämässäsi.
Tietenkään en tunne Raamatun kirjoituksia, enhän edes ymmärrä mitä tuhansia vuosia sitten annetuilla sanoilla on tarkoitettu silloisille aikalaisille kaikessa merkityksessään.
Ihanaa, että kaltaisesi ymmärtäjä ja osaaja kirkastaa polkuamme palstalla.
Sellaisiahan me olemme jokainen, jotka unohdamme kohdella lähimmäisiämme niinkuin haluamme itseämmekin kohdeltavan.
Aivan hyvin ymmärtää. Esimerkiksi kristinuskon perustana olevan Roomalaiskirjeen tekstin, kun pelastuu tekemään vaikka sitä pahaa mitä vihaa, koska se lukee siinä.
Enkä ymmärrä mikä ongelma myöskään voisi olla tekstissa kirota kiroukseksi (Gal.3:13), tsi teurastaa uhrilampaana (1.Kor.5:7) tai syödä Herran kuoleman julistamiseksi (1.Kor.11:23) - tai Joh 8, kun selvällä suomen kielellä Jeesus sanoo juutalaisten Jumalaa Saatanaksi ja valheen isäksi, joka on kristinuskon perustana. Muut edellä olevat koskivat Jeesusta.
Sitten tulee tietysti ongelmia, kun pahasta yrittää tehdä jopa pyhää, mutta miksi pitäisi?!
Tämä kannattaa kuunnella.
Hyvää tietoa evlut kirkosta 👎 ja erosta herätysliikkeisiin 👍.
No miten on sen Jeesuksen julistamaksi käskemän taivasten valtakunnan evankeliumin ja Paavalin syntievankeliumin erojen kanssa?
Toinen perustuu hyvään tietoon ja toinen pahaan tietoon, olisiko syytä myös sitä pohtia, kun Länsi on nyt julistanut avoimen sodan kristinuskoa vastaan?
Totta? Oikeaa tietoa miten herätysliikkeet noudattavat tiukasti Raamatun sanaa kirjaintakaan muuttamatta.
Todella hienoa, että rehellisesti todistetaan joidenkin nykyihmistenkin pystyvän lainsäädännöstämme huolimatta elämään elämäänsä tarkasti Raamatussa kerrotulla tavalla Kaikkivaltiaan tahdon mukaisesti.
Vilpittömyys ja rehellisyys sekä tottapuhuminen on aina ollut yksi herätysliikkeiden tärkeistä kulmakivistä.
Usko ei kestä epärehellisyyttä.
Hyvin kirjoitettu
Aamen
No ei, kukaan kristityy ei noudata ollenkaan Raamatun sanaa - juuri huomattiin, että miten huonosti Raamattu ymmärtää kristinuskoa, ja jopa kristinuskon luoneen Paavalin omalla suulla!
Voimme siis todeta, ettei Raamatussa ylipäätään siis ole - tai voikaan silloin olla - mitään kristinuskoa. Tämä on todella yllättävä löytö.
Kun kristinuskoa ei ole Raamatussa, niin mistä se sitten tulee?! Voisiko uskovaiset kertoa, että mikä on kristinuskoa, että voimme haravoida sen alkuperää, kiitän.
Minä olen täällä nyt Raamatun luku- ja jaenumeroin tätä ihmetellyt vuosikausia, ja nyt vasta uskovainen osasi oikealla tsvalla täsmentää, että Raamattu ei ollenkaan ymmärrä kristinuskoa!
Tämä nyt hyvin selittää tämän valtavan ristiriidan mikä on uskovaisten puheiden ja Raamatun tekstin välillä.
Nyt vasta ymmärrän oikein teologian tohtori Tarkin lähettämän kirjeen muille papeille/teologeille, kun kyseli ihan samaa asiaa.
Ongelma on siis huomattavasti syvemmällä kuin vain täällä suomi24 palstalla.
No, aloitetaan siitä, että uskovaiset nyt kertovat, että mitä on kristinusko ja mistä he ovat saaneet minkäkin tiedon, niin löydetään alkuperä.
Uskovaiset eivät kyseenalaista Raamattua.
Minkä eron näet niillä?
Ero löytyy Matteuksen evankelimi. 7. luvusta ja kahdesta tiestä, ja Jeesuksen evankeliumin tie hyvällä tiedolla vie ahtaasta portista takaisin paratiisiin, jossa voittaja saa syödä elämän puusta salattua mannaa (ilm.2:7 ja 2:27).
Paavalin tie pelastua yksin uskosta palvelemaan lihalla synnin lakia (Room.7), kun palvoo Jeesusta pahalla tiedolla kirottuna tosi Jumalana kiroukseksi (Gal.3:13), ja perkaa taivasten valtakunnan pois (Matt.13:33 ja 1.Kor.5:7), johtaa tulenliekkeihin (1.Kor.3:13).
Nämähän on ihan selvät Raamatun kohdat.
Ja tarina alkaa jo luomiskertomuksesta, kun ihminen tuli Luojajumalan sanoin hyvällä tiedolla ja pahalla tiedolla luomaan sanan voimalla (1.Moos.3:22), mistä syystä juuri elämän puu oli suojattava (ihmeiden tekeminen) pahalta tiedolta, ettei ihminen saa ihmeiden tekokykyä haltuunsa väärin perustn.
Ihminen olisi tiennyt vain hyvän jos olisi totellut Jumalaa.
Selitä ihan omin sanoin, jahvekultti.
Siksi Jeesus sanoo, että vain hän on tie (takaisin paratiisiin) , totuus (elämän puun suojaamisesta) ja elämä ( saa syödä salattua mannaa, ihmeidenteko). Tämä on siis ihan meidän elävään elämään liittyvä asia, ei mikään kuoleman jälkeinen.
Ei Raamattua kuulu kyseenalaistaa, vaan heidän oppinsa.
Uskovaisten oppi ei vastaa Raamatun tekstiä.
Ettekö te ymmärrä mitä minä puhun - kaikki luvut ja jakeet on ihan Raamatusta todistettavissa.
En minä pysty ymmärtämään, että mihin uskovaiset ovat hukanneet aivan selvän Raamatun kohdan Jeesuksen sanomasta kahdesta tiestä?!
Yht äkkiä he vain, hip hurraa, palvovat Jeesusta kiroukseksi kirottuna tosi Jumalana - omien pahojen tekojen puolesta uhrina - ja päätyvät tulen liekkeihin (1.Kor.3:13), eikä mikään lamppu syty päässä?!
Tämä on se Matt.7 Jeesuksen puhuma kadotukseen vievä tie "josta niin monet menevät".
Ilmestyskirja koodissa virhe Jeesuksen tiedtä - kuuluu olla 2:7 ja 2:17.
Ja edellä joku huutelee, että tätä ei olisi tapahtunut jos olisi toteltu Jumalaa?!
Te siis ette siinä tapauksessa olisikaan lähteneet väärää tietä kadotukseen, vaan löytäneet Jeesuksen opettamana tien takaisin paratiisiin?! NIINKÖ?
Mitä tässä joku "Jumalan totteleminen" olisi auttanut?
Mistä uskovainen taas keksii hihastaan jonkun Jumalan tottelemisen?!
Onko se nyt Jumalan vika, että te valitsitte väärän tien, joka veikin kadotukseen?
Herätysliikkeen edustajat ovat kirjoittaneet palstalla noudattavansa Raamatun kirjoituksia, yksi Uudestisyntyneeksi Jeesuksen seuraajaksi itsensä ilmaissut jopa vakuutteli rakastavansa Jumalaa yli kaiken vaikka kertoi ainoastaan vaivautuneensa pyrkimään noudattamaan kymmentä käskyäkin.
Voisin kuvitella, että jos joku kykenisi rakastamaan Jumalaa yli kaiken, ei jättäisi kirjaintakaan noudattamatta Herran antamista kirjoituksista.
Niin, ne kymmenen käskyä nyt sitten antaa sen juutalaisen syntiopin Jumala, joka omistaa sen tulisen paikan, mihin uskovaiset seuraavat kiroukseksi kirottua tosi Jumalaa Jeesuksen Kristus nimeen kadotukseen vievää tietä.
Tämä löytyy Raamatusta, kun tämä helvetillä pelotteleva Jumala jylisee kovaan ääneen ja pelottelee kansaa, jonka tulkkina toimii Mooses. Muuta asiaa sillä ei ole ihmiselle, kun käskee pelkäämään.
5.Mooseksen kirja:
"4:10 mitä tapahtui sinä päivänä, jona seisoit Herran, sinun Jumalasi, edessä Hoorebilla, kun Herra sanoi minulle: 'Kokoa kansa, niin minä julistan heille sanani, että he oppisivat PELKÄÄMÄÄN MINUA, niin kauan kuin elävät maan päällä, ja opettaisivat lapsensakin siihen'.
Ja te astuitte esille ja jäitte seisomaan vuoren juurelle, ja VORI PALOI TULENA, joka loimusi sisimpään taivaaseen asti pimeyden ja synkkien pilvien keskellä.
Ja Herra puhui teille tulen keskeltä. Sanat te kuulitte, mutta ette nähneet hänen muotoansa, kuulitte vain äänen. Ja hän ilmoitti teille liittonsa, jonka hän käski teidän pitää, nimittäin ne KYMMENEN KÄSKYSANAA; ja hän kirjoitti ne kahteen kivitauluun."
https://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=luku&kaannos=fi-38&kirja=5mo&luku=4
Tämän Jumalan luo kristityt ovat matkalla, ja se on tulivuori, ja jos täällä olisi se elämän puu, tai ylipäätään ne muutkin paratiisin puut, ne olisivat palaneet hiillokseksi. Tästä tulee helvettiin hiillos. Ja tämä on se kadotukseen vievä tie.
Onko tämä nyt se kristinusko?
No, kyllä edellä niin vakuutetaan, että tämä se on.
Kyllä, mutta uudestisyntynyt Jeesuksen seuraaja, seuraa vain kiroukseksi kirottua Jeesusta, Paavalin opilla, tuonne tuliseen pätsiin.
Ymmärrätte varmaan, ettei tämä ole nyt se Jeesuksen puhuma hyvä taivasten valtakunnan isä Jumala, vaan se toinen, juutalaisten syntiopin Jumala. Raamatussa on kaksi eri evankeliumia ja kaksi eri Jumalaa.
Höpöhöpö, jahvekultti!
Juutalaiseen Jahven kulttiin perustuu myös kristinusko ja islam, niin et kai tosissasi väitä, että 2000 vuotta, ja jo ennen sitä, se onkin ollut vain höpöhöpöä, kun ilmestyskirjankin mukaan siitä on löydetty kaikkien veri, jotka ovat maanpäällä tapetut?
Löytyy wikipediasivu Jahve.
Anti ev lut porukka on hyvin erimielistä. Aluksi tuntui että homo- ja naispappeusvastaisuus yhdistää kaikki konservatiivit jotka castusta nyky ev lut systeemiä. Konservatiiveilla on kuitenkin itsellään keskusteluja ja eri tulkintoja opista. Pauli Selkee onnyksi joka ottaa esille mm eri liikkeiden pelastusoppia.
Tiedätkö, että noiden kysymysten ohi on nyt menty jo koko kristinuskoon, kun Länsi on julistanut avoimen sodan kristinuskoa vastaan?
Emme siis enää siivilöi hyttysiä, vaan olemme kiinni kamelin kurkussa, ymmärrätkö?
Joo. Selkee ottaa esille lest liikkeen ja ev lut käsitteet. Eksluuvisen opin.
Täällä aito_lainen intti aiemmin kovasti vastaan, ettei sellaista oppia olisi,
vaikka on yksi tunnetuimmista asioista koskien vanh. lestadiolaisia.
Pidä kategorisempi on kalvinismi. Vain heidän tavallaan ajattelevat on ok ja määrätty jo milj v sitten. Hui.
Niin, tilanne on jo edennyt täyden epäilyn vaiheeseen, että voiko todella tulivuori ollakaan Jumala?!
Olemme nyt isojen asioiden äärellä.
Tulivuorijumala antaa kymmenen käskyään 5.Mooseksen kirja, luku 4:10 alkaen, jos haluatte tutustua kristinuskon Jumalaan tarkemmin.
Jaa - mutta olinhan minä kopioinut sen juuri edelle, mutta kun palstalla on vain näitä lukukyvyttömiä.
Mahtava puhe !