Miksi ihmiset kääntyvät ateisteiksi, vaikka on olemassa niin monia eri uskontoja?
Syy seuraus vai?
25
216
Vastaukset
- Anonyymi
Teismi ei ole yhtä kuin uskonto. Pistetään tämä selväksi heti alkuun.
Tuossa tietenkin on oletus, että henkilö on ylipäätään ollut teisti.
Syitä miksi teisti menettää uskonsa on varmasti monia.
Mutta miksi ei siirry toiseen uskoon? Pääosin ainakin Suomessa henkilö on aivopesty lapsena kristinuskoon. Kun henkilön tieto lisääntyy, niin rupeaa repeilemään tuo uskomus. Kun lähtee tutkimaan muita uskontoja, niin todennäköisesti törmää islamiin ja juutalaisuuteen, jotka ovat samaa abrahamilaista uskontoa, ja joissa on samat ongelmat.
Hindulaisuus on hyvin etäinen ja monimutkainen sekamelska, jota on haastava lähteä edes kunnolla avaamaan ilman mielenkiintoa itsenäisesti.
Budhalaisuus kyllä varmaan sellainen, joka kuulostaa rationaalisimmalta. Sehän ei ole teisminen uskonto. Mutta monilla sekin tuntuu tarpeettomalta.
Ja tässä pääseekin itse asiaan. Ateisti ei välttämättä kuulu mihinkään uskontoon, koska se on tarpeetonta. - Anonyymi
Ihmiset rupeavat ateisteiksi, koska uskonnot eivät enää tunnu järkeviltä tai uskottavilta. Todellinen tieto maailmasta karistaa pois paljon perusteettomia kuvitelmia.
- Anonyymi
Jos Jumalaa ei koeta niin usko pois.
- Anonyymi
Ehkä he ovat rehellisiä ja omaavat hyvän omatunnon. Eivät voi sitoutua esim. Evankeliumin väkivallattomuuteen ja naimattomuuteen ja tavoitellessaan korkeaa totuuden tilaa kieltäytyvät teeskentelemästä.
Itse olen jossain määrin sitoutunut evankeliumiin, mutta hieman häilyväisesti. Täyden totuudellisuuden ja rehellisyyden asemesta tykkään olla kiikun kaakun. Ikään kuin noppa pyörisi koko ajan ja onko tulos pariton vai parillinen jää viimeisen minuutin varaan elämässä.
Absoluuttinen Totuus ja eettisesti korkea rehellisyys ovat ikuisesti saavuttamattomissa mielestäni. Ehkä joku rakentaa joskus robotin jolla on tekoäly ja se kykenee niihin. Mutta erehtyminen on inhimillistä on Simpan Laki joka on korkeampi kuin Mooseksen lakikaan.- Anonyymi
Palstalla on ollut aikaisemminkin puhe siitä, kuinka normaali terve ihminen ei tarvitse ketään valvomaan omaa käytöstään.
Tälläiset puheet jota sinä levität antavat kuvan, että olet jonkinlainen psykopaatti. Ilman Jumaluskoa alkaisit vain murhaamaan ihmisiä.
Sellainen ei ole normaalia. Olet esimerkki siitä, miten uskonto voi rikkoa ihmisen moraalisen ymmärryksen.
Ymmärryksesi evankeliumista tuntuu olevan muutenkin hyvin kapea. Suosittelen lukemaan sen Raamatun, eikä vain seuraamaan saarnaajan rusinoiden poimintaa.
Valtaosa entisistä kristityistä lukivat Raamatun ja totesivat sen olevan ristiriitainen satukokoelma. Tämän takia menettivät uskonsa siihen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palstalla on ollut aikaisemminkin puhe siitä, kuinka normaali terve ihminen ei tarvitse ketään valvomaan omaa käytöstään.
Tälläiset puheet jota sinä levität antavat kuvan, että olet jonkinlainen psykopaatti. Ilman Jumaluskoa alkaisit vain murhaamaan ihmisiä.
Sellainen ei ole normaalia. Olet esimerkki siitä, miten uskonto voi rikkoa ihmisen moraalisen ymmärryksen.
Ymmärryksesi evankeliumista tuntuu olevan muutenkin hyvin kapea. Suosittelen lukemaan sen Raamatun, eikä vain seuraamaan saarnaajan rusinoiden poimintaa.
Valtaosa entisistä kristityistä lukivat Raamatun ja totesivat sen olevan ristiriitainen satukokoelma. Tämän takia menettivät uskonsa siihen.Sadut eivät käy toteen tosielämässä. Raamatun profetioiden huomaa jokainen jolla on avoimet silmät käyneen toteen.
Kyllä uskonto vaurioittaa monia ja on niitä joiden kädet sidotaan ja toisaalta niitä joilta poistetaan siteet. En itselleni soisi edes mielikuvituksessa esivallan asemaa.
Oletteko varma että ne jotka luopuvat uskosta ovat alunperinkään siinä olleet. Voitteko sanoa mikä kohta raamatussa erityisesti on pelkkää satua? Tietenkin yksi raamatun suurista teemoista ON TOIVO. Mutta toivo ei yleensä toteen käy. Esim. Aabraham ei nähnyt toiveensa toteutuvan vaan jäi odottamaan Jumalan omin käsin rakentamaa kaupunkia.
Toiveajattelu tai toivojen särkyminen ei aiheuta uskosta luopumista jos sen vastapainoksi saa tietoa, totuutta ja muita siunauksia. Niin kuin usein on asian laita.
Siunausta, menestystä ja onnea!
- Anonyymi
Ei voi syyttää. Tälläkin palstalla on isosti älykkäitä ateisteja. Mutta älä sano koskaan; palstalla kyttäävät uskovaiset. Tasa arvo. Ei alistaminen.
- Anonyymi
1001 songs you have to listen before you die. " if i ever lose this heaven "
Nyt ateistit biisejä kehiin. - Anonyymi
lady gaga. if i ever lose my faith. Sting load
- Anonyymi
Onko ateismin ilosamasta tehty biisejä. Vai onko vajakeilla yliote.
- Anonyymi
Ateistille ei ole olemassa virallista "ateisti-virsikirjaa" tai virttä, koska ateismi on uskonnon puuttumista. Ateistit eivät usko jumalaan tai jumaliin, joten he eivät yleensä käytä uskonnollisia tekstejä, kuten virsiä, osana elämäänsä. Ateismi on uskonnottomuuden muoto, ja uskonnottomat voivat valita osallistua tai olla osallistumatta uskonnollisiin tilaisuuksiin omien periaatteidensa mukaisesti.
Virsikirja on evankelis-luterilaisen kirkon kokoelma virsiä, ja se on suunnattu kirkon jäsenille. Vaikka uskonnottomat voivat halutessaan osallistua kirkon tilaisuuksiin tai käyttää virsiä muissa yhteyksissä, heillä ei ole omaa virsikirjaa.
Joskus uskonnottomat voivat haluta käyttää tiettyjä virsiä esimerkiksi hautajaisissa tai muissa tilaisuuksissa, mutta tällöin kyseessä on yksilöllinen valinta eikä osa mitään virallista ateistista käytäntöä.
Esimerkiksi hautajaisissa voidaan valita virsiä, jotka eivät ole suoranaisesti uskonnollisia, mutta joissa on teemoja, jotka sopivat tilaisuuteen, kuten luonnon kauneus tai elämän kiertokulku.
On myös mahdollista, että ateistit ovat mukana esimerkiksi humanistisissa hautajaisissa, joissa käytetään muita kuin perinteisiä uskonnollisia tekstejä ja lauluja.- Anonyymi
En ole varma trollaatko vai oletko oikeasti näin sivistymätön?
On olemassa muitakin uskontoja kuin kristinusko. Hälyttävän moni kiihkouskovainen ei tunnu tietävän asiaa, joka pitäisi olla kuulunut peruskoulutuksen uskonnon tunnille.
Tai vähintäänkin olla itsestään selvyys, jos edes alkeellisesti tutkailisi maailmaa.
On olemassa ateistisia uskontoja myös. Budhalaisuus taitaa olla niistä kuuluisin. Joten ateismi ei todellakaan tarkoita uskonnon puuttumista.
Kai tiedät hautaamisen olevan vanhempaa perua kuin uskonnot? Eri uskonnoissa on erilaisia rituaaleja siihen, ja ennen uskontoja oli jo rituaaleja.
- Anonyymi
ihminen voi googlettaa kaiken ja siksi jumala katoaa yhä kauemmaksi
- Anonyymi
Osaako atet googlettaa
- Anonyymi
Ateistit keksivät Google-haun.
- Anonyymi
googletin jo muinoin ja ihmiset pitivät minua viisaana 🤣🤣🤣
- Anonyymi
nykyään tekoäly vastaa 🤔
- Anonyymi
Kaikkien uskontojen jumalat on todettu fiktioksi. Siksi. Usko muutenkin typerää.
- Anonyymi
Suurin "syy" saattaa olla ovelta-ovelle uskontotuputtajat. Toisena ehkä koetaan kirkon maallistuminen, ja kirkollisverot. "Tyhjän saa pyytämättäkin"
- Anonyymi
totuus , totuus kiehtoo ateisteja 🙂
- Anonyymi
Uskontotieteen tutkija Mikko Sillfors kirjoittaa, että tutkimusten mukaan esimerkiksi taipumus analyyttiseen ajatteluun sekä auktoriteettiuskon vähyys ennustavat todennäköisyyttä, että ihminen on ateisti. Täten ateismin historia on luultavasti yhtä vanha kuin uskonnon
- Anonyymi
Ateistiksi käännytään, kun uskotaan eri eksytysmuotoja!
- Anonyymi
Minä käännyin ateisteiksi, osin koska on olemassa niin monia eri uskontoja.
Monet eri teistiset uskonnot osoittavat, että edes he, jotka haluavat uskoa jumaliin, eivät pysty vakuuttamaan toisiaan siitä, että joku käsitys olisi Jumalasta olisi perustellumpi kuin joku toinen. Kaikki uskonnot perustuvat sepitettyihin tarinoihin.- Anonyymi
Se korkeampi voima!
- Anonyymi
hää universimessa on oltava luoja. henki. olkoon Jumala nimi. ei synny itsestään asiat. Hääkutsu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk22310572Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi489831Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1798434Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047888Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1936735Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit86562Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906133Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j685973Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?305769Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1035007