Aatamin jäännökset on löydetty

Anonyymi-ap

Eufrat-joen hedelmällisestä suistosta löytyi ihmisen jäänteet, joka oli kuollut noin 5000 vuotta sitten liki tuhat vuotta vanhana. On arveltu hänen olleen Aatami.

Jäänteistä löytyi pehmytkudosta ja verisoluja, DNA:ta. Tutkijat hämmästyivät koska perimä oli täysin virheetön eikä mitään sairauksia löytynyt. Tästä pääteltiin jäänteiden kuuluneen Aatamille.

Aiheesta on tieteellinen julkaisu Science lehden numerossa 1 tältä vuodelta. Siitä kertoo myös luominen.fi sivusto ja Creation Science International yliopisto.

11

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Satua.

    • Anonyymi

      Aloittaja on täysin hölmö ja kirjoitus sarjaa "brainrot".
      Eri puolilta maailmaa on löydetty paljon vanhempia ihmisten jäännöksiä. Ja niitä edeltäviä alkuihmisten jäännöksiä ainakin 1,5 miljoonan vuoden takaa.

      Mutta aloittajahan ei ole koskaan lukenut yhtään kirjaa...

    • Anonyymi

      "Tästä pääteltiin jäänteiden kuuluneen Aatamille. "

      Apuna oli myös lompakostaan löytynyt kuvallinen henkilökortti.

    • Anonyymi

      Nyt en ole ihan varma oliko tämä parodiaa..

      • Anonyymi

        Pääasia, että todistus leviää puskaradion kautta ja hihhulit kertovat tätä jumalattomille todistaessaan heille uskostaan.


    • Anonyymi

      Kristityt satuilee taas, tai sitten Aatami on oikeasti apinasta.
      Juutalaiset on löytäneet 1,5 MILJOONAA VUOTTA vanhat ihmisen jäänteet Israelista.

      "Kansainvälinen israelilais-amerikkalainen tutkijaryhmä on löytänyt Jordanin laaksossa eläneeltä ihmislajilta peräisin olevan nikaman, joka on ajoitettu 1,5 miljoonan vuoden taakse. Luu on 6–12-vuotiaalta lapselta, ja se on vanhin todiste ihmisen läsnäolosta nyky-Israelissa sekä toiseksi vanhin Afrikan ulkopuolelta löydetty ihmisjäännös."


      https://www.timesofisrael.com/scientists-find-oldest-evidence-of-humans-in-israel-a-1-5-million-year-old-bone/

      • Anonyymi

        Ihminen ei ollut lajina vielä syntynyt 1,5 miljoonaa vuotta sitten. Lue vaikka Wikipedian artikkelista "Ihminen". (lajina homo sapiens sapiens, 300000 vuotta sitten)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihminen ei ollut lajina vielä syntynyt 1,5 miljoonaa vuotta sitten. Lue vaikka Wikipedian artikkelista "Ihminen". (lajina homo sapiens sapiens, 300000 vuotta sitten)

        Artikkelissa löytöä kuvataaan termillä "archaic hominin species child".
        Klikkiotsikossa on käytetty termiä "humans" ja sanamuotoa, jonka voi tulkita niin, että kyse on ylipäätään vanhimmista ihmisen jäänteistä eikä vain vanhimmasta Israelin alueelta löytyneestä homini-lajin fossiilista.


    • Anonyymi

      Höpö höpö

    • Anonyymi

      Hihi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5087
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      64
      2870
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1318
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1075
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      1014
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      954
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      904
    Aihe