Väsymys ruokailun jälkeen

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/terveys/art-2000011313247.html
"Väsyttääkö aterian jälkeen? Se on yksi varoitusmerkki, joka on syytä ottaa vakavasti – moni sairastaa tietämättään katalaa tautia
Epämääräistä väsymystä ja ylimääräisiä kiloja vyötäröllä? Muun muassa nämä voivat olla varhaisia varoitusmerkkejä, jotka kertovat suurentuneesta sairastumisriskistä. Lääkärin mukaan oma riski on syytä selvittää, sillä hoitamattomana tauti on tuhoisa. Se voi olla myös oireeton, ja jopa satatuhatta suomalaista sairastaakin tietämättään."

Tuokin oli maksullinen uutisartikkeli, mutta ei väsymykseen aterian jälkeen liity mitään sairautta.
Väsymys aterian jälkeen johtuu ihan hiilihydraateista, joita suomalaisen ateria paljon sisältää.
Peruna, pasta, riisi, leipä, joita pääsääntöisesti aterialla syödään ja varsinkin leipä, jota suomalaiset ahmivat on täyttä hiilaria.
Myös kaurapuuro on pelkkää hiilaria.
Hiilihydraatit muuttuvat elimistössä sokereiksi ja sen jälkeen rasvaksi.
Vaikka et sokeria suoraan aterialla syö, niin hiilihydraatit ovat sokeria ja aiheuttavat väsymyksen aterian jälkeen.

7

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli kyseessä on diabetes 2.

    • Anonyymi

      Aivan normaali reaktio toi pieni väsymyksen tunne ruokailun jälkeen. Keho haluaisi levätä hetken aterian jälkeen.
      Niin on aina ollut, niin on vastedeskin. Riippuu tietysti aterian kaloripitoisuudesta yms.
      Jos juo kahvia tai muuta lämmintä nestettä, väsymystäkään ei tule.

      • Anonyymi

        Ei tule väsymystä, jos ayeriaei sisällä hiilareita, jotka aiheuttaa väsymyksen.
        Ne, jotka ovat siirtyneet hillaripitoisesta ruoasta hiilarittomaan ovat todenneet olon virkeäksi, eikä enää ole väsymystä.
        Tietenkin ne, jotka perunaa, leipää, pullaa, pastaa ja viljatuotteita ahmivat kiistävät tämän ja toteavat, että täyttä valetta.


    • Anonyymi

      Ja mistäkö pieni väsymyksen tunne aterian jälkeen johtuu?
      Ihan luonnollista se toki on.
      Ruuansulatuselimistö aloittaa heti ravinnon sinne jouduttuaan "töihin", prosessoimaan saamaansa ravintoa.
      Se vaatii hiukan rauhoittumista vähäksi aikaa jos mahdollista.
      Kevyt välipala ei juuri vaikuta väsyttävältä.

    • Anonyymi

      Terveysihanne ei ole sama kuin kauneusihanne.

    • Anonyymi

      " Köyhän lapsen joulukuusi kasvaa kankahalla; kotona ei sitä nähdä köyhän orren alla".
      Tommottinen kakaravaiheen viihdepätkä päsähti mieleen äsken pytyllä istuessain.

      Meillä oli pieni metsätila. Jo alkusyksyksystä met pojankoshit katselih valmiiks sopivia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe