Sinä 60-vuotias, paljonko on rahaa pankkitilillä?

Oletko miettinyt miksi tekisit töitä 65-vuotiaaksi jos on varaa jäädä pois työelämästä aiemmin.
59482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Kun täyttää 60 ja jos on mahdollisuus jäädä pois työelämästä kannattaa tehdä se per heti. Koskaan ei tiedä näkeekö sitä 65-vuotispäivää

Äänestä
  • mulla on melkein miljoona kasassa ,pitää saada miljoona täyteen sitten jään eläkkeele,

    Äänestä

  • Näin. Oli varaa jäädä pois töistä jo puolitoista vuotta ennen silloista eläkeikää, eikä ole kaduttanut hetkeäkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    mulla on melkein miljoona kasassa ,pitää saada miljoona täyteen sitten jään eläkkeele,

    Opettele kuitenkin sitä ennen kirjoittamaan, niin olet vakuuttavampi.

    Äänestä

  • Mulla ei oo miljoonaa, mutta rahaa on vaikkei kunnon vaatteita.

    Äänestä

En oo miettinyt, ei oo tarvinnu.
Mulla 30 senttinen kulli, sillä pärjää.

Äänestä
  • Seksityöläinen ei vanhana enää töitä saa.

    Äänestä

  • Yletät ottamaan itseltäsi suihin siis

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Seksityöläinen ei vanhana enää töitä saa.

    30 senttiselle on jonoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Seksityöläinen ei vanhana enää töitä saa.

    Huntin seura muuttuu vanhana sentin . . .

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Huntin seura muuttuu vanhana sentin . . .

    Kai seksityöläinenkin maksaa eläkemaksut tunnollisesti, jotta voi joskus nauttia vapaa-ajastaan yöllä ja päivällä?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kai seksityöläinenkin maksaa eläkemaksut tunnollisesti, jotta voi joskus nauttia vapaa-ajastaan yöllä ja päivällä?

    Paitsi että ei ole olemassa mitään "seksityötä" - se on persekauppaa ja muuta vastaavaa..

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Paitsi että ei ole olemassa mitään "seksityötä" - se on persekauppaa ja muuta vastaavaa..

    Jossain vaiheessa tuo "työkalu" kuitenkin pettää. Oikeasti ketään ei tuollainen kiinnosta kuin kokeilumielessä yhden kerran. Ehkä tulevaisuutesi on Persujen junassa Tynkkysen ja Vigeliuksen välissä?

    Äänestä

Pankkitilillä ei oikein kannata pitää rahojansa.

Äänestä
  • Eikä osakkeissa, kannattaa käyttäää kun 60 täyttää

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eikä osakkeissa, kannattaa käyttäää kun 60 täyttää

    Osakkeita voi myydä tarpeen mukaan, jos tarvii uutta leivänpaahdinta.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eikä osakkeissa, kannattaa käyttäää kun 60 täyttää

    Entä sitten rahat on käytetty ja pieni eläke alkaa vasta aikaisintaan 65 vuotiaana tai muutaman vuotta myöhemmin?

    Äänestä

Mikään raha ei riitä kun vanhenee. Hoitoja hoitojen perään

Äänestä
  • Meillä on vielä toistaiseksi julkinen terveydenhoito ja vuosittainen maksukatto.

    Äänestä

Sääliksi käy niitä jotka joutuvat painamaan töitä 65-vuotiaaksi. Vielä pahempaa jos töitä ei ole.

Äänestä
  • Metsähommia painetaan vielä kasikymppisenäkin, vaikka "virkatyöt" loppuikin jo 60v.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Metsähommia painetaan vielä kasikymppisenäkin, vaikka "virkatyöt" loppuikin jo 60v.

    Niinpä, jos muuta elämää ei ole

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Niinpä, jos muuta elämää ei ole

    Siis omassa metsässä aina aika-ajoin.

    Äänestä

  • Lumitöitäkin painetaan kasikymppisenä. Nuoriso ei viitsi eikä ole enää kuntoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Niinpä, jos muuta elämää ei ole

    Mukavampaa kuin kännääminen.

    Äänestä

Amerikan rahastoissa tiliä tekkööbät.

Äänestä
  • Ja pibbelni kovettui.

    Äänestä

  • Niinpä, jos muuta elämää ei ole

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Niinpä, jos muuta elämää ei ole

    Kunnon densa hyppää junan alle.

    Äänestä

Pysyn töissä niin pitkään kuin voin. Työni ei ole fyysisesti raskasta, ja se tuo sisältöä elämään. Mitä pidempään pysyy töissä, sitä paremman eläkkeen saa. Eläkkeen pienuus voi olla monelle järkytys, eli se kannattaa käydä tarkistamassa esimerkiksi tuolta: https://www.tyoelake.fi.

Äänestä
  • Minulle oli kertynyt n. 8 € / kk.

    Äänestä

Vassareilla on vain tarpeellinen määrä pankkitilillä, me sijoitamme isot varamme osakkeisiin.

Äänestä
  • Kokoomuslaiset ei taas tajua, että kukaan ei koskaan ole jäänyt tänne ikuisesti elämään.

    Äänestä

Kela turistille on hoitanut ajoissa asiansa kuntoon, muuttamalla suomeen.

Äänestä

Onko se työ sitä kun noustaan aamuyöllä ja mennään jonnekin kuppaselle raksalle kuuntelemaan valkokypäräisen työnjohtajan huutamista? Kiitos ei, menkööt persut kun täällä kehuvat niillä tekemisillään. Jota tosin epäilen.

Äänestä
  • Olet siis tapatyötön?.

    Äänestä

Itse lopetan töiden teon 62-vuotiaana, eli 2 vuoden päästä. Sitten on käyttörahaa joka vuodelle 50 000 euroa ilman työntekoa ennen 65-eläkepäiviä

Äänestä
  • Tosi tyhmää, et tarvitse käyttörahaa 50k eläkeikäisenä, kannattaa jäädä aiemmin pois työelämästä. Tiedän monta ukkoa, jotka ovat kuolleet 60 - 70 vuotiaana.
    Itse jäin 5-kymppisenä, on vielä fyysisesti kondiksessa ja voi aloittaa terveellisemmän elämän aiemmin, ilman työstressiä, nukkua paremmin ja elää pidempään.

    Äänestä

  • Jossain vaiheessa työnteosta saatava palkka ja korkeampi työeläke vaikuttaa käytännössä vain siihen, että aikanaan kuolee vähän varakkaampana. Se ei ole järkevä tavoite.

    Jos ei kuusikymppiseksi ole nähnyt mitä työelämällä on tarjota, niin tuskin sitä ennen eläkeikää näkeenkään. Jos jollakin on intoa puurtaa pitkään, niin mikäs siinä, mutta kun viimeinen käyttöpäivä lähestyy, niin kannattaa ainakin miettiä voisiko tehdä muutakin kuin töitä - jos siihen on mahdollisuus.

    Äänestä

Olen kyllä, viimeistään 60 vuotiaana otan lopputilin ja alan omalle eläkkeelle.

Äänestä
  • Elämässä on muutakin kuin työ.
    Toivottavasti.

    Äänestä

Itse olen kasikymppinen eikä tarvi liiemmin suunnitella elämää eteenpäin enää mitenkään.

Äänestä

Jokaisen on laskettava itse mihin elintasoon on tyytyväinen, millainen eläke riittää loppuaikana. Silloinhan kulut yleensä kasvaa, kun joutuu jopa myymään oman asunnon, jos ei kykene siinä enää asustamaan. Vuoraan ei pieni eläke riittä, vaikka omistusasunnon kuluihin riittäisikin.

Äänestä
  • Aika vähän kuluja mistään täysin ikäloppuna.

    Äänestä

  • Mitkä kulut eläkkeellä ollessa nousee?
    Jos matkustelee, niin tietenkin ehtii matkustella enemmän, mutta muutenhan kustannukset on aika samat.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Aika vähän kuluja mistään täysin ikäloppuna.

    Autolla käyn kerranviikkon kaupassa . Ruokahalut vähentyneet puolella. Tuossakin jo säästää melkoisesti. Bensaa tarvii tankata kerran puolessavuodessa tankki täyteen. Mutta siihenpä ne jääkin sitten ilot ja varallisuuteeni tulee perimään jälkeläiseni, joilta jouluisin aina kortteja saan.

    Äänestä

Mulla on samanlainen rahatilanne kuin Andyllä vuonna 1985: - Joo, mulla on tääl lompakossa kolkyt tonnii, jos mä löydän jotain mistä mä diggaan, niin mä ostan sen. 😄

Äänestä

Hauskoja nämä keskenkasvuisten ja yksinkertaisten jutut. Niin kaukana todellisuudesta, että ei voi kun ihmetellä onko koulussa tai elämässä opittu yhtään mitään. TikTok ja Some opeilla ei kauhean pitkälle pärjää.

Äänestä

Minä voin jälkikäteen vastata, että minulla oli riittävästi säästöjä ja sijoituksia ja työeläkettäkin kertynyt riittävästi, joten jäin pois työelämästä vähän alle 60-vuotiaana.

Kyllä 36 vuodessa ehti nähdä mitä työelämällä oli tarjota. Suurin kannustin oli se, että terveiden elinpäivien määrää ei ennalta tiedä eikä itsellä ollut mitään intoa "kaatua saappaat jalassa". Kun kuudenkympin paalu lähestyi alkoi tuttavaporukassa olla niitä, joille tuli yhtä ja toista terveydellistä ongelmaa. Siinä iässä jotkut kuoleekin.
Toinen syy oli "kannustinloukku". Kun on sopivasti säästöjä ja sijotuksia, niin palkkaa ei oikeastaan tarvitse mihinkään. Kun velat on maksettu, niin samanlaista kulutustasoa voi pitää yllä ilman palkkaakin. Joten työ on oikeastaan "vapaaehtoistyötä", josta ei saa käytännössä omaan elämään vaikuttavaa etua. Aikaa töihin vain menee kohtuuttomasti.

No nyt on mennyt seitsemän vuotta vapaalla, työeläkekkin on alkanut jo juosta ja mielestäni olen yhtä työkykyinen, terve ja hyväkuntoinen (ellen hyväkuntoisempi) kuin lopettaessani työt. Mutta sitähän ei etukäteen tietänyt.

Äänestä
  • Samoilla ajatuksilla mennään täällä, tosin vasta aloitin oloneuvoksena olon 61-vee. Kun tosiaan asunnot, mökit ja muut härpäkkeet maksettu, rahaa kuluu käsittämättömän vähän.

    Laskin että vastike, kaikki mahdolliset laskut kuukaudessa, maksutv, musiikki striimaukset niin kuukaudessa menee ruokineen noin 1500 euroa. Joskus hieman enemmän.

    Kun ei tiedä miten kauan pysyy terveenä niin ulos vaan työelämästä kun vaan mahdollista. Kaikilla toki tuo ei ole mahdollista vaan pitää kituuttaa eläkeikään ehkä tuilla tai sitten painaa töitä 65.vuotiaaksi

    Äänestä

eläkeen päälle voi tienata jos duunia lyötyy, kun työn antajat eivät riskina eläkeläisiä,

Äänestä

Mulla 7-kymppisenä ei ole kuin kuukausittainen eläke ja mitä nyt vähän säästössä sen päälle,

Oma asunto ja muuta tavaraa on. Elän rahojani, en pidä niitä tilillä.

Äänestä

Hirvittää näin eläkkeellä ollessa, nopeasti kyllä säästöt hupenevat kun lapset alkaneet sairastelemaan ja työpaikat joiltakin heiltä sulkeneet ovensa.
Lapsenlapsillakaan ei elämä vielä järjestyksessä, vaan opiskelevat. Kaikki kallistunut kahdessa vuodessa hirvittävästi.
Pakkohan heitä on auttaa rahallisesti etteivät joudu ulosottoon ja mustalle listalle vuosikausiksi, jolloin eivät saa pankkilainojakaan.

Äänestä
  • Jos nuoremmat eivät opi pärjäämään omillaan, päätyvät ulosottoon ennemmin tai sitten myöhemmin.

    Äänestä

Money talks and bullshit walks

Äänestä

170 000

Äänestä

"Sinä kulkija 60vuotias" alkaa joku J.Vainion biisi. Ehkä kuiten oli, 16 vuotias...olin minäkin aikoinani.
Ei kukaan voinut sanoa, miten eläkeikään asti, kuten nyt olen voinut elää!
Kun tulin kaupasta ajtien laitaan joku pulska poika ähkäisi minulle, vanha u k o n r ä h j ä.

Äänestä

Elän rahojani, en pidä niitä tilillä.

Niin minäkin teen. Mun mielestä täysin oikea ratkaisu. Ei niillä rahoilla maan alla sitten enää mitään tee!

Äänestä
  • Eläke tulee joka kuukausi. Tuskin hallitus niitä uskaltaa mennä leikkaamaan,koska saattaa vaikuttaa 2v päästä oleviiin vaalituloksiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oletko miettinyt miksi tekisit töitä 65-vuotiaaksi jos on varaa jäädä pois työelämästä aiemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu