Saisi olla vapaampi

Anonyymi-ap

Jt saisi olla vapaampi uskonto. Ajatellaan, että tiukalla kurilla saadaan pysymään järjestössä. Mutta tilanne voi olla aivan päinvastoin. Kun on vapaampaa, pysyy helpommin mukana. Tiukka kuri ajaa pois.

11

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se pitäisi lakkauttaa.
      Jos ei, niin pitäisi muistuttaa että
      -se murhaa jäseniään verensiirtokiellolla. Vaieten esim. että UT:n 1 kor. 10:27 suorastaan kehottaa syömään veriruokia
      1Kor. 10:27 - Jos joku pakana kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan -siis myös veriruokaa
      -se tuotta Uskontojen uhrien tuki r.y:n suurimman asiakasryhmän
      -se tuottaa mielisairauksia, psykiatrien tutkimustuloksia:
      https://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?t=9376
      -Uskontona, se jo lähtökohtaisesti väärentää Raamatun ("UM" painos)
      Esim. Heprealaisille 1:8

      UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.

      KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.

      1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.

      Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.

      • Anonyymi

        Ei muutkaa Raamatut puhu, että jeesus olisi isä jumala.
        Kaikki Raamatut puhuu Jumalan pojasta ja MONEEN KERTAAN JA TOITOTTAA MYÖ S JEESUS ITSE!!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei muutkaa Raamatut puhu, että jeesus olisi isä jumala.
        Kaikki Raamatut puhuu Jumalan pojasta ja MONEEN KERTAAN JA TOITOTTAA MYÖ S JEESUS ITSE!!!!

        Ja Isästään Jeesus ei sano kertaakaan Jehovaksi.


    • Anonyymi

      Järjestö on ryhtynyt sallimaan monia asioita, jotka aiemmin kiellettiin. Jännä nähdä, millainen vaikutus tällä on jäsenmäärän kehitykseen. Toisaalta muutokset helpottavat todistajana elämistä. Toisaalta ne vievät hommasta terää: ei ole enää niin paljon asioita, joilla todistajat voisivat erottautua "vääräuskoisista" ja "maailmallisista". Todistajuuden kiksit tulevat kuitenkin pitkälti siitä, että saa olla pyhempi ja parempi kuin muut.

      • Anonyymi

        Soopaa.
        Jos JT olisi samaa mieltä muitten lahkojen uskontojen kanssa, on turhaa olla erillinen.
        Tämä ei kuitenkaan pidä paikkansa.
        Toisaalta JT toimia helpottaa huomattavasti, kun elämme netti aikaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soopaa.
        Jos JT olisi samaa mieltä muitten lahkojen uskontojen kanssa, on turhaa olla erillinen.
        Tämä ei kuitenkaan pidä paikkansa.
        Toisaalta JT toimia helpottaa huomattavasti, kun elämme netti aikaa!

        Ja varsinkin netistä paljastuu tuosta lahkosta kaikki sen luurangot joita se on pitänyt kaapissa.
        Myöskin opilliset fiaskot, joista sinäkin ylpeilet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja varsinkin netistä paljastuu tuosta lahkosta kaikki sen luurangot joita se on pitänyt kaapissa.
        Myöskin opilliset fiaskot, joista sinäkin ylpeilet.

        Netti on ollut Vartiotornille tuhoista. Se helpottaa kyllä materiaalin jakelua, mutta on tehnyt vanhentuneeksi aikaisemman bisnesmallin, jossa kirjallisuutta myytiin ensin näkyvällä hinnalla ja myöhemmin lahjoitusten kautta. Vanha malli lienee ollut tuottoisampi, varsinkin kun kirjallisuuden paino- ja jakelukulut ovat olleet pienet ilmaisen työvoiman takia. Järjestö on törmännyt samaan mihin monet muut mediatalot: ihmiset ovat varsin haluttomia maksamaan elektronisesta sisällöstä.

        Etenkin netti on kuitenkin ollut Vartiotornille tuhoisa sitä kautta, että kriittistä materiaalia on aivan eri tavalla nykyään saatavilla kuin ennen. Tämä ilmenee mm. siten, että länsimaissa ulkopuolelta ei juuri käännynnäisiä saada, vaan uudet todistajat ovat lähes poikkeuksetta JT-perheiden lapsia. Jotta ulkopuolinen kiinnostunut saataisiin mukaan, hänet pitäisi saada pysymään poissa kriittisiltä sivustoilta siihen asti, että hän on omaksunut järjestön maailmankuvan ja alkaa sensuroida tietoa itseltään. Tämä on varsin vaikeasti saavutettavissa ja orastava kiinnostus lopahtaa nykyään vielä aiempaakin helpommin. Todistajat pitävät kyllä kiinnostuneille "raamattukursseja" (tunnettiin aiemmin raamatuntutkisteluna), mutta kasteelle asti ei tahdota saada väkeä.

        Vartiotornilla on edessään nettiaikana hidas hiipuminen. Varsinkaan taloudellisesti tärkeissä länsimaissa kasvua ei saada, vaan pikemminkin väki vähenee, varsinkin kun ikärakenne todistajissa on hyvin iäkäs ja poistuma kiihtyy lähitulevaisuudessa. Toisaalta uskonnot ovat sitkeähenkisiä, eikä ole siksi todennäköistä, että Vartiotornin uskonto kokonaan häviäisi. Järjestö on lisäksi varsin varakas ja hiljattain esimerkiksi perusti edullisen verotuksen maahan Irlantiin sijoitusyhtiön, johon siirsi miljardiomaisuuden. Järjestön talous on todennäköisesti turvattu tulevaisuuteen asti, ellei sitten hyväksikäytön peittelyn, verikysymyksen tms. takia tule valtavaa vahingonkorvausten aaltoa, joka voisi kaataa järjestön talouden.


    • Anonyymi

      Anonyymi 2025-07-09 18:47:55

      "Ei muutkaa Raamatut puhu, että jeesus olisi isä jumala.
      Kaikki Raamatut puhuu Jumalan pojasta ja MONEEN KERTAAN JA TOITOTTAA MYÖ S JEESUS ITSE!!!!"

      Jeesus: Joh. 10:30 Minä ja Isä olemme yhtä

      5 Mooseksen kirja 6:4 Kuule, Israel! Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi.

      Joh. 1:1 Sana oli Jumala
      -Eli Jeesus oli Jumala

      Vartiotorni vetää nenästä tehdessään eroa Isä Jumalan ja (jonkin muun) Jumalan välillä.

      Vaikka Jeesus antoi nimen taivaan Isä

      Matteuksen evankeliumi 6:9 Rukoilkaa siis te näin: Isä meidän, joka olet taivaissa! Pyhitetty olkoon sinun nimesi;

      Jeesus tarkoitti, että älä käytä nimeä Jehova.
      Kiinnitä huomiota siihen että vartiotorni ei ole osannut antaa pyhitetyn nimen merkitystä.

      • Anonyymi

        vartiotorni on väärentänyt Joh. 1:1 jakeen UM-raamattuunsa, yhtenä väärennöksenä monista

        Johanneksen 1:1.

        Uuden maailman käännös (UM): Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli jumala.

        KR92: Alussa oli Sana. Sana oli Jumalan luona, ja Sana oli Jumala.

        1933/38: Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.

        Käännösratkaisuun on päädytty, sillä muut käännökset antavat ymmärtää, että Jeesus on Jumala, kun Jehovan todistajat eivät usko kolminaisuuteen ja heille Jeesus on vain Jumalan kaltainen, jolloin Jumala kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.


    • Anonyymi00010

      Jaa

    • Anonyymi00011

      Jaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe