Kirjaston remontti

Anonyymi-ap

Osaisiko joku kertoa, minkä takia kirjastoon täytyy vaihtaa koko julkisivu? Siis koko tiiliseinä puretaan pois ja rapattu pinta tulee tilalle?
Eikö tiiliseinä kestä yhtä kauan kun koko rakennus..

19

957

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huonosti suunniteltu kokonaisuus. Panula-opistolle opetuskoppeja, joille ei ole ole juuri muuta käyttöä. Nyt pitää remontoida, vaikka rakennuksen iän ei pitäisi vielä painaa!

    • Anonyymi

      Olisko ollu Kuusiston rakentama. Oli jo niihin aikoihin huonosssa hapessa rahoituksen suhteen. Naakan pesiä siellä on ainakin välikatto täynnä. Vuosikausia ovat lentäneet raoista välikatolle.

    • Anonyymi

      Mahdollisesti kalkkihiekkatiiliä ?? + Kuusiston tekemä.

      • Anonyymi

        ja samaa rakennusoppia päntätään amiksella


    • Anonyymi

      Saisi lopettavan koko kirjaston lappu luukulle ja hyvästi !!

      • Anonyymi

        Näinpä. Eihän täkäläiset osaa edes lukea, joten mihin sitä kirjastoakaan tarvitaan? Ihan humpuukia moinen sivistyksen kulmakivi Kauhajoella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinpä. Eihän täkäläiset osaa edes lukea, joten mihin sitä kirjastoakaan tarvitaan? Ihan humpuukia moinen sivistyksen kulmakivi Kauhajoella.

        Eikö siinä melkein vieressä oleva entinen terveyskeskus/entinen hammashoitolakin ole ollut tyhjillään jo vuosia, ainakin siellä minun tietämäni mukaan on hometta kellarissa?
        Siitä saisi lisää parkkitilaa kun räjäyttäisi koko homepesän, toki sekin maksaa, mutta tätä menoa Kauhajoella on yksi kortteli uudehkoja rakennuksia aavetiloina homehtumassa tuolla kulmalla, varmaan pian jo tehdään ensimmäinen vesivahinkoremontti juuri valmistuneeseen TK:n tönöönkin?
        Ihme että se Eduskuntamuseorakennus ylipäätään on vielä jonkinlaisessa kunnossa, eikä ole homehtunut, tai ei ainakaan ole sanottu mitään.


    • Anonyymi

      Kuka tarvii kirjastoa kun kaikki on netissä.

      • Anonyymi

        Kirjastoissa, myös Kauhajoella, on luettavissa e-press-palvelu, jonka kautta voi lukea kaikki Suomessa ilmestyvät sanomalehdet ja paikallislehdet. Sanottu palvelu ei kuitenkaan sisällä Kauhajoki-lehteä. Ei missään Suomen kirjastossa, Terveisiä vaan PÄÄTOIMITTAJA Koivuniemelle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjastoissa, myös Kauhajoella, on luettavissa e-press-palvelu, jonka kautta voi lukea kaikki Suomessa ilmestyvät sanomalehdet ja paikallislehdet. Sanottu palvelu ei kuitenkaan sisällä Kauhajoki-lehteä. Ei missään Suomen kirjastossa, Terveisiä vaan PÄÄTOIMITTAJA Koivuniemelle!

        Voiko joku siis olla pääTYHJÄNtoimittaja?!


    • Anonyymi

      Voisiko joku kertoa, miksi kirjastoja ylipäätänsä on olemassa,.näitä sosialismin kehtoja

      • Anonyymi

        Ei tarvita lukutaitoa mihinkään


      • Anonyymi

        Tänään! Mitä sitä vapaalla tiedonsaannilla edes tekee, paljon helpommalla pääsee kun joku vaan suoraan kertoo miten pitää ajatella


    • Anonyymi

      Kauhajokiset tykkää katella pöntöstä kakkapökäleitä, kirjat ja lehdet ei kiinnosta.

    • Anonyymi

      Varmaan siksi, että taas saataisiin töitä tehottomille.

    • Anonyymi

      Mahtaakohan se home lähteä sieltä noin vain? Arvatenkin tullaan korjaamaan monta kertaa vielä?
      Ilmeisesti velkarahaa on pohjattomasti eli siis valtion myöntämää köyhyysrahaa.

    • Anonyymi

      Velkaa velan päälle kauhajoen velka jo 80mil kohta tulee valtionherrat ja ottaa ohjat käsiin ja antaa kunänpyöritteliöille potkut ..

    • Anonyymi

      Varmaan joku pätevä ns Arkkitehti suunnitellut ne ei tunnetusti ole pitkäikäisiä

    • Anonyymi
      UUSI

      Voooi haaarmin paikka :DD

      Kirjasto/Panula-opisto on kastunut läpimärjäksi viime päivien rankkasateissa kun kukaan "ei muistanut" suojata työmaata pressuilla! Rakenteet saivat kohtalokkaat vesi- ja kosteusvahingot viimeistään nyt. Ei kun purkua ja uutta rakennusta odotellessa, ei tällaista ryssimistä tapahdu missään muualla.
      Kauhajoki PRÖÖÖÖT!! 💩💩💩

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3052
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2324
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2163
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      345
      1916
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1566
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      74
      1423
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1258
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe