Osaisiko joku kertoa, minkä takia kirjastoon täytyy vaihtaa koko julkisivu? Siis koko tiiliseinä puretaan pois ja rapattu pinta tulee tilalle?
Eikö tiiliseinä kestä yhtä kauan kun koko rakennus..
Eikö tiiliseinä kestä yhtä kauan kun koko rakennus..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Huonosti suunniteltu kokonaisuus. Panula-opistolle opetuskoppeja, joille ei ole ole juuri muuta käyttöä. Nyt pitää remontoida, vaikka rakennuksen iän ei pitäisi vielä painaa!
Olisko ollu Kuusiston rakentama. Oli jo niihin aikoihin huonosssa hapessa rahoituksen suhteen. Naakan pesiä siellä on ainakin välikatto täynnä. Vuosikausia ovat lentäneet raoista välikatolle.
Mahdollisesti kalkkihiekkatiiliä ?? + Kuusiston tekemä.
ja samaa rakennusoppia päntätään amiksella
Saisi lopettavan koko kirjaston lappu luukulle ja hyvästi !!
Näinpä. Eihän täkäläiset osaa edes lukea, joten mihin sitä kirjastoakaan tarvitaan? Ihan humpuukia moinen sivistyksen kulmakivi Kauhajoella.
Eikö siinä melkein vieressä oleva entinen terveyskeskus/entinen hammashoitolakin ole ollut tyhjillään jo vuosia, ainakin siellä minun tietämäni mukaan on hometta kellarissa?
Siitä saisi lisää parkkitilaa kun räjäyttäisi koko homepesän, toki sekin maksaa, mutta tätä menoa Kauhajoella on yksi kortteli uudehkoja rakennuksia aavetiloina homehtumassa tuolla kulmalla, varmaan pian jo tehdään ensimmäinen vesivahinkoremontti juuri valmistuneeseen TK:n tönöönkin?
Ihme että se Eduskuntamuseorakennus ylipäätään on vielä jonkinlaisessa kunnossa, eikä ole homehtunut, tai ei ainakaan ole sanottu mitään.
Kuka tarvii kirjastoa kun kaikki on netissä.
Kirjastoissa, myös Kauhajoella, on luettavissa e-press-palvelu, jonka kautta voi lukea kaikki Suomessa ilmestyvät sanomalehdet ja paikallislehdet. Sanottu palvelu ei kuitenkaan sisällä Kauhajoki-lehteä. Ei missään Suomen kirjastossa, Terveisiä vaan PÄÄTOIMITTAJA Koivuniemelle!
Voiko joku siis olla pääTYHJÄNtoimittaja?!
Mutta on Kauhajoki-lehti viittiny tehdä jo useamman jutun kirjaston remontista. Taitaa päätoimittaja on hyvinki kiinnostunut tästä aiheesta tai sitte on vaan aiheet vähis tai kaukana.
Voisiko joku kertoa, miksi kirjastoja ylipäätänsä on olemassa,.näitä sosialismin kehtoja
Ei tarvita lukutaitoa mihinkään
Tänään! Mitä sitä vapaalla tiedonsaannilla edes tekee, paljon helpommalla pääsee kun joku vaan suoraan kertoo miten pitää ajatella
Kauhajokiset tykkää katella pöntöstä kakkapökäleitä, kirjat ja lehdet ei kiinnosta.
Mahtaakohan se home lähteä sieltä noin vain? Arvatenkin tullaan korjaamaan monta kertaa vielä?
Ilmeisesti velkarahaa on pohjattomasti eli siis valtion myöntämää köyhyysrahaa.
Velkaa velan päälle kauhajoen velka jo 80mil kohta tulee valtionherrat ja ottaa ohjat käsiin ja antaa kunänpyöritteliöille potkut ..
Varmaan joku pätevä ns Arkkitehti suunnitellut ne ei tunnetusti ole pitkäikäisiä
Oho, mihinkä katosi tarkkasilmäisen kuntalaisen huomio sadesuojien puuttumisesta? Onko vuosikymmeniä sitten käytetty jotain ihmemateriaaleja jotka eivät kastu edes kaatosateessa, kun työmaan suojapressutuksen puuttumista ei sovi sanoa ääneen?
Tänne kauhajoen kaupungin keskustelu palstalle on turha tulla minkää kuntalaisen pätemään.. Vaikka olisi kuinka tarkka silmäinen... ja niin tämäki kommentti pian taas katoaa
Nyt on alettu huputtamaan kirjastoa. Parempi kai myöhään, vaikka onhan se kieltämättä myöhäistä kun pökäleet/kosteusvauriot on...
Niin olisi pitänyt huputtaa jo monta vuotta sitten niin ei olisi kosteutta
Mikähän oli rikki rakennuksessa ? ja tosiaan usein tiili/betoniseinät kestää huomattavasti kauemmin miten ihmeessä kunnalla on varaa tuota korjata pelkkä huputus varmaan jo maksaa tuhansia euroja varmaan olisi halvempi ollut kuskata porukkaa vaikka Kurikan kirjastoon taikka otta entinen kauppaoppilaitos kirjastoksi
seuraava täyspurettava kohde onkin sitten aronkylän päiväkoti...
Se on purettu jo kymmenisen vuotta sitte...