Osaako kukaan teistä Sherlock Holmes faneista sanoa, että minkä nimisessä elokuvassa Sherlock Holmesin rakkauden kohde Irene Adler meni elokuvan alussa naimisiin? Sherlock Holmes yritti narrata Adleria paljastamaan maalauksen sijainnin, joka oli ilmeisesti tärkeä prinssille?
Kyseisessä elokuvassa oli muistaakseni Sherlockin roolissa Robert Down Jr ja Watsonina nähtiin Jude Law. Olen löytänyt vain Sherlock Holmes nimeä kantavan elokuvan ja toisen osan jonka nimi on A Game of Shadows, mutta en tätä kyseistä elokuvaa mistään.
Kyseisessä elokuvassa oli muistaakseni Sherlockin roolissa Robert Down Jr ja Watsonina nähtiin Jude Law. Olen löytänyt vain Sherlock Holmes nimeä kantavan elokuvan ja toisen osan jonka nimi on A Game of Shadows, mutta en tätä kyseistä elokuvaa mistään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyseinen elokuva on: Scandal in Bohemia.
Wikipedia linkistä käy ilmi kyseisen tarinan juoni. En löytänyt kyseistä elokuvaa sellaisena versiona, jossa olisivat esintyneet Jude Law ja Robert Down Jr.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kuningas_ja_laulajatar
"Holmesin ja Watsonin luo saapuu saksalainen vieras, joka esittäytyy kreivi von Kramniksi. Holmes tajuaa kuitenkin heti vieraansa valehtelevan ja pakottaa tämän paljastamaan olevansa Böömin kuningas. Kuningas on tullut hakemaan Holmesin apua, sillä tätä uhkaa suuri vastoinkäyminen ennen lähestyvää avioliittoa. Kuningas – kruunuprinssinä ollessaan – oli aikanaan rakastunut naiseen nimeltä Irene Adler ja heistä oli otettu valokuva. Irene Adler ei kuitenkaan rakastanut tulevaa monarkia, joten kuningas unohti tämän. Nyt Irene Adler uhkaa kuitenkin julkaista valokuvan, ellei kuningas luovu avioliittosuunnitelmistaan. Holmesin tehtäväksi jää hankkia valokuva takaisin.
Ovelia valepukuja ja muutamaa erikoista savupommeja hyväksikäyttävää temppua hyödyntäen Holmesin onnistuu ujuttautua Irene Adlerin taloon ja hankkia tietoonsa valokuvan säilytyspaikka. Kun Holmes ja kuningas palaavat talolle hakeakseen valokuvan, on talo tyhjä. Irene Adler sai nimittäin vihiä asiasta ja paeten maasta jätti jälkeensä lupauksen luopua vaatimuksistaan kuningasta kohtaan.
Tarinan kertojana toimiva tohtori Watson mainitsee, että Adler on ainoa nainen joka on voittanut Sherlock Holmesin. Holmes on siitä lähtien käyttänyt tästä nimitystä "se nainen" sen sijaan, että tämä kutsuisi häntä nimellä. Palkkioksi työstään Holmes pyytää Böömin kuninkaalta tämän sinettisormuksen sijaan Irene Adlerin valokuvan."