Rintamakarkuruus Ukrainassa kiihtyy.

Nyt kesäkuussa karkureita oli 17 082.
Tänä vuonna määrä on 107 672 joista on saatu palautettua rintamalle vain 1.7 %.
Koko sodan aikana sotakarkureita ilmoitetaan olevan rapiat 230 000..!

https://www.youtube.com/watch?v=EIqQHj3Jy_E

Uskoisin että Ukraina kohtelee käpykaartilaisiaan paljon hellemmin kuin Suomi aikoinaan.
Tuskin ovat tuota määrää miehiään ja nuorukaisiaan teloittaneet..?

6

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on pommittanut värväystoimistot paskaksi.
      Ihan sama, ei niihin kukaan vapaaehtoisesti mene.
      Kadut toimivat nyt värväyspaikkoina.
      Tulevat sotilaat juoksevat värvääjiä karkuun mikä kintuista irtoaa.
      Jos värväyststohenkilökunta saa kiinni niin värvättävät rimpuilevat pahasti.
      Silloin tulee vaan pamppua ja eikun pakuun.
      Ei ole maanpuolustushenki tuolla korkeamoi kuin oma henki.

    • Anonyymi

      Maassa jossa on kaikki sekaisin, ei ole aikaa käsitellä sataatuhatta oikeusjuttua rintamalta karkaamisesta. Niimpä ne muutamat jotka saadaan kiinni joutuvat kovaan kohteluun, että muut näkisivät kuinka huonosti käy.

      • Anonyymi

        Mielenterveyden korkeakoulutettujen ammattislaisten mukaan näin kuuluukin ihmisten toisilleen tehdä ovathan upseeritkin korkeakoulutettuja. Ei näitä ymmärrä tyhmät ja lukemattomat alempiarvoiset demokraattisessa tasavallassa.


    • Anonyymi

      Meillä aloitti tammikuussa asepalveluksensa yli 12 000 alokasta.

      Tuhat keskeytti jo ensimmäisen kuukauden aikana.
      Kaikkiaan keskeyttäneitä oli heinäkuuhun mennessä n. 2 000 eli yli 16 %.

      Ei ole maanpuolustushenki meilläkään järin korkealla.

    • Anonyymi

      Suomessahan on paljon näitä Ukrainan kannattajia, sinne vain sotimaan. Turhaan täällä ja muualla mediassa on hehkuttaa Ukropeille avustusta. Paras avustaja on se joka menee sinne tapattamaan itsensä, saa jopa maininna johonkin lehteen.

    • Anonyymi

      Se oli hauska kun dokumentissa eläinlääkäristä tuli lääkäri sotaan. On niin hel*etin tarkkaa kaikki ja voi voi jos tekee virheen ja on sitten vastuussa hokevat korkeakoulutetut ja sitten menehän sie lääkäriks sotaan kun vähän tiiiät noista eläimistäkkii. Äijäl oli osunu luoti olkapäähän ja ei muuta ku luoti pois ja side päälle ja se on sitten siinä. Takaisin rintamalle. Sotilaasta tuli johtaja kun tiesi vähän enemmän kuin ennen . Kantakoijarit piileskelee bunkkereissa ja jakelee ei yhtään mitään kun homman idea on että mennään etulinjaan eikä lähdetä sieltä pois ja ammutaan viholliset. Kovaa taktikointia mikä vaatii vuosien koulutuksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      152
      14476
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      39
      8320
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      48
      6072
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5670
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4447
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      67
      4308
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      45
      4049
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      24
      3960
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3730
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3627
    Aihe