Minulla ei ole linkata uutista, mutta kuulin automatkalla radiosta, että Asevelvollisuuslakia oltaisiin muuttamassa. Tarkoituksena on helpottaa asevelvollisuuden jatkamista sukupuolenvaihdoksen jälkeen. Naisten vapaaehtoista asepalvelusta suorittava voi jatkaa suoraan asevelvollisena miehenä ilman, että palvelus pitäisi keskeyttää. Vastaavasti mies voi jatkaa suoraan varusmiespalvelusta naisten vapaaehtoisena asepalveluksena kun hän vaihtaa sukupuoltaan.
Mitä mieltä palstan Jeesuspöristelijät on asiasta? Mitä jos ryhmän mies vaihtuukin naiseksi tai toisin päin? Pitääkö keskeyttää palvelus ja ohjata eheytyshoitoon? Vai onko intti kokonaan käymättä mielenterveysongelmien vuoksi eikä ole lainkaan mielipidettä? No, ainakin minä ja Aijalon ollaan käyty intti. Minä everstiluutnantti Aijalon sissiluutnantti.
Minusta tämä on hieno asia. Ainoa ratkaiseva tekijä on ihmisen oma tahto, maanpuolustustahto, eikä siinä ole sukupuolella tai muiden mielipiteillä mitään väliä.
Sukupuolen vaihtaminen helpommaksi armeijassa
3
162
Vastaukset
- Anonyymi
Kauheeta on . Kantsii syntyä semmoseks olioks , joka ite pystyy vaihtamaan sukupuolta . Kirottuu on syntyy ihmiseksi.
- Anonyymi
minä en transujen puolesta kuole 🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899
