Ilmastonmuutos / liikakansoitus

Onkohan maapallon ihmismäärällä vaikutusta ilmastonmuutokseen?
Mikseihän tätä asiaa uskalla juuri kukaan julkisesti tutkia?

Joka paikassa kauhistellaan ilmastonmuutosta ja samalla kannustetaan valtionjohtotasolta synnytystalkoisiin mm. Japanissa ja Suomessa.

Voisi äkkiseltään kuvitella, että keskimäärin iso lössi aiheuttaa päästöjä enemmän kuin pieni lössi? :D :D
14144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

On helpompi syyttää meitä ilmusta.

Äänestä

Alarmistien näkemyksistä huomaa Pisa tulosten romahduksen. He väittävät, ettei populaation koolla ole merkitystä, koska 10% väestöstä kuluttaa yli puolet luonnonvaroista. He eivät tajua, että 10% miljardista on sata miljoonaa, kymmenestä 1000 miljoonaa.

Äänestä

Ei uskalleta? Väestöräjähdys on yksi suurimmista tunnustetuista ongelmista.

Äänestä

Jos muualla maapallolla vallitsisi sama väentiheys kuin Suomessa, niin mitään ilmastonmuutosta ei olisi, vaikka kaikkialla maailmassa elettäisiin suomalaiseen tapaan.

Äänestä
  • Totta. Suomalaisten ekologinen jalanjälki on vain puolet biokapasiteetistamme henkeä kohden

    Äänestä

Ilman väestönkasvua ei olisi mitään ilmastonmuutosta. Eli hakkuvat väärää puuta.

Äänestä

"hakkuvat väärää puuta."

Suomalaista bensiini ja diesel autolijaa.

Äänestä
  • Väestönkasvu olisi oikea osoite.

    Äänestä

Ilmastonmuutos johtuu maapallon kiertoradan muuttumisesta ja kallistuskulman muuttumisesta, lisäksi pyöriminen hidastuu, kuu loittonee jne. Muutos on sitä, mitä se on ollut koko maapallon historian ajan. Ihminen ei voi vaikuttaa siihen paskan vertaa. Turhaa saastuttamista on kuitenkin hyvä vähentää ja kaikin keinoin, sillä se on pois luonnollisesta muutoksesta.

Äänestä

Eli johtuu ihmisestä.

Äänestä
  • Ihminen 5%, muut tekijät 90%, mystiset tekijät, joita ei ymmärretä 5%.

    Äänestä

Suomen 5.5 miljoonaa kansalaista lajittelee roskia ja hakkaa Unionin ilmastotoimiin kymmeniä miljoonia, kun Intian reilu miljardi ihmistä saastuttaa meren, pohjavedet ja ilmaston, lykkää kivihiilivoimaloiden rojut suoraan taivaalle, liikennepäästöt maailmanennätysluokkaa. Kuvittelenko vai meneekö meidän rahat humbuukiin
vai hä. 🤔

Äänestä

Kehitysapu on räjäyttänyt ihmisten lisääntymisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onkohan maapallon ihmismäärällä vaikutusta ilmastonmuutokseen?
Mikseihän tätä asiaa uskalla juuri kukaan julkisesti tutkia?

Joka paikassa kauhistellaan ilmastonmuutosta ja samalla kannustetaan valtionjohtotasolta synnytystalkoisiin mm. Japanissa ja Suomessa.

Voisi äkkiseltään kuvitella, että keskimäärin iso lössi aiheuttaa päästöjä enemmän kuin pieni lössi? :D :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu