Asepalvelus jäi kesken

Anonyymi-ap

jo ensimmäisen kuukauden aikana yli tuhannelta alokkaalta.
Se on tuo Maanpuolustus tahto ja - kyky hyvällä tasolla nykynuorilla.
Näinhän on annettu ymmärtää, muttei taida totta ollakkaan ?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän se mitään totta olekaan. Muuan viranomainen kertoikin, kuinka ko. lökäpöksyjannut oikein hihkuttaa kuinka saivat sellaiset paperit ettei tarvitse armeijaan mennä ! Ja niitä on paljon. Nyt kirkuvat naisiakin jo apuun täyttämään omaa heikon miehen paikkaansa.
      Toinen juttu onkin sitten se, että jos ei todellisuudessa kannata sotia ja bisnesmielessä ylläpidettyjä "sotia", asenne täytyy avoimesti myös esittää eikä haalia naisia paikkaamaan omaa vajettaan. Naiset ei toimi sokeana reservinä miesten peloille.
      Kaiketi se meilläkin ajautuu palkkasotilasmenoon, mutta se lysti kyllä maksaa kuten maksaa Natokin, joka koko ajan alkaa muuttua puolustusliitosta enemmän ja enemmän sotilasliitoksi.

    • Anonyymi

      Suomi oli ennen puolueeton maa. Sitä kyllä kaipaan.

    • Anonyymi

      kesken se jäi armeija orpollaki..
      Jäi kiinni varusmiestoverien kuvaamisesta peseytymistiloissa.
      Kertoo kuitenki olevansa kapteeni vaikka alottanu poliittisen uransa 20v armeijan jälkeen..Kerro opro meille missä kohtaa kävit kadettikoulun?
      Miten pääsee 20vuotiaana kapteeniksi, varsinki jos armeija jääny kesken. Vai onks tos sama kuvio ku niis korkeimpien kunniamitalien myöntämisessä? et kavereille jaetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5841
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4575
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4342
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4121
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3725
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3245
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2423
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1199
    Aihe