MIITÄÄH? Eikö tiheydellä ole rajoja?

Anonyymi-ap

Se, että kaikkea maailmankaikkeutta päivitetään, KAIKILLE kappaleille samana valonnopeutena, on merkki LUOJASTA? Kyseinen valonnopeus on - hatusta 299792458 m/s Miksi se on kaikille säteille sama lukema koko Universumissa? Miksei se ole olematon lukema? Tai miksei se ole sattumaa ja muutu koko ajan? KOSKA tämä maailmamme on lähes täysin pelin kaltainen, jossa säännöt pysyvät voimassa samoina kaikille, ja joku voi yrittää voittaa vääryydellä ja viekkaudellakin - elämän peliään!

Jos ette usko Jumalaan, koska Hän on kaltaisemme persoona, ihan tasan yhtä typeriä oikkuja täynnä oleva Wanha Ukko(YLI-Jumala) kuin mekin ihmiset, olisiko kivempaa uskoa vain VALOON?! "Valo loistaa pimeydessä, pimeys EI OLE saanut sitä valtaansa!"

Oliko Vahuti niminen Jumala, valon Jumala? Näin yhden scifi-leffan, jossa Vahutin palvelijat tekivät joukko-itsemurhan lentämällä sukkulalla VAHUTIN luo, Aurinkoon!

Mutta SE massojen tiheys? Sille on myös rajansa. Ainoastaan Galaksien keskipisteet ilmeisesti etsivät tiheentyä aika ajoin hiukan lisää, mutta kaikki fyysinen todellisuus on silti diskeettiä ja rajallista DATAA - jakamattomia - atomoksia - ainemääriä, mutta en tietenkään VIELÄ tiedä, millä kantaluvulla ja kuinka suurella lukemalla massa lukee itsensä olevaiseksi, joka hetki!

Älkää lentäkö silti "Aurinkoon", sen saadaksenne selville, koska LISÄÄ elämää on vielä kaikille ELÄMÄN valinneille tulossa! HENKI - sisäinen päättävä ajatuksenne - TAHTO - kykenee TARVITTAESSA voittamaan LIHAN HIMOT, mutta ihmisellä täytyy olla silloin VELVOLLISUUS, joka olisi tärkeämää kuin LIHARUUMIIN => TARPEET => HIMOT => SYNTI => KUOLEMA?!

Jeesuksen Sanat antavat ELÄMÄÄ - Raamatussa niistä jutuista muutama, ei ole kiellettyä palvella häntä tai kilpaillakin kanssaan! Ja vaikka olisitte kuinka länsimaisia uskonnoltanne ja ateistejakin, INKARNAATIOMAHDOLLISUUTEEN tulee varautua, jopa ateisteille tulee:"Tuomion Ylösnousemus" - koska myös KUOLLEET kuulevat hautoihinsa, JUMALAN POJAN äänen eräänä päivänä vai onko silloin YÖ?! Näkevätkö Hänet myös - Kristuksen?! Näetkö sinä Hänet?

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketään ei kiinnosta hörhöjutut.

    • Anonyymi

      1) ota ne lääkkeet
      2) terve "sielu" terveessä ruumiissa -> suosittelen kuntosalia ja reipasta liikuntaa luonnossa
      3) olet sitä mitä syöt -> paljon hyviä rasvahappoja, proteiinia, ja hyviä hiilareita kulutuksen mukaan
      4) hanki joku yhteisöllinen harrastus, jolla ei mitään tekemistä näiden sekavien horinoiden kanssa

    • Anonyymi

      Jos ette usko Jumalaan, koska Hän on kaltaisemme persoona.
      Mistä tiedät massan tiheyden?
      En ole kertonut tätä kellekkään.
      Tiedät massan tiehyden maan mutta tiedätkö alemmat tasot,missä on todella vaikea olla jos sanotaan näin kuoleman jälkeen?
      Minä uskon Jumalaa ja Kristukseen mutta tuo massa selvisi myöhemmin mihin jatkat esim.pahuutta tehneenä. Kukaan luotu ei sieluna kuole mutta siirtymä pahan tekijöille on elämä missä massa on tiheämpi.Kuitenkin sieltä voi nousta aikanaan.

    • Anonyymi

      Se, että fysiikassa on vakioita ei tuo asiaa yhtään lähemmäksi yhtään jumalaa. Eikä varsinkaan jotain tiettyä jumalaa. Ne pitäisi todistaa ihan omalla painollaan.

      Ja ihan alussa sinulla menee väärin. Maailmankaikkeus liikkuu nopeammin kuin valon nopeus. Eli kappaleet erkanevat toisistaan nopeammin, koska homma toimii eri fysiikalla.

      Plus. Annan sulle vielä yksinkertaisemman asian ihmetellä. Jos moottoritiellä, jossa on 120 km/h nopeusrajoitus, niin etääntyvätkö eri suuntaan menevät autot toisistaan 120 km/h? Anna mielesi räjähtää. Sitten voimme mennä vielä vaikeampiin asioihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe