Traktorit liikkeellä maailman omistajan elkeinn

Miksei valvota traktorien ja muiden maatalouskoneiden liikkumista yleisillä teillä?
Miksei puututa rikkeisiin?

Ylisuuret koneet, ylileveät, liikkuu teillä ilman valoja. Ei esiautoa. Milloin mikäkin vehje edessä tai takana, niin että ei tielle mahdu. Kuskin mahdotonta nähdä eteensä. Muuta liikennettä.
16149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sauvossa tänään tapahtuneessa liikenneonnettomuudessa kuoli moottoripyöräilijä, kertoo poliisi.

Moottoripyöräilijä oli lähtenyt ohittamaan traktoria, ja traktori oli samaan aikaan kääntynyt vasemmalle.

Moottoripyöräilijä oli jarruttanut, kaatunut ja ajautunut traktorin perävaunun alle. Hän menehtyi välittömästi, poliisi kertoo.

https://yle.fi/a/74-20172301

Äänestä
  • Ja mitä haluat sanoa.....?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ja mitä haluat sanoa.....?

    Joku kuoli.
    Ei muuta.

    Äänestä

Tietä saa liata , mutta vain maatalouskoneilla.

Savi tiellä on todella vaarallista.

Äänestä

Ajoneuvo on tarvittaessa saatava pysähtymään tien näkyvällä osuudella, koskee myös ylinopeutta ajavia.

Äänestä
  • Ja pysyttävä omalla kaistalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ja pysyttävä omalla kaistalla.

    Siis mahtua omalle kaistalle.

    Ja jos ei mahdu, etuauto on oltava varoittamassa.

    Äänestä

Kaikki on hyvin vaarallista maaseudulla. Kannattaa pysytellä kaupungeissa.Kkeskusta-alueilla olo tuntuu turvalliselta kerrostalojen katveessa. Läheltä löytyy kapakka ja apteekki, jos hätätila sattuu kohdalle.

Äänestä

Ohittajalla on ohitustilanteessa suuri vastuu. Vilkkupoltin ei välttämättä toimi, vaikka vilkku onkin päällä. Nykyisen lain mukaan jokaisella liikkujalla on vastuunsa, vaikka olisi kuinka oikeassa jossakin asiassa.

Äänestä

Taas jollekin nälkä tekisi hyvää

Äänestä

Jos leikkuupuimurin leikkuuosa ei mahdu tien yhdelle kaistalle se pitää irrottaa ja kuljettaa erikseen lavetilla - ei niin että vastaantulijat törmää siihen ja menettää henkensä

Äänestä
  • Niin, mutta jos äkkiä vaan puikkaa pellolta toiselle..

    Äänestä

  • Tämän päivän traktorit ei mahdu yhdelle kaistalle, vaikkei olisi mitään härveliä edessä taikka takana.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tämän päivän traktorit ei mahdu yhdelle kaistalle, vaikkei olisi mitään härveliä edessä taikka takana.

    Näin on.

    Äänestä

Traktorikuskit eivät huomioi muuta liikennettä koska istuvat kuulokkeet korvilla kuunnellen radiota traktori hytin uumenissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksei valvota traktorien ja muiden maatalouskoneiden liikkumista yleisillä teillä?
Miksei puututa rikkeisiin?

Ylisuuret koneet, ylileveät, liikkuu teillä ilman valoja. Ei esiautoa. Milloin mikäkin vehje edessä tai takana, niin että ei tielle mahdu. Kuskin mahdotonta nähdä eteensä. Muuta liikennettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu