Tämä yksittäinen lause kuvastaa hyvin luonnonsuojelun mentaliteetin.
"Ovat ne, jotka haluavat suojella ympäristöä ja lajeja, ja sitten on porukka, joka on usein metsäyhtiöiden osakkeenomistajia tai metsänomistajia. On kuin maan tapa, että metsiin suhtaudutaan enemmän taloushyödykkeenä kuin yhteisenä arvokkaana omaisuutena ja elinympäristönä."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/54b95b49-9b14-49ab-b252-ca35665a858e
Ei ihme että koko luonnonsuojelu puistattaa, kun se omaisuus muuttuukin yhteiseksi. Sori nyt vaan, mutta ei se ole yhteistä omaisuutta ja tuo toisen omaisuuden omiminen tekeekin sitten hallaa koko luonnonsuojelulle.
Neutraalimpi ja oikeampi ilmaus mukaillen tätä lausahdusta olisi.
"Ovat ne, jotka haluavat suojella ympäristöä ja lajeja, ja sitten on porukka, joka on usein metsäyhtiöiden osakkeenomistajia tai metsänomistajia. On kuin maan tapa, että metsiin suhtaudutaan enemmän taloushyödykkeenä kuin maanomistajan arvokkaana omaisuutena ja elinympäristönä."
Tämäkin toisen omaisuuden sosialisointi avautuminen saa miettimään että istutanko sittenkin kuusimetsän, vaikka ajattelin saarnimetsän istuttaa edellisen hakkuun tilalle.
Raakkutäti kiteyttää mikä luonnon suojelussa on vialla
3
83
Vastaukset
- Anonyymi
Kommunistidiktatuureissa on tuo esitys jo testattu vuosikymmenien ajan. Kaikki yhteiskunnan omistuksessa ja ihmiset sortovallan alla. Pidetään nyt van tämä vapaa demokratia ilman pelleilyjä. Aloittajan kannattaa kysellä vanhemmiltaan ja lukea historian kirjoista miten diktatuureissa ihmiset voivat.
- Anonyymi
Eipä vihreiden Sofia Virtakaan saa puolisinsa metsää kaikien yhteiseksi omaisuudeksi suojeluun.
- Anonyymi
Sinänsä ei mitenkään uusi asia ole tuo toisen henkilön omaisuuden hamuaminen sosialisoinnin kautta. Tuohan on kopio kommunismin periaatteesta jota Suomessakin yritettiin toteuttaa käytännössä, mutta kansalaiset vaaleissa päättivät toisin. Luonnonsuojelu on joillekin vain peitetoimi jolla yritetään piilottaa todelliset tavoitteet. Osalla vihreitäkin on kommunistin tausta. Tunnetuin heistä on Satu Hassi, joka alkujaan oli kommunistien ääriporukan ns. Stalinistien jäsen ja on Ilta-Sanomien erokoisliitteessä itse kertonut noista ajoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun272644Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5031774Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei161754- 171384
- 231198
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si681189Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431068Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?751065- 31978
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa90942