Nutrisport 90+ protein

Jees, eli ois taas prodet loppumassa.
Oon aatellu testata tuota kyseistä merkkiä vaihteeksi(ennen evo whey 1).
Hinta-/laatusuhde vaikuttaa ainakin aivan asialliselta.
Lähinnä tarvisin tietoo sekoittuvuudesta sekä mausta?Ite oon aatellu 1.vaniljaa tai 2.suklaata(taitaa olla turvallisin maku)
Ostan heti 5kg(selkeästi halvin koko),joten ois ihan hyvä tietää ettei osta täyttä p*skaa..
Kiitti asiallisista vastauksista ;)
Ps.Palkkarina tulee toimimaan edelleen Phase3...
163895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Hyvä tuote, vain vähän hiilaria ja rasvaa, prot. pitoisuus 90%.
Tuotehan sisältää heran ohella n30% kaseiinia joten erinomainen perusproteiini.
Maku asia, minkä maun valitsee ;).

Äänestä
  • Niin, hyvän makuinen tuote. Sekoittuu myös hyvin. Kannattaa ostaa.

    Äänestä

  • sekoittuu hyvin myös kirjoitti:

    Niin, hyvän makuinen tuote. Sekoittuu myös hyvin. Kannattaa ostaa.

    Juu,kyllä mä aattelin tollasen ostaa nyt vaihteeksi.Nakata aamupuuroon sekä illalla sekotella drinksun maitoon rypsäriin(hidastaakseni imeytymistä).
    Taidan napata vaniljan, koska suklaata on tullu kipattua tuon Evon Whey1 muodos jo pirusti.Mansikoihin ja banaaneihin en uskalla koskea(tuppaavat monesti olla aika kemiallisen makusia,toki poikkeuksiakin löytyy)

    Äänestä

  • Jännä homma muuten että mitä ja mistä toi hiilari tulee jota tossa on 2,8g/100g!?

    Caseiinissa on rasvaa noin 1g/100g ja hiilaria noin 0,2 -ei siis paljon mitään...

    LAADUKKAASSA isolaatissa hiilaria ehkä noin 1g/100 ja rasvaa jotain 0,1-0,2.

    Tuossa nutrisportissa on niin rasvaa kuin hiilaria (laktoosia?) 2,8/100g

    Okei, tuotteen makeutusaine on mun tietääkseni energiaton, väriaineesta en tiedä varmaksi (miksi siinä muuten on väriainetta? toi on googlen mukaan punainen/purppuranväri)?!

    Tuotteen kilohinnaksi tulee 17€/kg. Halvemmalla saa pelkkää pelkkää maitoproteiiniakin Wrangelta.

    Oikeastaan tuon tuotteen idea ei mulle ole koskaan selvinnyt. Palkkariin se ei käy missän nimessä koska sisältää kaseiinia,imeytyy hitaasti. Toisaalta välipala- ja yöproteiineissa haetaan hidasta/tasaista imeytymistä ja sen saa aikaa parhaiten maitoproteiinilla /tai pelkällä kaseiinilla. Hinnasta em. tuotteiden käyttö ei ole kiinni koska maitoproteiinia tosiaan saa halvemmalla (15,5e/kg). Lisäksi, tuotteen isolaatin laadusta ei ole mitään tietoa, joten mielummin tällaisessa tilanteessa ostaisin herakonsentraattia alle kympillä kilo.

    Jos tuotteen isolaatin beetalaktoglobuliinin määrä on korkea, 70-90% niin siihen ei tosiaan jää tilaa enää mm. immunoglobuliineille + muille tärkeille mikrofraktioille jotka taas mm. edistää ja ylläpitää terveyttä. Kipeänä et voi harjoitella etkä kehittyä ;-)

    Äänestä

  • salirotta kirjoitti:

    Jännä homma muuten että mitä ja mistä toi hiilari tulee jota tossa on 2,8g/100g!?

    Caseiinissa on rasvaa noin 1g/100g ja hiilaria noin 0,2 -ei siis paljon mitään...

    LAADUKKAASSA isolaatissa hiilaria ehkä noin 1g/100 ja rasvaa jotain 0,1-0,2.

    Tuossa nutrisportissa on niin rasvaa kuin hiilaria (laktoosia?) 2,8/100g

    Okei, tuotteen makeutusaine on mun tietääkseni energiaton, väriaineesta en tiedä varmaksi (miksi siinä muuten on väriainetta? toi on googlen mukaan punainen/purppuranväri)?!

    Tuotteen kilohinnaksi tulee 17€/kg. Halvemmalla saa pelkkää pelkkää maitoproteiiniakin Wrangelta.

    Oikeastaan tuon tuotteen idea ei mulle ole koskaan selvinnyt. Palkkariin se ei käy missän nimessä koska sisältää kaseiinia,imeytyy hitaasti. Toisaalta välipala- ja yöproteiineissa haetaan hidasta/tasaista imeytymistä ja sen saa aikaa parhaiten maitoproteiinilla /tai pelkällä kaseiinilla. Hinnasta em. tuotteiden käyttö ei ole kiinni koska maitoproteiinia tosiaan saa halvemmalla (15,5e/kg). Lisäksi, tuotteen isolaatin laadusta ei ole mitään tietoa, joten mielummin tällaisessa tilanteessa ostaisin herakonsentraattia alle kympillä kilo.

    Jos tuotteen isolaatin beetalaktoglobuliinin määrä on korkea, 70-90% niin siihen ei tosiaan jää tilaa enää mm. immunoglobuliineille + muille tärkeille mikrofraktioille jotka taas mm. edistää ja ylläpitää terveyttä. Kipeänä et voi harjoitella etkä kehittyä ;-)

    "Tuotteen kilohinnaksi tulee 17€/kg. Halvemmalla saa pelkkää pelkkää maitoproteiiniakin Wrangelta."

    Ja maku on...? Ja tosta Wrangen hinnasta, ei se ainakaan halvempaa ole. Wrangen maitoproteiini taitaa maksaa yli 20€/kg.

    "Kipeänä et voi harjoitella etkä kehittyä"

    Mä olen käyttänyt 90 nyt kohta vuoden, ja kipeänä en ole ollut päivääkään.
    Muutenkin ole ollut tuoteeseen tyytyväinen. Minulla on ollut mansikkana, suklaana, ja nyt on menossa vanilja. Kaikki on olleet hyvän makuisia. Palkkariinkin olen käyttänyt, ja ei ole kehitystä estänyt.

    Äänestä

  • 318 kirjoitti:

    "Tuotteen kilohinnaksi tulee 17€/kg. Halvemmalla saa pelkkää pelkkää maitoproteiiniakin Wrangelta."

    Ja maku on...? Ja tosta Wrangen hinnasta, ei se ainakaan halvempaa ole. Wrangen maitoproteiini taitaa maksaa yli 20€/kg.

    "Kipeänä et voi harjoitella etkä kehittyä"

    Mä olen käyttänyt 90 nyt kohta vuoden, ja kipeänä en ole ollut päivääkään.
    Muutenkin ole ollut tuoteeseen tyytyväinen. Minulla on ollut mansikkana, suklaana, ja nyt on menossa vanilja. Kaikki on olleet hyvän makuisia. Palkkariinkin olen käyttänyt, ja ei ole kehitystä estänyt.

    Mun edellisessä viestissä oli hyvä otsikko "suhtellista", päättele siitä sitten...

    Ensisijaiset kriteerit joilla mä tuotteita arvion ovat sisältö, laatu ja hinta. Maku ei siis ole mulle kriteeri kovin vahvasti. Maustamattomista saa juuri niin hyvän makuisia kuin itse vain viitsii nähdä vaivaa -eikä maksa juuri mitään...

    Noi mun mainitsemat kriteerit ovat faktoja joista ei voi kiistellä. Jos toinen on toista kalliimpi niin sitten se on. Makuasioista voi kiistellä, mutta mitä järkeä? Jokainen voi sitten itse maistella että mikä on hyvää, mikä ei ja minkä arvoisina asioina niitä pitää. Jos haluaa ostaa jotain jenkkijauhoa kilohintaan 30e/kg koska tykkää sen mausta niin thats fine :-)

    Wrangen 4kg:n maitoproteiini pönttö maksaa 83€ eli kilohinta 20,75€/kg. Toi maitoproteiini on kuitenkin lisäravinteista se mitä eniten kuluu niin määrällisesti kuin hintansakkin puolesta. Palkkareita mä juon viikossa 3-4kpl, mutta maitoproteiinidrinkejä menee päivässä yöjuoma ml 2-3 ja kun yhdessä on jauhoa noin 50g niin tekee päivää kohti 100-150g, viikossa 700-1050g. Kuukaudessa 2,8- 4,2kg. Vuodessa 33-50g!

    Joten noilla kilomäärillä hinnalla on jo väliä. Jos kilohinta on 15e niin vuodessa se tekee 495-750 euroa. Jos taas ostelen pikkupusseja joka perkeleen kuukausi näennäise halvasti esim kilohintaan 23€ niin vuodessa se tekee 759-1150€

    Säästöä siis syntyy 265-400€!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Kalliimmalla myyvät kauppiaat eivät tietysti tykkää että joku laskee asian näin, mutta toi on tosiasia. Mä pidän mielummin itselleni ton 400€ vuodesssa kuin anna pois :D

    Palkkarissa heraa puoltavia tutkimuksia on vaikka miten, mutta jokainen tekee toki mitä itse lystää. E vain ymmärrä miksi käyttää NutriSportia palkkarissa kun heraa saisi halvemmalla ;-)

    Äänestä

  • salirotta kirjoitti:

    Mun edellisessä viestissä oli hyvä otsikko "suhtellista", päättele siitä sitten...

    Ensisijaiset kriteerit joilla mä tuotteita arvion ovat sisältö, laatu ja hinta. Maku ei siis ole mulle kriteeri kovin vahvasti. Maustamattomista saa juuri niin hyvän makuisia kuin itse vain viitsii nähdä vaivaa -eikä maksa juuri mitään...

    Noi mun mainitsemat kriteerit ovat faktoja joista ei voi kiistellä. Jos toinen on toista kalliimpi niin sitten se on. Makuasioista voi kiistellä, mutta mitä järkeä? Jokainen voi sitten itse maistella että mikä on hyvää, mikä ei ja minkä arvoisina asioina niitä pitää. Jos haluaa ostaa jotain jenkkijauhoa kilohintaan 30e/kg koska tykkää sen mausta niin thats fine :-)

    Wrangen 4kg:n maitoproteiini pönttö maksaa 83€ eli kilohinta 20,75€/kg. Toi maitoproteiini on kuitenkin lisäravinteista se mitä eniten kuluu niin määrällisesti kuin hintansakkin puolesta. Palkkareita mä juon viikossa 3-4kpl, mutta maitoproteiinidrinkejä menee päivässä yöjuoma ml 2-3 ja kun yhdessä on jauhoa noin 50g niin tekee päivää kohti 100-150g, viikossa 700-1050g. Kuukaudessa 2,8- 4,2kg. Vuodessa 33-50g!

    Joten noilla kilomäärillä hinnalla on jo väliä. Jos kilohinta on 15e niin vuodessa se tekee 495-750 euroa. Jos taas ostelen pikkupusseja joka perkeleen kuukausi näennäise halvasti esim kilohintaan 23€ niin vuodessa se tekee 759-1150€

    Säästöä siis syntyy 265-400€!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Kalliimmalla myyvät kauppiaat eivät tietysti tykkää että joku laskee asian näin, mutta toi on tosiasia. Mä pidän mielummin itselleni ton 400€ vuodesssa kuin anna pois :D

    Palkkarissa heraa puoltavia tutkimuksia on vaikka miten, mutta jokainen tekee toki mitä itse lystää. E vain ymmärrä miksi käyttää NutriSportia palkkarissa kun heraa saisi halvemmalla ;-)

    Salirotan kanssa samoilla linjoilla ollaan. Kyllä se hinta/laatu suhde tärkein valintaperuste on. Ja onhan se täysin järjetöntä laittaa palautusjuomaan tuota Nutriplussaa, hera käsittääkseni on ainut järkevä proteiininlähde palautusjuomassa. Ja sitä perusheraa tosiaan saa kympillä kilo maustamattomana, ja maustetun perusherankin hinta on selvästi halvempi kuin tuo Nutriplussa.
    Välipaladrinkkiin käytän 50:50 suhteessa perusheraa ja hyvää instantoitua kaseiinia. Kilohinnaksi tuolle combolle tulee jotain 14 euroa ja mun mielestä optimaalinen koostumus välipaladrinkiksi.
    Saahan näihin ravinteisin menemään rahaa vaikka kuinka paljon, jos ei yhtään katso mitä tuotteet maksaa. Itselläni ei siihen ainakaan ole varaa.

    Äänestä

  • hinta/laatu kirjoitti:

    Salirotan kanssa samoilla linjoilla ollaan. Kyllä se hinta/laatu suhde tärkein valintaperuste on. Ja onhan se täysin järjetöntä laittaa palautusjuomaan tuota Nutriplussaa, hera käsittääkseni on ainut järkevä proteiininlähde palautusjuomassa. Ja sitä perusheraa tosiaan saa kympillä kilo maustamattomana, ja maustetun perusherankin hinta on selvästi halvempi kuin tuo Nutriplussa.
    Välipaladrinkkiin käytän 50:50 suhteessa perusheraa ja hyvää instantoitua kaseiinia. Kilohinnaksi tuolle combolle tulee jotain 14 euroa ja mun mielestä optimaalinen koostumus välipaladrinkiksi.
    Saahan näihin ravinteisin menemään rahaa vaikka kuinka paljon, jos ei yhtään katso mitä tuotteet maksaa. Itselläni ei siihen ainakaan ole varaa.

    Eiköhän tuonkin saa tarpeeksi hitaaksi,kun tosiaan maitoon sekoittelee ja lorauttaa vielä hieman rypsäriä joukkoon.
    Taidan siis tilata tuon 5kg vaniljaa,ellei joku nyt sitten keksi,mistä sais MAUSTETTUA konsentraattia,maitoprodea tahi kaseiinia alle sen 17e/kg.Palkkarina siis jatkossakin tulee toimimaan Phase3.

    Äänestä

  • salirotta kirjoitti:

    Jännä homma muuten että mitä ja mistä toi hiilari tulee jota tossa on 2,8g/100g!?

    Caseiinissa on rasvaa noin 1g/100g ja hiilaria noin 0,2 -ei siis paljon mitään...

    LAADUKKAASSA isolaatissa hiilaria ehkä noin 1g/100 ja rasvaa jotain 0,1-0,2.

    Tuossa nutrisportissa on niin rasvaa kuin hiilaria (laktoosia?) 2,8/100g

    Okei, tuotteen makeutusaine on mun tietääkseni energiaton, väriaineesta en tiedä varmaksi (miksi siinä muuten on väriainetta? toi on googlen mukaan punainen/purppuranväri)?!

    Tuotteen kilohinnaksi tulee 17€/kg. Halvemmalla saa pelkkää pelkkää maitoproteiiniakin Wrangelta.

    Oikeastaan tuon tuotteen idea ei mulle ole koskaan selvinnyt. Palkkariin se ei käy missän nimessä koska sisältää kaseiinia,imeytyy hitaasti. Toisaalta välipala- ja yöproteiineissa haetaan hidasta/tasaista imeytymistä ja sen saa aikaa parhaiten maitoproteiinilla /tai pelkällä kaseiinilla. Hinnasta em. tuotteiden käyttö ei ole kiinni koska maitoproteiinia tosiaan saa halvemmalla (15,5e/kg). Lisäksi, tuotteen isolaatin laadusta ei ole mitään tietoa, joten mielummin tällaisessa tilanteessa ostaisin herakonsentraattia alle kympillä kilo.

    Jos tuotteen isolaatin beetalaktoglobuliinin määrä on korkea, 70-90% niin siihen ei tosiaan jää tilaa enää mm. immunoglobuliineille + muille tärkeille mikrofraktioille jotka taas mm. edistää ja ylläpitää terveyttä. Kipeänä et voi harjoitella etkä kehittyä ;-)

    valmistajan sivulla nutrisportin 90 protskussa on rasvaa 0.62g sadassa grammassa :D

    Äänestä

Kaikkia makuja lukuunottamatta suklaata olen käyttänyt. Nyt menossa juuri vanilja. Suht mieto maku eli en usko että se on haittatekijä. Banaanikin ihan hyvä, ehkä hieman tosiaan keinotekoinen. Mansikka suht neutraali myös.

Olen käyttänyt välipalana, iltapalana sekä palautusjuomassa. Ja sekoittuu hyvin.

Äänestä
  • Huh huh, kallista on. Olis mielenkiintoista tietää mitä heraisolaattia tuo on. Betalaktoglobuliinin määrä? Mutta harva valmistaja sitä valitettavasti kertoo. Korkealaatuista heraisolaattia saa alle kolmellakympillä kilo, itse en ainakaan maksaisi enempää.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Huh huh, kallista on. Olis mielenkiintoista tietää mitä heraisolaattia tuo on. Betalaktoglobuliinin määrä? Mutta harva valmistaja sitä valitettavasti kertoo. Korkealaatuista heraisolaattia saa alle kolmellakympillä kilo, itse en ainakaan maksaisi enempää.

    Isolaatti on yliarvostettua. Kaikki puhelee laktalbuumeista kuin ne olisi jotain steroideja. herätkää tähän maailmaan, isolaattia vain jos on vakava intoleranssi. Konsentraatti käy vallan hyvin jokaväliin.

    Äänestä

  • hyvä maku ja hyvä hinta

    Äänestä

  • Suomi24 kirjoitti:

    Isolaatti on yliarvostettua. Kaikki puhelee laktalbuumeista kuin ne olisi jotain steroideja. herätkää tähän maailmaan, isolaattia vain jos on vakava intoleranssi. Konsentraatti käy vallan hyvin jokaväliin.

    Konsentraatti sopii hyvin hiivasienen hoitoon. Joka väliin vain jauhoa ja vot!

    Äänestä

  • Klok kirjoitti:

    hyvä maku ja hyvä hinta

    Itsekin tilasin tuota ja maku on kieltämättä hyvä. Maustetuksi isolaatiksi hinta ei ole ihan korkeimmasta päästä, mutta ei minua haittaisi vaikka tuota halvammallakin saisi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 50 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Juliano kirjoitti:

Jees, eli ois taas prodet loppumassa.
Oon aatellu testata tuota kyseistä merkkiä vaihteeksi(ennen evo whey 1).
Hinta-/laatusuhde vaikuttaa ainakin aivan asialliselta.
Lähinnä tarvisin tietoo sekoittuvuudesta sekä mausta?Ite oon aatellu 1.vaniljaa tai 2.suklaata(taitaa olla turvallisin maku)
Ostan heti 5kg(selkeästi halvin koko),joten ois ihan hyvä tietää ettei osta täyttä p*skaa..
Kiitti asiallisista vastauksista ;)
Ps.Palkkarina tulee toimimaan edelleen Phase3...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu