Room 9:18:
"Niin hän siis on armollinen, kenelle tahtoo, ja paaduttaa, kenen tahtoo."
Apt 28:27:
"Sillä paatunut on tämän kansan sydän, ja korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, että he eivät näkisi silmillään, eivät kuulisi korvillaan, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi ja etten minä heitä parantaisi.'"
Uskon omat tuntemukset ja opit eivät pelasta
18
134
Vastaukset
- Anonyymi
Matt 22:14:
"Sillä monet ovat kutsutut, mutta harvat valitut."
1. Kutsutut mutta kaikki eivät pelastu
2. Valitut jotka pelastuvat - Anonyymi
Tunteisiin on helpompi vaikuttaa kuin ♥️
- Anonyymi
Totuus.
Hepr 4:2:
"Sillä hyvä sanoma on julistettu meille niinkuin heillekin; mutta heidän kuulemansa sana ei heitä hyödyttänyt, koska se ei uskossa sulautunut niihin, jotka sen kuulivat." - Anonyymi
Jes 47:14: "Katso, he ovat kuin kuivat korret: tuli polttaa heidät; he eivät pelasta henkeään liekin vallasta. Se ei ole hiillos heidän lämmitelläkseen eikä valkea, jonka ääressä istutaan."
- Anonyymi
Ps 35:11:
"Väärät todistajat astuvat esiin, he minulta tutkivat, mitä minä en tiedä." - Anonyymi
Jeesus ei koskaan vaatinut uskoa häneen itseensä pelastuksen ehtona, vaan kehotti seuraamaan Jumalan tahtoa ja elämään oikein:
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: ’Herra, Herra’, pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun Isäni tahdon" (Matt. 7:21)
"Jos haluat päästä elämään, noudata käskyjä." (Matt. 19:17)
"Miksi te kutsutte minua: ’Herra, Herra’, ettekä tee, mitä minä sanon?" (Luuk. 6:46) - Anonyymi
Helluntailaiset uskoo Parhamin ja Olsenin voimatekoihin ja Parhamin novumeihin.
- Anonyymi
Lievässä hurmahengessä ja jotkut jopa kaatuvat.
- Anonyymi
Tätäkään aloitusta ei ole liialla ääoolla pilattu.
- Anonyymi
Et siis usko Jumalan Sanaan.
Olet joku lahkolainen tai ateisti.
- Anonyymi
Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.
Heti kun vieras henki esim. alkaa käyttää äänielimiäsi, niin keskeytä hengen puhe ja kysy hengeltä sen nimeä.
Mark. 5:9
Ja Jeesus kysyi siltä: "Mikä on nimesi?" Niin se sanoi hänelle: "Legio on minun nimeni, sillä meitä on monta".
Kieliä on monia. - Anonyymi
Edistävätkö aloituksesi hukkuvien sielujen pelastumista?
- Anonyymi
Lahkokäännyttäjät pelastavat uudestikasteellaan ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lahkokäännyttäjät pelastavat uudestikasteellaan ?
Et ymmärrä raamatun sanomaa. Hukkuvat sielut ovat Jeesuksen ensisijainen murhe.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ymmärrä raamatun sanomaa. Hukkuvat sielut ovat Jeesuksen ensisijainen murhe.
Jeesus = yksi kaste = Raamattu.
Se ei tarkoita kasteen uusimista.
- Anonyymi
H-pastorit ovat hevosmiehiä, huutokauppakeisareita ja autojobbareita.
- Anonyymi
Viinan on tappanut monelta aivosoluja.
Joillakin kriminaalitausta.
Parin kuukauden IK-kurssilla pääsee toteuttamaan itseään seurakunnan paimenena. - Anonyymi
Onneksi saa luottaa Jumalaan että elämä ja sielu on hänen käsissään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614388KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1503187Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482502Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512435- 982105
- 241883
- 231632
- 301616
- 1601481
- 341253