Kiinnostaako aihe? Homous kiinnostaa, mutta entä naisten oikeudet?
Tarra-aktivistit ja ehkäisy
Anonyymi-ap
15260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Asiallinen aihe, mutta ei ollut oikea paikka ja tapa aktivisteilla ottaa kantaa asiaan.
Jotain muutosta opetukseen kyseisestä asiasta voisi tulla. Lapsia voi olla yhä lestadiolaisperheissä keskimäärin enemmän kuin muissa perheissä, vaikka kohtuullistaisi suhtautumista ehkäisyyn ja perhekokoihin.
Kuka asian sitten ottaisi esille? Lestoissa se on mahdotonta. Ehkä kirkon pitäisi puuttua herätysliikkeessä toimintaan?
Mitä kiinnostavaa naisten oikeuksista on? Niillä on samat oikeudet kuin muillakin, hö
Lestoissa? Ei tosiaan ole.
Vaaleensininen Bostik on paras!
Ainakin palstan aitouskovia ei kiinnosta juuri muu kuin homous. Niissä ketjuissa viihdytään, tähän on tuskin kommentoitavaa.
Täällä on vain yksi sellainen ”uskova”, ”aitolainen”, joten turhaan yrität yleistää
"Aitolainen" toki huseeraa palstalla useammalla eri nikillä mutta kyllä palstalla on muitakin aidosti jeesuksella päänsä pehmentäneitä kuin hän.
Tarkoitatko Arto TTT?
Ei tietenkään, vaan Heimo.Vesa, aito_lainen jne
Sitten palstalla on ainakin kolme uskonnolla päänsä pehmentäneitä. Arto, aito_iainen ja korkkiruuvi.
Totta puhut!
Ei aitolaisia. Ketjuissa missä on puhe tarroittajista keskustelu on vain homoista jauhamista. Tietenkin se menee näin.
Noin se taitaa olla. Palstan pahimmalla homorummuttajalla aitolaisella tuskin mitään naista on koskaan ollutkaan. Pelkkää ilmapökkimistä,unelmointia ja torren vahtaamista. Hyvä puoli on tietenkin ettei tuossa ehkäisy tarvitsekkaan. Kamala ajatuskin jos tuollainen pääsisi lisääntymään. Kaiken kaikkiaan aitolaiset jauhaa himoista niin paljon että jos vaimoa edes on niin tuo jatkuva vatkaaminen homoudesta hoitaa ehkäisyn virkaa.
ArtoTTT
Lestadiolaisessa liikkeessä ehkäisykysymys on puhuttanut varmaan ainakin jo viisikymmentä vuotta, sekä liikkeen sisällä että ulkopuolella. Nyt kuitenkin pride porukka yrittää ujuttautua liikkeeseen vanhan kiistakysymyksen varjolla, samalla tavalla kuin "transsukupuoliset" yrittävät ihmisten silmissä ratsastaa oikeiden sairauksien varjolla eli Intersukupuolisilla. Nimestään huolimatta intersukupuolisuus ei tarkoita sukupuolta, vaan suurta joukkoa jo keskenään erilaisia kehityshäiriöitä ja sairauksia, joihin liittyy juuri sukupuolielinten epämuodostumia jne. Eli nyt pride porukka yrittää yhdistää itsensä ehkäisykiellon vastustajiin saadakseen ujutettua pride aatteen sisälle lestadiolaiseen liikkeeseen, mediat tietysti tukenaan.