Deivo Deivainen

Anonyymi-ap

Ampui taas alas myyttiä Mannerheimin pyhyydestä.

14

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka on muka pyhittänyt Mannerheimin?
      Taas yritetään saada isompaa juttua kuin onkaan!!

      • Anonyymi

        Mikäs Teivo Teivaisen juttu on saanut noin pahan mielen? Sanooko edes mitä väitetään? :)

        -Vertigo


    • Anonyymi

      "Etenkin, kun kaiken tämän takana ovat juutalaiset ja aineelliset edut. Maita tuhoutuu ja valtakuntien rajat muuttuvat mutta kaikesta tästä hyötyvät aina juutalaiset." (HS)
      Marskihan nyt vallan! 😲

      • Anonyymi

        Mannerheimin kirjeissä oli antisemististä tekstiä. Tuo oli hänen kirjeessään puolalaiselle ruhtinattarelle 1914. Venäjän armeijassa tuo oli normaalia ajattelua ja mielipidettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mannerheimin kirjeissä oli antisemististä tekstiä. Tuo oli hänen kirjeessään puolalaiselle ruhtinattarelle 1914. Venäjän armeijassa tuo oli normaalia ajattelua ja mielipidettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mannerheimin kirjeissä oli antisemististä tekstiä. Tuo oli hänen kirjeessään puolalaiselle ruhtinattarelle 1914. Venäjän armeijassa tuo oli normaalia ajattelua ja mielipidettä.

        Toinen kirje:
        1933 Mannerheim esitti kirjeessään suomalaiselle diplomaatille G.A.Gripenbergille, että "Hitler onnistuisi sisäpolitiikassaan, joka on käynyt kiinni monissa maissa ilmeneviin sairausilmiöihin."


      • Anonyymi

        Nykyinen Israelin valtio on varsin sotaisa. Kesäkuussa hyökkäsivät Iraniin ja nyt Syyriaan.


    • Anonyymi

      Entäs Kekkosen kirjeet?


      Jäisin mielelläni kotiin ja tulisin illaksi, mutta siellä on siivoaminen, joka kestää kauan. Sen ajan olen joskus istunut Frl. R:n huoneessa, mutta se on niin vastenmielistä. Taidan muuttaa pois, likaista ja vastenmielistä on. Ja juutalainen! Eihän kristitty voi asua juutalaisen luona!
      Berlin 6/2 -32
      Kekkonen, Urho (1932-02-06)

      (Taas tuntuu tuolla eteisessä täällä asuva inhottava juutalainen Kaplan riitelevän toisen heimolaisensa, Rosenbaumin kanssa. Se ei tapahdu harvoin. Kaplan on niin inhottava tyyppi, että jos olisin joskuskaan "juovusten käsissä" tullut asuntooni, olisin käynyt kyllä vetämässä häntä pari kertaa "hönöön". Jussi täällä olla pitäisi, niin se oppisi juutalaisia vihaamaan).
      Berlin 27/2 -32
      Kekkonen, Urho (1932-02-27)

      Asun nyt uudessa paikassa. Aluksi tietysti outoa, mutta siisti paikka, juutalaiset poissa ja ystävällinen Wirtin, jotta luulen täällä viihtyväni.
      Berlin 2/3 -32.
      Kekkonen, Urho (1932-03-02)

      Kunhan ei se Rosebannin jutijoukko vain ei olisi pimittänyt postiasi! - sain nykyisen osoitteesi vasta 2/3 (keskiviikkona). Ei silti, etteivät ne täälläkin voisi pidättää, sillä erinomainen lapualaishenki täällä on vallalla - vaikka kapina epäonnistuikin. Kosola tämän päivän lehdissä selittää ettei se ollutkaan mikään kapina. –
      Helsinki 8.3.1932
      Kekkonen, Sylvi (1932-03-08)

      https://www.doria.fi/handle/10024/7353

    • Anonyymi

      Antisemitismi Mannerheimin kirjeissä yllätti professorin

      Historia |

      Marsalkka Mannerheim on kiistelty hahmo suomalaisessa historiassa, mutta aiemmin häntä on yleisesti pidetty juutalaisten ystävänä.

      Netta Palokallio HS

      16.7.2025 9:00


      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011366550.html


      Marsalkka Carl Gustaf Emil Mannerheimin yksityisistä kirjeistä löytyy antisemitististä eli juutalaisvastaista ajattelua. Tämän huomasi kirjeenvaihtoa tutkinut Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen.

      ”Yllätyin, että miksi en ollut aiemmin kuullut tästä mitään”, sanoo Teivainen.

      Otetaan esimerkki.

      Mannerheim kirjoitti vuonna 1914 puolalaiselle ruhtinattarelle Maria Lubomirskalle kiristyneestä maailmanpoliittisesta tilanteesta:

      Ajatelkaa, että elämme tämän kauniin luonnon keskellä määrättynä tuhoamaan toisemme juuria myöten kaikin keinoin, mitä kuuluisan sivistyksemme on onnistunut keksiä. Eikö se teistäkin ole kummallista.

      Etenkin, kun kaiken tämän takana ovat juutalaiset ja aineelliset edut. Maita tuhoutuu ja valtakuntien rajat muuttuvat mutta kaikesta tästä hyötyvät aina juutalaiset.

      ”Lienee selvää, millä tavoin tämä on antisemitististä”, toteaa Teivainen. Juutalaiset esitetään sotien ja yhteiskunnallisen tuhon taustavoimana sekä aineellisten hyötyjen tavoittelijoina.

      Tämä on yllättävää, koska Mannerheimiä on pidetty juutalaisten tukijana. Usein viitataan siihen, että itsenäisyyspäivänä vuonna 1944 Mannerheim vieraili synagogassa Suomen asevoimissa taistelleiden juutalaisten sankarivainajien muistotilaisuudessa.

      ”Tätä elettä pidettiin merkkinä siitä, että Mannerheim on juutalaisten ystävä.”

      Teivainen huomauttaa, että tämä tapahtui kuukausia sen jälkeen, kun Suomi oli irtautunut Saksasta.

      ”En halua vähentää teon hienoutta. Mutta totta kai on ymmärrettävää, että jos tiedetään Saksan häviävän ja tiedetään Suomen valtionjohtoon kohdistuvan liittolaisena fasismisyytöksiä, näiden epäilysten hälventäminen on varmaan järkevää.”

      Toisena havaintonaan Teivainen kertoo, että vielä natsien hallitusvaltaan nousun vuonna 1933 Mannerheim esitti kirjeessään suomalaiselle diplomaatille G. A. Gripenbergille toiveen, että ”Hitler onnistuisi sisäpolitiikassaan, joka on käynyt kiinni monissa maissa ilmeneviin sairausilmiöihin”.

      Mitä Mannerheim tarkoitti sairausilmiöllä?

      ”Sairausilmiö on viittaus, jota voi pohtia”, sanoo Teivainen. Hänen mukaansa väitteet juutalaisista sairauksien aiheuttajina oli jo tuolloin laajasti tunnettuja.

      Toisaalta kommentti voi selittyä sillä, että Mannerheim kannatti tässä kirjeessä yleisesti Hitlerin sisäpolitiikkaa, eikä juuri antisemitismiä.

      Kolmas esimerkki löytyy Mannerheimin ja Akseli Gallen-Kallelan kirjeenvaihdosta vuodelta 1920.

      Gallen-Kallela kirjoitti helmikuussa Mannerheimille juutalaisista, ”jotka viime aikojen sodissa ovat näytelleet tärkeää osaa” ja ”heiluttavat nyt marsalkansauvojaan bolševismin korkeimman neuvoston takana”.

      Vastauskirjeessään Mannerheim sanoi uskovansa, että ”me kaikki olemme tulossa työkaluiksi juutalaisten käsissä”.

      Tämä tapahtui sen jälkeen, kun he olivat olleet keskeisessä roolissa hakaristin saattamisessa osaksi itsenäisen Suomen virallisia tunnuksia.

      Antisemitismi oli sotien välillä länsimaailmassa ja Suomessa melko yleistä, eikä Mannerheim ole poikkeus.

      Teivainen kävi läpi Mannerheimin yksityisiä kirjeitä, koska halusi tietää lisää tämän ajattelusta elokuussa julkaistavaa Hakaristin historia -kirjaansa varten.

      ”Kyllä jo ensimmäisessä esimerkissä tulee mielestäni selväksi, että Mannerheimin näiden vuosien ajattelussa on antisemitismiksi kutsuttavissa oleva vibe.”

      • Anonyymi

        Mannerheimin luottokenraalin Wiljo Einari Tuompon teksteissäkin on ollut erittäin kyseenalaista viittausta juutalaisiin.

        Sotilaan tilinpäätös -kirjan erikoisin juttu löytyy kappaleesta Rajavartiostojen päällikkö, jossa hän kertoo tekemästään vierailusta Puolaan vuonna 1937.


        Tuompo, W E Sotilaan tilinpäätös, WSOy, 1967
        Sivu 162:

        》Varsinaisesta rajamatkasta en käy tässä yksityiskohtaisesti kertomaan. Raja on aina raja. Rajaseudun venäläisasutuksesta johtui, että sen tehokas vartioiminen eteläisissä naapurimaissamme oli vaikeaa. Puolan itärajalla oli sitä paitsi valtavan suuria juutalaiskyliä, kurjempia kuin missään muualla olin milloinkaan nähnyt, köyhiä ja sanomattoman likaisia. Ymmärsin vasta nyt, miten vaikea juutalaiskysymys oli Puolalle. Laskettiinhan heitä olevan maassa yli 3 milj. 《


        》Ymmärsin vasta nyt, miten vaikea juutalaiskysymys oli Puolalle.《

        Mitä tämä tarkoittaa? Ei missään olisi pitänyt olla mitään j-kysymystä. Ei Puolassa, ei Saksassa, ei Suomessa, ei missään.

        Miksi Tuompo kirjoitti tuollaista ja vuosi oli 1937? Tämä oli kiihkeimmän juutalaisvihan aikaa, etenkin Saksassa.


    • Anonyymi

      Eräs aikansa suosittu julkisuuden henkilö on sanonut, että Mannerheim oli Raamatussa mainittu enkeii Gabriel. On tämä jo melkoista pyhittämistä.

      • Anonyymi

        Kuka noin on väittänyt ja missä?

        -Vertigo


    • Anonyymi

      Teivainen tuntee ehkä hyvin antisemitismin historian, koska on itse sellainen.

      • Anonyymi

        Toinen rillien päälaella roikottava, Juusola, on samanlainen.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe