Toukokuussa työttömiä työnhakijoita oli koko maassa

Anonyymi-ap

Toukokuussa työttömiä työnhakijoita oli koko maassa yli 41 000 enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uusia avoimia työpaikkoja oli toukokuussa yli 20 000 vähemmän kuin viime keväänä.
Työnhakupalvelu Duunitorilla julkaistiin tammi–kesäkuussa noin 175 000 työpaikkailmoitusta. Se on 47 prosenttia vähemmän kuin kaksi vuotta sitten.
Duunitorin tämän vuoden työpaikkailmoituksia on katsottu 65 miljoonaa kertaa, mikä on 57 prosenttia enemmän kuin toissa vuonna.

Sulje
Vantaalla koetaan surua
Uudellamaalla useampi kuin joka kymmenes työikäinen oli toukokuussa työtön työnhakija. Heitä oli eniten Vantaalla, lähes 14 prosenttia.

Vantaan työllisyyspalveluissa asiakkaiden tunteet purkautuvat pääosin itkuna ja toivottomuutena, jos elämän perustarpeet kuten ruoka ja asunto ovat uhattuna, kertoo Vantaan työllisyyspalvelujen asiakkuuspäällikkö Sanna-Mari Levijoki.

Ensimmäisiä kesätyöpaikkojaan hakevat nuoret joutuvat kilpailemaan paikoista jopa korkeakoulutettujen vanhempien hakijoiden kanssa.

8

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja pääministeri vaan lomailee ja juoksee ulkomailla. Hymyolemässä niin sitä pitää saada työrauha

      • Anonyymi

        Helppoahan se on verorahoilla lomailla toimessa jossa ei koskaan muutenkaan tarvitse oikeita töitä tehdä.


    • Anonyymi

      Joutuu ehkä kilpailemaan kokeneempien kanssa, mutta kokeneempia ei oteta. Se on nähty ja koettu. Siksi on turhaa edes hakea, odottelen eläkkeelle pääsyä työttömänä.

    • Anonyymi

      Tuohon voisi lisätä, että konkursseja ja yritysten lopettamisia on ennätysmäärä, ja niissäkin menee tuhansia työpaikkoja.
      Rakennusala seisoo, koska uusia taloja ei rakenneta. Hyvinvointialueet irtisanovat tuiki tarpeellisia hoitajia.

      Hallitus uhkaa vain uusilla leikkauksilla. Silti velkaa otetaan ennätysmäärä.

      Ei ihme, että ihmiset eivät uskalla kuluttaa. Ovat vain kotona. Jolloin taas palvelualat kärsivät, kuten ravintolat, kampaamot ym.

      Toista se oli Marinin hallituksen aikana. Silloin hallitus kannusti ihmisiä, kriisien keskelläkin. Velanottokin saatiin tasaantumaan viimeisenä hallitusvuonna. Sanna ja Viisikko, tulkaa takaisin!

      • Anonyymi

        Tähän tilanteeseen ei auta kohta enää muu kuin ottaa massiiviset määrät elintasopakolaisia. Mistähän niitä saisi kun eivät kuulemma halua enää tulla näin köyhään maahan?


    • Anonyymi

      Kokoomus talous puolue 😂🤣😂🤣😂
      Persut menivät setkuun, hallitus kiiman sokaisemana.

    • Anonyymi

      Kaikilla nuorilla ei ole isiä tai äitejä,jotka suhteilla hommaavat työpaikkoja.Töitä ei ole kaikille ja vielä oikeisto kehtaa sättiä työnhakijoita laiskoiksi.Konkursseja on myös paljon.Mitä tekee oikeisto?Nauttii paksusti elämästä ja pelaa suhteilla.Suunnittelevat lisää leikkauksia.No onhan se hienoa leikkiä porvaria ja antaa niille ääni vaaleissa.Tämä on sitten lopputulos herrojen perseen nuolijoille.

      • Anonyymi
        UUSI

        Juuri näin nää kokoomuslaiset yrittäjät palkkaavat lapsiaan frimoihinsa. Tai jotain tuttaja tai kavereita. Miksei ole kiinnostusta tutustua uusiin ihmisiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7485
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3977
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      2814
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2662
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2401
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2289
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2248
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1972
    Aihe