Muutamia hyviä ohjeita maahanmuuttokriittisille, kuinka välttää rasismia.
Ensinnäkin hallitus voisi perustaa rasismin vastaisen päivän, jolloin kaikkien kansalaisten tulisi käyttäytyä ilman rasismia. Maahanmuuttokriittisetkin voisivat sanoa jotain ystävällistä kaikille vastaantuleville maahanmuuttajille ja auttaa esim maahanmuuttajan lastenvaunut bussiin.
Sillä tavalla voi ikään kuin pehmeästi totuttautua, vähän kerrassaan, pois rasistisuudesta. Ensin yksi päivä vuodessa, sitten kuukaudessa ja edelleen viikossa. Ja hups vain, eipä huomaakaan kun osaa olla ilman rasismia jo joka päivä.
Riikka Purra voisi ottaa tuon käytännöksi myös Perussuomalaisessa puolueessa.
Hallitus voisi myös harkita puoluetuen korotusosaa sellaisille puolueille, joissa rasismia ei ole esiintynyt.
Toinen hyvä tapa on aina huomauttaa tuttuille ja ystäville, jopa tuntemattomille, kun näkee tai kuulee heidän tekevän jotain rasistista, tyyliin: "nyt sinä kuules olit rasistinen". Sillät tavalla hyvä, rasismista vapaa elämäntapa alkaa levitä tehokkaasti. Ihmiset vaihtavat rasismin elämänmyönteisyyteen kun he huomaavat, missä asioissa ovat rasistisia.
Ohjeita rasismin vähentämiseen
7
58
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
- Ensimmäisenä pitää kitkeä pois -RASISMI- Suomalaisia kontaan - !
SDP ja LaitaVasemmisto ja Vihreät - On - RASISTEJA - Suomalaisia kohtaan !- AnonyymiUUSI
- Jotka ei näe -RASISMIA- Suomalaisia kohtaan - niin ovat mieleltään "Harhaisia"
- - siksi niiden kannattaa Hakea Apua Harhoihinsa - ! - että Hae Heti - ! - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
- Jotka ei näe -RASISMIA- Suomalaisia kohtaan - niin ovat mieleltään "Harhaisia"
- - siksi niiden kannattaa Hakea Apua Harhoihinsa - ! - että Hae Heti - !Millä tavalla sinä sitten vähentäisit rasismia?
- AnonyymiUUSI
Miksi et hae apua harhoihisi?
- AnonyymiUUSI
Ensin vihervasdujen ja kukkahattu suvakkien pitää ymmärtää mikä on rasismia ja mikä ei ole. Toisekseen vihervassujen ja kukkahattu suvakkien pitää ymmärtää mikä on suvaitsevaisuutta ja mikä on mielestelyä, nöyristelyä ja hyysääminen.
- AnonyymiUUSI
Voisitko hieman opettaa mitä nuo sitten ovat?
- AnonyymiUUSI
Rasisismi lähtee niiden mukana jotka sen tänne toi..mamujen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846965- 353751
- 443278
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402502- 2052220
- 1222172
- 402152
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292099Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241808- 401669