EU on kuin Neuvostoliitto

Anonyymi-ap

Teemu Keskisarja ennustaa EU: lle Neuvostoliiton kohtaloa:

Sen sijaan historioitsijana tunnettu Keskisarja ennustaa EU:n hajoamista samaan tapaan kuin Neuvostoliitto tai tsaarin Venäjä aikoinaan.

– Ja yllättävän nopeasti.

Euroopan unioni on Keskisarjan mielestä muuttunut huonompaan suuntaan sitten hiili- ja teräsunionin sekä 1990-luvun.

– EU oli ihan hyvä asia, mutta nyt siis on tullut vielä vikainen, likainen pakkovalta.

Keskisarjan mielestä Suomen pitäisi heittää kapuloita EU:n rattaisiin aina, kun mahdollista tai toimia Välimeren maiden tapaan ja jättää noudattamatta unionista tulevia määräyksiä.

– Kaikkialla kabineteissa, kaikkialla kulisseissa, kaikkialla sielun sopukoissa ihmisten pitää valmistautua siihen, että kohta rysähtää, kohta EU hajoaa, hän sanoo.

14

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otsekkö tosiaan luulet että nyt ollaan jonkun ikuisen äärellä ja Suomen etu on all-in politiikka, kun muut lokkeilee?

    • Anonyymi

      EU meni pilalle itälaajentumisen myötä.

    • Anonyymi

      Teemu Keskikalja tekee politiikkaa. Sen lausunnot voi sivuuttaa.

    • Anonyymi

      Teemun tapainen esiintyminen karkoittaa järkevät pois puolueesta. Heitäkin siellä on runsaasti. Saattaa olla, että pienpuolueisiin eronneita tulee takaisin. Niissä on paljon näitä eu-vastaisia, kuten on myös putinisteja.

    • Anonyymi

      EU ei miltään osin muistuta Neuvostoliittoa!

      Eroja löytyy loputtomiin:

      - jäsenyyttä täytyy hakea ja pääsee vain, jos ehdot täyttyy
      - erota voi halutessaan
      - EU-maasta voi vapaasti muuttaa toiseen EU-maahan tai järjestön ulkopuolelle
      - EU:ssa on parlamentti, joka päättää yhteisistä asioista
      - EU:ssa on täysi sanan ja ilmaisunvapaus

      Siinä muutama esimerkki!

      • Anonyymi

        Kumpikin on/oli savijalkaisia jättiläisiä, ja hajoavat omaan mahdottomuuteensa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kumpikin on/oli savijalkaisia jättiläisiä, ja hajoavat omaan mahdottomuuteensa.

        EU on varsin elinvoimainen eikä sen jäsenyyttä ’kaikille’ suoda!

        Venäjän homppeli on katkera?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EU on varsin elinvoimainen eikä sen jäsenyyttä ’kaikille’ suoda!

        Venäjän homppeli on katkera?

        HeHe lrstaileva lsoisä on tavattoman kiihkeä homppeli ikäisekseen😜


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EU on varsin elinvoimainen eikä sen jäsenyyttä ’kaikille’ suoda!

        Venäjän homppeli on katkera?

        HeHe jutusta päätellen Kallion vanha homppelihan se taas on ryöminyt haisevasta kolostaan esiin😂


    • Anonyymi

      Putlerille turvallisinta on vangita Kremlinin sotahullut ja antautua Haagiin 1,6 miljoonan ihmisen murhasta !

    • Anonyymi

      Parempi heti ennen kuin kraaterit jäljellä mokbasta
      Putlerin aikavangita heti Kremlinin sotahullut

      • Anonyymi

        mokbasta??


    • Anonyymi

      Miten niin jäsenyyttä tarvitsee hakea? Minusta on näyttänyt jo vuosia, että EU:n vaaleilla valitsemattomat johtajat ovat kaksin käsin repimässä Ukrainaa jäseneksi. Avuksi on otettu ilmaiset aseet, hallinnon palkkojen maksamisen ja kätesen rahan tuputtaminen Ukrainan poliittiselle johdolle.
      Eikä kukaan kysy kirjanpidon perään noista rahoista.
      Siinä EU kyllä lähenee Neuvostoliittoa, että voimaan saatettiin laki, jolla voidaan heittää vankilaan ihmiset, jotka eivät toista samaa EU:n määrittämää totuutta. Jos sitä vastaan puhuu, niin olet väärän tiedon levittäjä ja vihollinen.
      Ihmisten seuranta on tehokkaampaa, kuin vanhan Neovoliiton, kun tieduteluviranomaiset saavat digitaalisen tiedon kaikkien tekemistä ostoksista, rahansiirroista yms suoraan niiden kerääjiltä kuten pankeista ja kaupoista. Verottajan tiedot varallisuuksista on jo lähetetty EU:lle. Miten on terveystietojen laita, niin varmaan muutaman vuoden päästä käy ilmi, että nekin lähetettiin jo vuosia sitten Brysseliin.
      Tosiasiassa Neuvostoliitto ei päässyt tiedonhaalinnassa lähellekkään nykyistä tasoa digitekniikan puuttumisen takia. Eikä kannata unohtaa nykyisiä kännyköitä, joita viranonaiset tarkkailevat jatkuvasti. Kaikki tallennetaan ja tarvittaessa kaivetaan tallenteista tiedot esiin. Aivan toista, kun bugittaa jonkun koti ja istua nauhurin vieressä livenä.
      EU on ajanut kaikesta vanhasta ohi jo aikoja sitten. Jopa Orwellin maailmasta.

      • Anonyymi

        ” EU on ajanut kaikesta vanhasta ohi jo aikoja sitten. Jopa Orwellin maailmasta.”

        ONKO? Omituista, kun en EU:hun kuuluvan maan kansalaisen ole laisinkaan huomannut minkäänlaisia painostuksia tai rajoituksi? MIHIN käytännön toimiin nyt viittaat?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3523
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3394
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3338
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2920
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe