Taivaaseen vai kadotukseen?
Muita vaihtoehtoja ei ole.
Taivaaseen pääset, kun turvaudut Jeesukseen ja teet parannuksen.
Muuta mahdollisuutta sinulla ei pelastukseen ole.
Jumala sinut armahtakoon Jeesuksen armon tähden!
Kumpaan haluat?
38
298
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kukaan henkisesti terve halua kumpaankaan.
- Anonyymi
Niin mutta kun sitä ei sinulta kysytä vaan jompaan kumpaan paikkaan menet !
- Anonyymi00029
Välimuotoa ei ole. Valinta on sinun.
- Anonyymi
Joh 14:6
”Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.”- Anonyymi
Oho no mutta kerrotko miksi haluat helvettiin ?
- Anonyymi00030
Anonyymi kirjoitti:
Oho no mutta kerrotko miksi haluat helvettiin ?
Haluan taivaaseen Jeesuksen luo, sinne missä hän on.
- Anonyymi00033
Anonyymi00030 kirjoitti:
Haluan taivaaseen Jeesuksen luo, sinne missä hän on.
Otatko olutta Jeesuksen kanssa?
- Anonyymi
Joh 3:16
”Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän.” - Anonyymi
Pääasia, ettei joudu aloittajan kanssa samalle osastolle 🎚️😁❣️
- Anonyymi
On vain yksi ”osasto” Taivaan kodissa ja se on Jeesuksen armahtamien osasto. Vältyt joutumasta sinne, kun hylkäät Jeesuksen armon.
Jospa se sinun Saunatonttusi vie sinut haluamaasi paikkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On vain yksi ”osasto” Taivaan kodissa ja se on Jeesuksen armahtamien osasto. Vältyt joutumasta sinne, kun hylkäät Jeesuksen armon.
Jospa se sinun Saunatonttusi vie sinut haluamaasi paikkaan.Jeesus, tuo tumpelo puuseppä on rakentanut osastoa 2000 vuotta eikä mitään valmista tule.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus, tuo tumpelo puuseppä on rakentanut osastoa 2000 vuotta eikä mitään valmista tule.
Et tiedä mitä kirjoitat.
- Anonyymi00031
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus, tuo tumpelo puuseppä on rakentanut osastoa 2000 vuotta eikä mitään valmista tule.
Sinäkö olet käynyt jo taivaassa tarkastuskäynnillä? Epäilenpä.
- Anonyymi
Joko joulupukki kävi?
- Anonyymi
Miksi taivaspaikkaa ei juuri kukaan halua ?
Minusta se kuulostaa hienolta, eli miksi hvettiä rakastetaan niin paljon, mikä siellä on niin rakasta ?- Anonyymi
Varmaankin siksi, että helvettiin päästäkseen ei tarvitse tehdä parannusta. Synti on niin mieluista nääs.
- Anonyymi
Miksi niin moni rakastaa pkelettä ja pirujaan, sekö on elämän tarkoitus päästä sinne vaivaan eikö elämässä ole tsrpeeksi kurjuutta, häh !?
- Anonyymi
Taivaspaikan hamuilu on merkki pahimman luokan narsismista. Kukaan - ei kukaan ole ansainnut iankaikkista elämää, eikä sellaista saa.
- Anonyymi
Mistä sinä sen mjka tiedät, et mistään !
- Anonyymi
Miksi ei kelpaa ilman ansaitsemista, ruokapussinkin haet heti jos joku tarjoaa @
- Anonyymi
Vanha käsky: rakastakaamme toisiamme
2. Joh. 1:
4. Ilahduin suuresti, kun havaitsin lastesi joukossa sellaisia, jotka elävät totuudessa, sen käskyn mukaisesti, jonka olemme Isältä saaneet. 1. Kor. 13:6
5. Ja nyt, valittu äiti, esitän sinulle pyynnön - uutta käskyä en sinulle kirjoita, vaan sen, joka meillä on ollut alusta asti: rakastakaamme toisiamme. Joh. 13:34
6. Ja rakkautta on se, että me elämme hänen käskyjensä mukaan. Tämän käskyn te olette kuulleet alusta alkaen, ja sen mukaisesti teidän tulee elää. Joh. 15:10 - Anonyymi
Ensimmäinen kirje korinttilaisille
LUKU 13
Suurin on rakkaus
1. Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä mutta minulta puuttuisi rakkaus, olisin vain kumiseva vaski tai helisevä symbaali.
2. Vaikka minulla olisi profetoimisen lahja, vaikka tuntisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin siirtää vuoria, mutta minulta puuttuisi rakkaus, en olisi mitään.
1. Kor. 12:8-9; Matt. 17:20
3. Vaikka jakaisin kaiken omaisuuteni nälkää näkeville ja vaikka antaisin polttaa itseni tulessa mutta minulta puuttuisi rakkaus, en sillä mitään voittaisi.
4. Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei kadehdi, ei kersku, ei pöyhkeile,
1. Piet. 4:8
5. ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa,
Room. 13:10; 1. Kor. 10:24; 1. Kor. 10:33; Fil. 2:4
6. ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa.
2. Joh. 1:4; 3. Joh. 1:4
7. Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii.
Sananl. 10:12
8. Rakkaus ei koskaan katoa. Mutta profetoiminen vaikenee, kielillä puhuminen lakkaa, tieto käy turhaksi.
9. Tietämisemme on näet vajavaista ja profetoimisemme on vajavaista,
1. Kor. 8:2
10. mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa.
Ef. 4:13
11. Kun olin lapsi, minä puhuin kuin lapsi, minulla oli lapsen mieli ja lapsen ajatukset. Nyt, kun olen mies, olen jättänyt sen mikä kuuluu lapsuuteen.
12. Nyt katselemme vielä kuin kuvastimesta, kuin arvoitusta, mutta silloin näemme kasvoista kasvoihin. Nyt tietoni on vielä vajavaista, mutta kerran se on täydellistä, niin kuin Jumala minut täydellisesti tuntee.
1. Kor. 8:3; 2. Kor. 3:18; 1. Joh. 3:2
13. Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.
1. Tess. 5:8 - Anonyymi
1. Piet. 4:
8. Ennen kaikkea pysykää kestävinä keskinäisessä rakkaudessanne, sillä "rakkaus peittää paljotkin synnit".
9. Olkaa nurkumatta vieraanvaraisia toinen toisellenne.
10. Palvelkaa kukin toistanne sillä armolahjalla, jonka olette saaneet, Jumalan moninaisen armon hyvinä haltijoina.
11. Joka puhuu, puhukoon Jumalan antamin sanoin, ja joka palvelee, palvelkoon voimalla, jonka Jumala antaa, jotta Jumala tulisi kaikessa kirkastetuksi Jeesuksen Kristuksen kautta. Hänen on kirkkaus ja valta aina ja iankaikkisesti. Aamen. - Anonyymi
Selvää Raamatun sanomaa. Mutta silti Jumala sanoo viimeisen sanan.
- Anonyymi00034
Sanoi viimeisen sanan 2000 vuotta sitten.
Sen jälkeen ei ole sanonut mitään. - Anonyymi00041UUSI
Anonyymi00034 kirjoitti:
Sanoi viimeisen sanan 2000 vuotta sitten.
Sen jälkeen ei ole sanonut mitään.Niin luulet!
- Anonyymi
Ihminen voi sulkea itse itsensä taivaasta. Voi sitten syyttää vain itseään.
- Anonyymi
Mites se siun napaas hiertää???
- Anonyymi
Useimmat kohtaavat molemmat. Jokainen kadotuksen. Helvetin kokemuksia välttelemme, mutta nekin ovat monelle tuttuja. Raamatussa kuvattuja kaikki. Mikään niistä ei ole paikka vaan mielentila.
- Anonyymi
Sinulla ei siitäkään asiasta ole harmainta aavistusta, luulosi ovat peräisin jostain hiekka heimojen kyhäämistä tarinakokoelmista.
- Anonyymi
Jos kadotus on nimensä mukaisesti kadoksissa, loppu, eikä mitään sen jälkeen, niin sinne kipin kapin. Ei ole mitään syytä jatkaa tämän jälkeen. Ikuinen lepo, aaaahhh
- Anonyymi00032
On vielä kolmas vaihtoehto.
Kumpaankaan paikkaan ei joudu.
Se on kaikkein todennäköisin vaihtoehto.- Anonyymi00039
Se on ehdottomasti paras vaihtoehto. Sitä voi verrata siihen, kun ihminen nukutetaan sairaalassa jonkun toimenpiteen vuoksi. Viimeisestä nukutuksesta ei onneksi tarvitse herätä.
- Anonyymi00035
Olemme kaiikki alkuperäisestä absoluuttisesta lähteestä kipinöitä itsestaään Jumalasta. Me saamme täälöä virtuaalielämässä seikkailla /tehdä virheitä ja oppia. JUMALA on rakkaus. Rakkaus ei tahdo lapsilleen pahaa. Kaikki kompastuskivet on parhaaksemme jos meillä on oppimistahtoinen jalo sydän.🤷♀️
- Anonyymi00036
Jos ei olisi täydellistä maailman kaikkeutta hyvineen/pahoineenniin kuka sen loi? Jumala loi kaiken haastaalseen sinut itsesi itsenäisesti ajattelemaan /kokemaan/näkemään. Kuuntelemaan omaatuntoasi kaikista maailman uskonsuunnista omissa oikeassa olemisissaan .että et ole muiden uskomuksien vietävissä vaan lapsenuskossasi,minkä siemenen ItseJumalaSydämmeesi Asetti. Uskallatko kuunnella sydäntäsi? Vai tukahdutatko sen ääneen kaikkeen maailman uskontojen oikeassaolemisiin?🤷♀️
- Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Jos ei olisi täydellistä maailman kaikkeutta hyvineen/pahoineenniin kuka sen loi? Jumala loi kaiken haastaalseen sinut itsesi itsenäisesti ajattelemaan /kokemaan/näkemään. Kuuntelemaan omaatuntoasi kaikista maailman uskonsuunnista omissa oikeassa olemisissaan .että et ole muiden uskomuksien vietävissä vaan lapsenuskossasi,minkä siemenen ItseJumalaSydämmeesi Asetti. Uskallatko kuunnella sydäntäsi? Vai tukahdutatko sen ääneen kaikkeen maailman uskontojen oikeassaolemisiin?🤷♀️
Jokaisella uskonsuunnalla/lahkolla on tärkeä tarkoitus. Mutta loppupeleissä millään niillä ei ol mitään väliä jos se on sen uskonlahkon meidän tajuntaan takomaa vaikka oma sydän kapinoisi vastaan. Me olemme arvokkaita kipinöitä Jumalasta aivan kaikki kaikkineen uskointoineen täällä oppimassa jotai ensi arvoisen tärkeää. Mitähän se voisi olla?🤷♀️
- Anonyymi00038
Anonyymi00037 kirjoitti:
Jokaisella uskonsuunnalla/lahkolla on tärkeä tarkoitus. Mutta loppupeleissä millään niillä ei ol mitään väliä jos se on sen uskonlahkon meidän tajuntaan takomaa vaikka oma sydän kapinoisi vastaan. Me olemme arvokkaita kipinöitä Jumalasta aivan kaikki kaikkineen uskointoineen täällä oppimassa jotai ensi arvoisen tärkeää. Mitähän se voisi olla?🤷♀️
Minä en ainakaan saa mitää hyvää oloa itselleni saarnayakseni muita helvettiin. Saan hyvää ola siitä että suon hänelle/muuten ajattelevallekkin Rakkauden enkelin siivet ympärille,että olet äärimmäisen rakas ja arvokas. Itse kipinä samasta alkulähteestä. /sisareni ja veljeni. Sitä me kaikki olemme. Monissa elämissä täällä eläneet. Tänne syntyneet oppiaksemme. Rakastaaksemme/ei vihataksemme. Anteeksi pyytääksemme ja anteeksiantaaksemme. Uskonlahkoista viis.🤷♀️
- Anonyymi00040
Vanhaa testamenttia lukeneena olen havainnut, ettei tämä ihmisten luoma jumala millään tavalla välitä. Kuinka voisikaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293902Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101939Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79865- 86781