Huonoa seuraa

Kun kerroin lapselleni, että minua pidetään huonona seurana, kun en pysty käymään ovilla ja kokouksissa, hän sanoi, että se on heidän mielipiteensä, mutta ei Jumalan. Hyvin sanottu.
23416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Jos nyt alkaisit edes hieman ajattelemaan koko mysteriaa uskontojen kanssa . Ja eläisit totuudessa ilman mielikuvitus olentoja

Äänestä
  • Sano se kaikille JT.

    Äänestä

Jehovantodistajien postiluukkuun tulisi toimittaa valokopioita vanhoista vartiotorneista, maailmanlopun ennustevuosien kohdalta. Sellaisista vanhoista opeista, joiden olemassaolokin jo määrätään lahkossa kiistettäväksi.

Esim. rokotuskielto, 1921: rokotukset kiellettiin ja 1952: rokotteet sallittiin, ja vartiotornikaupustelijaneitonen kielsi sen kokonaan.

Valokopion ydinkohdan alle voi vetäistä puhnaviivan

Jos valokopioita toimittaa silloin tällöin, voi nähdä lystikkään jutun jos osuu paikalle. Kun paljastaa että on joutunut nenästävedetyksi, nenästävedetty ei suutu nenästävetäjälle, vaan sille joka hänelle sen paljastaa.

Mutta saadessaan lukaista yksin valokopion saa jt aineksia lahkon jättämiseen. Ei ole läsnä ketään jota esim. sanoa luopioksi.

Äänestä

Olet huonoa seuraa!

Äänestä
  • Vaikka ravaisi aamusta iltaan kentällä ja istuisi joka kokouksessa, voi siitä huolimatta olla huonoa seuraa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Vaikka ravaisi aamusta iltaan kentällä ja istuisi joka kokouksessa, voi siitä huolimatta olla huonoa seuraa.

    Seura valitaan sen mukaan, kuka miellyttää, ei kenttätuntien tai kokouksessa käymisen perusteella.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Seura valitaan sen mukaan, kuka miellyttää, ei kenttätuntien tai kokouksessa käymisen perusteella.

    joo Alppilan srk ssa oli aikoinaan sellasta taitelija jengii että oksat pois. Ultra Bra vaan pauhas :D

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Vaikka ravaisi aamusta iltaan kentällä ja istuisi joka kokouksessa, voi siitä huolimatta olla huonoa seuraa.

    Miksi käyttäydyt huonosti?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Miksi käyttäydyt huonosti?

    Mitä huonoa käytöstä siinä on, jos sanoo, että seura ei kiinnosta välttämättä yhtään,vaikka kuonka hyvin olisi mukana? Seura valitaan ihan muista syistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mitä huonoa käytöstä siinä on, jos sanoo, että seura ei kiinnosta välttämättä yhtään,vaikka kuonka hyvin olisi mukana? Seura valitaan ihan muista syistä.

    Toivottavaa on, että ei ole liian hyvin mukana, kun seuraa valitsee. Silloin voi olla pinko. Ja sitähän ei jaksa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    joo Alppilan srk ssa oli aikoinaan sellasta taitelija jengii että oksat pois. Ultra Bra vaan pauhas :D

    Joo, tuo on oma taiteen lajinsa. Kuinka toteuttaa taiteellista elämäntyyliä, ja silti säilyttää hyvän seuran statuksensa. 😅 Raja on hiuksenhieno.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Miksi käyttäydyt huonosti?

    Ei huono seura ole aina käytöksestä kiinni. Jos kemiat eivät pelaa, sitä on silloin huonoa seuraa.

    Äänestä

  • Samapa tuo on, vaikka pitäisivät huonona seurana. Vietän aikani mieluiten omissa oloissani, ja maailmallisen perheeni kanssa.

    Äänestä

Meidän kaikkien tulisi käyttäytyä hyvin ja siis auttaa nenästävedettyjä jt-parkoja ulos lahkon synkistä syövereistä valoon, vapauteen ja iloon.

Vaikka sitten valokopioilla

Äänestä
  • Jt eivät ota sellaista apua vastaan, joka johtaa Jt uskonnon jättämiseen.

    Äänestä

Vain Peräilmaan ja omaan nenään voi luottaa. Muut vai yrittävät eksyttää.

1Äänestä
  • Kyllä hyvätuoksuisen peräilman omaava lahkolainen ja ateisti on sitten kiinnostavaa ja hyvää seurattavaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Kyllä hyvätuoksuisen peräilman omaava lahkolainen ja ateisti on sitten kiinnostavaa ja hyvää seurattavaa.

    Eräs lahkolainen ihmetteli kunnantalon kahvihuoneessa kun oli saanut viimeaikoina aina kylillä asioidessaan iloiset JT tuntityöläiset kantapäilleen kiinnostuneina seuraamaan.
    Kävelivät tiiviisti perässä nokkaansa nuuskuttaen, markettiin, alkoon ja jopa kirjastoon.
    Rohkaisi lopulta mielensä tämä lahkolainen ja pysähtyi asioillaan äkisti paikoilleen kysyen selkään kävelleeltä iloiselta veli JT.
    "Miksi niin lähellä seuraat?"
    "Kun niin hyvä ruusuntuoksu teidän perässä leijailee."

    Jaaha tuumaili lahkolainen itsekseen ja totesi vaimon naistenlehdestä vaariksi ottaman päivittäisen ruusuveden juonnin todella toimivan.
    Sitä tuoksuu paremmalle.

    Kiitti iloista JT muistuttaen kuitenkin turvavälin pitämisestä myös jalankulunliikenteessä, ettei tulisi ihan peräluukkuun törmäilyä. Toivottaen lähtiessään myös hyvää päivän jatkoa.

    Vai niin, kyllä se taitaa itse näin ateistina olla parempi ja pysyä päivittäisessä hieman pähkinänmakuisessa ja savuisessa viskilaadussa.

    1Äänestä

Viihdyn parhaiten maailmallisen perheeni kanssa, ja heidän kanssaan vietän kaiken aikani.

Äänestä

Lapsesi sanoi oikein. Ilmeisesti sinäkin olet tehnyt jotain oikein kun olet saanut tuollaisen lapsen, joka osaa ja uskaltaa oikeasti ajatella.

Ei ne toisten nähtäville tehdyt teot merkitse mitään. Niillä saa kyllä huomiota ja kunniaa, mutta oikeasti ne ovat arvottomia.

Äänestä
  • Hyvin sanottu

    Äänestä

Anonyymi 2025-07-21 09:44:59

" Ei ne toisten nähtäville tehdyt teot merkitse mitään. Niillä saa kyllä huomiota ja kunniaa, mutta oikeasti ne ovat arvottomia. "

En tiedä mitä tarkoitat, mutta onhan vartiotorniseura perustanut Irlantiin, matalan yritysverotuksen maahan, miljardisijoitusyhtiön.

VT seuralla - miljardien - sijoitusyhtiö Irlannissa
https://www.pressreader.com/1059/20240827/281715504960926


Olet kyllä oikeassa jos tarkoitat Raamatun mittapuita.

Luukas 18:22 Kun Jeesus sen kuuli, sanoi hän hänelle: "Yksi sinulta vielä puuttuu: myy kaikki, mitä sinulla on, ja jakele köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaissa; ja tule ja seuraa minua"

Siis
-Jakele rahat köyhille, ei vartiotorniseuralle eikä sijoitusyhtiöön
-Aarre on taivaassa, ei paratiisissa
-Seuraa Jeesusta, ei vartiotornia (joka määrää vanhemmat itsensä hävitettäviksikin)

Äänestä
  • Tarkoitin nimenomaan raamatun mittapuita ja uskonnon nimissä tehtyjä tekoja. Tekoja joita tehdään siksi, että muut näkevät ja arvostavat. Matteuksen luku 23 kuvaa hyvin tällaisia ihmisiä.

    Seuran rahakuviot ovat ihan oma lukunsa, uskontobisnestä sen varsinaisessa merkityksessä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun kerroin lapselleni, että minua pidetään huonona seurana, kun en pysty käymään ovilla ja kokouksissa, hän sanoi, että se on heidän mielipiteensä, mutta ei Jumalan. Hyvin sanottu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu