linkki:
http://www.psychcrime.org/about.htm
CCHR's co-founder is Dr. Thomas Szasz, Professor of Psychiatry Emeritus and internationally renowned author. CCHR is now an international organization with 133 chapters in 34 countries.
http://www.psychcrime.org/about.htm
CCHR's co-founder is Dr. Thomas Szasz, Professor of Psychiatry Emeritus and internationally renowned author. CCHR is now an international organization with 133 chapters in 34 countries.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ko. henkilö on scientologi ja siten ei vastuussa sanomisistaan. Katsokaa kuitenkin http://www.cchr.org niin saatte makeat naurut...
"ko. henkilö on scientologi ja siten ei vastuussa sanomisistaan."
Tyypillistä skeptikkojärkeilyä näemmä. Analogisesti: "Hitlerillä oli huono muisti, koska hän oli antisemitisti eikä hän siten tajunnut mitään politiikastakaan". :D
Katsoin tuota mainittua linkkiä eikä se erityisesti naurattanut. Scientologia voi olla huijausta, mutta siinäkin tapauksessa CCHR tekee ihan hyvää työtä herättäessään ihmisiä lääkekäytön vaaroihin. Vähän samaan tyyliin kuin Skepsis on tieteellisenä esiintyvä propagandajärjestö, mutta on löytänyt pari hyödyllistäkin kritisoitavaa humpuukiruokavaliossa kuten atkins ja zone.
Kun katsotte sivuja niin katsokaa tuon mustaan paitaan pukeutuneen naisen paidan tekstiä. Se näkyy isollakin animoidussa kuvassa ylhäällä. Siinä lukee: "Psychiatric drugs harm children". Ei mikään mukava ajatus, mutta valitettavasti totta. Esimerkiksi ritaliinia syötetään surutta yliaktiivisuudesta kärsiville lapsille -nuorimmat alle kaksivuotiaita. Herää tuon iän kuullessa kysymys hieman tyhmemmällekin: "Onko tarpeen?".
Tässä linkissä löytyy ei-sientologinen teksti lääketeollisuuden manipuloinnista:
http://www.drmcdougall.com/misc/2005nl/june/050600richardsmith.htm
Jutun lopussa on mielenkiintoinen keltainen boksi keinoista, joilla lääkeyhtiöt manipuloivat kliinisten kokeiden tuloksia haluamikseen esimerkiksi suorittamalla alaryhmäanalyyseja ja julkaisemalla tulokset suotuisiksi osoittautuneista.
Eivätpä näytä lääkeyhtiötkään olevan pahemmin vastuussa tekemisistään.
voi olla mukana ihmisiä ihan vilpittömistäkin syistä. CCHR:n taustallahan on kuitenkin häikäilemätön rahankeruu, jossa ei pientä ihmistä paljon kunnioiteta. En viitsi tähän mitään linkkikokoelmaa laittaa, näiltä sivuilta, varsinkin uskonto/scientologia-palstalta niitä kyllä löytää jos haluaa.
Väärinkäytöksiä, virheitä ja suoranaista rikollisuutta on takuulla joka ammattiryhmässä, mutta scientologia on alusta pitäen ollut vain ja ainoastaan uskonnoksi naamioitu rahantekokone. Ja siellä missä dollari, siellä myös rikollisuutta.
Itse kirjoitukseesi ei ole juuri kommentoitavaa, noinhan se on. Lääketeollisuus on bisnestä siinä missä muukin teollisuus ja omantunnonääni siellä ei juuri kuulu.
paljon naurata, ja luulenpa ettei kaikkia muitakaan:
http://www.cchr.org/topics/abuse/cases/index.htm
Oletkos "naav sky" joku hullu psykiatri-pelle?
hullu psykiatri nauraa kun tuhoaa ihmisten elämiä psyykelääkkeillä, ja sähköhjoidolla.
CCHR on ainoa toivo uhreille, koska CCHR paljastaa psykiatrien rikoksia.