Otetaan jälleen kerran kierros ateismin kritiikin osa-alueista. Mitä tuntemuksia ateismin kriittinen tutkiminen sinussa herättää?
https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_atheism
Kriittisesti ateismista
7
71
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ateismin ja päihteidenkäytön suhdetta voi tutkia mm. seuraavalta sivustolta:
https://www.conservapedia.com/Atheism_and_drug_addiction Ateismin kritiikki on yhtä relevanttia kuin kritiikki keijuihin uskomattomuutta vastaan. Tiede, koulutus, sosiaalinen järjestys, politiikka ja lainsäädäntö on kyetty ihan hyvin järjestämään 100% akeijuistisesti niin eikö olisi relevanttia kritisoida sitä, että miksi ihmeessä niihin tarvitaan teismiä? Ateismipalsta on juuri sopiva tälle teismin kritiikille.
Itse asiassa ateismin kritiikki pitää käydä teismistä käsin. Ateismin kritiikkihän on oikeasti uskonnon julistamista - miksi ihmisen pitää uskoa juuri sen uskonnon jumalaan. Uskovaiselle toisin uskovat ovat vastustajia ja ateistit samanarvoisia tai ehkä jopa pahempia kuin vääräuskoiset.- AnonyymiUUSI
Mitkä ovat nämä ateismin kritiikin osa-alueet? Noin niin kuin sinun ihan omin sanoin kertomana?
- AnonyymiUUSI
Onko ateisteilla kokemusta hengellisestä elämästä -?
Vaikuttaa että sitä on enemmän kuin kirkkouskovilla.
Hyvä että on asiantuntijoita. Oppia ikä kaikki. - AnonyymiUUSI
Ateismin kritiikki on järjetöntä. Otetaan yksi käytännön esimerkki "naiset julkisella paikkalla"
Ateismin kritiikki: Ateismi ei pysty ratkaisemaan kysymystä "naiset julkisella paikalla". Tämä on täysin totta. Ateismi ei ota kantaa naisiin julkisella paikalla. Tämä kritiikki on siis itsestäänselvyys ja siksi täysin järjetön.
Edellisen johtopäätös: Koska ateismi ei kykene ratkaisemaan kysymystä "naiset julkisella paikalla" tarvitaan siihen teismiä.
Tästä seuraa esimerkiksi: On hyvä, että naiset verhoavat itsensä julkisella paikalla ja jos tätä sääntöä rikkoo, nainen on kivitettävä.
Jos edellinen ei sovi teisteille niin sitten kritiikki pitää kohdistaa islamiin.
Jos halutaan kristillinen ratkaisu niin siitä pitää keskustella kristinuskon puitteissa.
Jos halutaan tasa-arvoinen ratkaisu niin siitä pitää keskustella tasa-arvon ja humanismin puitteissa eikä siihen tarvita jumalia.
Johtopäätös: Teistit riidelkööt keskenään ratkaisuista, jossa mukana on jumalat. Jos halutaan rationaalinen päätös niin se tehdään rationaalisen päättelyn avulla ja se on automaattisesti myös jumalaton eli ateistinen. - AnonyymiUUSI
Eikö aloittaja (taaskaan) osaa kertoa, mitkä ovat ateistisen kritiikin osa-alueet?
Tekee aloituksen, mutta ei sitten osallistu keskusteluun. Ei vaivaudu edes kertomaan omaa mielipidettään asiasta. - AnonyymiUUSI
aku ankka ja jumala on samalla viivalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.282973Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652643Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151714Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1281428- 1101422
- 1021417
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241197Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411116Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141093Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591005