Tällaiset tavalliset Suomen Keskustan kannattajat pitivät A.Rinteen / S.Marinin hallitukseen menoa suurena virheenä. Virheitä tuli ja paljon.
Olisi tullut laittaa hallituksen johto parempiin puihin. Jos uudestaan tulee esille, se heti hylätä. Hallitus tulee tehdä ideologian suuntaan josta komukat ulkona ja talojen värjääjä vihreät.
SDP pääministeri hallitus oli suuri virhe
14
127
Vastaukset
- Anonyymi
-SDP:n -PERSEILIJÄ-hallitus - On SUURIN - HÄPEÄ-Tahra -Kautta-Aikain - !
- - - - Sitä -HÄPEÄ-Tahraa saavat Kantaa -VAIN -siinä olleet ;
SDP:n ja LaitaVasemmisto ja Vihreät ja VasemmistoKEPU +Rkp -puolueet -! - Anonyymi
Mitään persutrolli, jos vihdoin opettelisit kirjoittamaan suomea, sitä paitsi sdp:n herjaaminen ei kuulu tämän palstan aiheeseen mitenkään.
- Anonyymi
Ei täällä persuja ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täällä persuja ole.
Persut on aina. Luopiot.
- Anonyymi
Kirjoittelee persu vihassaan.komukka sanaa ei fiksut kepulaiset käytä. Vain persun itsetunto nousee haukkumassa.
- Anonyymi
Yökerho pimu pääministeri.
- Anonyymi
?????
- Anonyymi
Kepulaiset pääsivät tuhoamaan soten...!
- Anonyymi
Rinteen/Marinin hallitukseen kannatti mennä jo sote-uudistuksenkin takia. Uudistushan toteutui keskustan haluamassa muodossa. Lisäksi keskusta sai hallitusohjelmaan monia muitakin haluamiaan uudistuksia.
Sote-uudistusta voisi verrata peruskoulu-uudistukseen 1960-luvun lopulla. Kuten sote-uudistusta, kokoomus vastusti peruskouluakin. Jos punamultahallitukset eivät olisi toteuttaneet peruskoulua, meillä jaettaisiin yhä noin kymmenvuotiaat lapset kahteen opetuslinjaan. - Anonyymi
Kapulaisilla on heikko vastustuskyky rahanjakamista vastaa. Antti Rinne houkutteli Kepun hallitukseen "rahaa on" lupauksin, eli Kepu sai haluta mitä vaan ja kaikkeen suostuttiin. Kun sama tehtiin kaikkien muidenkin puolueiden kanssa, menot lisääntyivät huikeisiin sfääreihin. Vihreiden vaatimuksesta niinsanottuun vihreään siirtymään saatiin enemmän rahaa kuin mitä Suomi käyttää kansalliseen maataloustukeen. Vaikka nykyinen hallitus on joitain älyttömyyksiä saanut karsittua, pysyviä menoliosäyksiä Rinteen-Marinin hallitusten peruna on vielä noin 10 miljardia vuodessa, sote niistä suurimpana.
- Anonyymi
Aloittaja ei ole mikään "tavallinen keskustalainen" vaan valehteleva, trollaava persu.
Miksi et keskustele siitä mitä aloittaja kirjoittaa vaan keskustelet aloittajasta?
- AnonyymiUUSI
Maalaisliiton.kukistaja kirjoitti:
Miksi et keskustele siitä mitä aloittaja kirjoittaa vaan keskustelet aloittajasta?
Miksi minä lähtisin valehtelevan alter egosi pelleilyyn mukaan, halla-aholainen?
- Anonyymi
Kepuhan osallistui Rinteen hallitukseen nimenomaan perinteisen ideogiansa mukaisesti. Kepu on tullut hyvin toimeen kommunistien kanssa Kekkosen ajoista lähtien. Tämä kaksikko oli Kremlin luottopakkipari.
Kepun punamultayhteistyö sisäpolitiikassa on taas aina perustunut ideogiaan eli sulle mulle -politiikkaan. Kepussa on aina tiedetty, että markkinatalousmyönteinen Kokoomus ei ole jakopolitiikan kannattaja. Kepuhan on aina tarvinnut nämä maatalous- ja aluetuet politiikkansa tueksi. Se on onnistunut parhaiten vasemmiston kanssa. Vasemmisto on puolestaan saanut näissä diileissä sovituksi sosiaali- ja koulutuspoliittisista uudistuksista, joita on sittemmin alettua kutsua hyvinvointivaltion perustaksi.
Kepu on välillä hakannut päätään seinään Kokoomus-yhteistyön kanssa ja aina palannut siitä verissäpäin kotiin. Näin kävi sekä Esko Ahon hallituksen että Juha Sipilän hallituksen jälkeen. Kokoomus vei ja Kepu vikisi. Punamullassa Kepu ei ole koskaan kokenut moisia verilöylyjä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433803- 382598
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?362102- 231832
- 171739
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001672- 231608
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991496- 241477
- 251464