Sopeutumisraha maittaa Eduskunnan jo jättäneille

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011370536.html

Systeemissä pahasti vikaa kun mahdollistaa tämän.
15211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kovasta työstä pitää saada korvausta vielä 20 vuoden päästäkin

Äänestä
  • Kyllä se on ahneus, joka houkuttelee monia kansanedustajaksi? Alla hyvä esimerkki siitä, että ex-kansanedustaja kavalsi oman isän varatkin vielä hänen viimeisinä elinvuosina, ehkä samalla edes autettiin sitä, että elinajanodote isällä lyheni huomattavasti? Ilmeisesti oli hirviö isä tyttärelleen? Viimeinen kosto?

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5003274a-4e6d-4b0f-9451-7813d137a733

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kyllä se on ahneus, joka houkuttelee monia kansanedustajaksi? Alla hyvä esimerkki siitä, että ex-kansanedustaja kavalsi oman isän varatkin vielä hänen viimeisinä elinvuosina, ehkä samalla edes autettiin sitä, että elinajanodote isällä lyheni huomattavasti? Ilmeisesti oli hirviö isä tyttärelleen? Viimeinen kosto?

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5003274a-4e6d-4b0f-9451-7813d137a733

    Kokoomuksen Marjut Köpsi nautti ensin ex-kansanedustajan vastikkeetonta sopeutumisrahaa 25-vuotta vuodesta 1999 ennen kuin jäi kansanedustajan hulppealle eläkkeelle tänä vuonna 63-vuotiaana, mutta kavalsi vielä päälle isänsä rahat. Kokoomuslaista parhaimmillaan 😆

    Äänestä

On ne härskejä ja härski on järjestelmäkin.

Ei tee yhtään mieli maksaa veroja tälle valtiolle, onneksi se on tuhoutumassa kohta omiin velkoihin ja niiden korkoihin.

Äänestä

Sopeutumisraha ehdottomasti lopetettava. Työkkäriin vaan ja joka kuukausi haettava ainakin neljää työpaikkaa ja työttömyyskorvausta pienennettävä säännöllisin väliajoin, kunnes lopetettava kokonaan, jos ei mene töihin.
Kaikenmaailman höpöhöpökursseille on osallistuttava sen sijaan, että hakisi töitä silloinkin.
Eihän tuollainen vuosikausien laiskottelu yhteiskunnan elätettävänä käy päinsä heillekään.

Äänestä

Petskun resepti. Ei juuri muuta keksinyt.

Äänestä

Samat säännöt kaikille!

Äänestä
  • No nehän on.

    Aina voit hakea eduskuntaan minkä tahansa puolueen listoilta. Kun olet päässyt eduskuntaan olet oikeutettu sopeutumisrahaan.

    Mikä tässä nyt oikeen harmittaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    No nehän on.

    Aina voit hakea eduskuntaan minkä tahansa puolueen listoilta. Kun olet päässyt eduskuntaan olet oikeutettu sopeutumisrahaan.

    Mikä tässä nyt oikeen harmittaa?

    Palstaporvari jauhaa kateusmantraansa kuten tavallista.

    Äänestä

Sosiaalipummejahan nuo sopeutumisrahan saajat ovat.
Mutta ehdottomasti väärin, ihmiset eivät ole yhdenvertaisia tässä maassa.

Äänestä
  • On todella törkeää tuo sopeutumisrakäytäntö.
    Köyhät opiskelijat laitetaan entistä tiukemmalle, ym vähäosaiset, mutta entisille kansanedustajille kyllä riittää tukirahoihin valtion kassasta.
    Aivan uskomatonta, eikö mikään taho pysty tuota lopettamaan, eduskunnasta ei varmasti tule aloitetta tuon järjettömyyden lopetukseen.

    Äänestä

Pukit kaalimaan vartijoina.

Eduskuntaan pyrkivät ja politiikassa mukana olevat ovat kaikki jo pohjimmiltaan selkäänpuukottajia luonteeltaan niin ei tuommoisten sopeutumisrahojen nostaminen hetkauta "omatuntoa" piirun vertaa.

Kansa napisee, lehdet kirjoittaa mutta ei poliitikot semmoisesta välitä.

Äänestä

Kokoomuksen Marjut Köpsi putosi eduskunnasta 1999 ja nautti ex-kansanedustajan sopeutumissossutukea 25-vuotta kunnes pääsi 63-vuotiaana eläkkeelle kansanedustajan ja muilla hulppeilla työeläkkeellä.
Kokoomuslainen arvovalinta ja tavalliselta bulkkikansalta nää on leikanneet ansiosidonnaisen työttömyysturvan Pohjoismaiden huonoimmaksi -20% 8 viikon jälkeen ja sosiaaliturvan torsoksi ja ajaa nyt persujen kanss pakkotyötä sosiaaliturvan saannin ehdoksi

Äänestä
  • Jollain Ex k-edustajien hulppea elämäntyyli pitää rahoittaa hamaan loppuun asti ja silloin on vaan kaikki keinot otettava käyttöön kuten on jo otettukin. . Eliitin elintason ylläpitäminen on oltava meidän kaikkien yhteinen asia ja rahvaan kuuluu aina olla nöyrä, silloin herrat ja frouvat on tyytyväisiä. Kaikenlainen rettelöinti on niin epämiellyttävää ja rahvaanomaista.

    Äänestä

kai ainut työpaikka missä sopeutetaan työhön viellä eläke ijässä,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011370536.html

Systeemissä pahasti vikaa kun mahdollistaa tämän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu