Sota jatkuu.Venäjä ei halua rauhaa ja luopua valloittamiltaan alueilta kuin pakolla.
Venäjän ylimielinen leikki jatkuu.
33
189
Vastaukset
- Anonyymi
Trollin jutut ovat niin typeriä, että epäilen kyseessä olevan vain kotimainen kiksien hakija.
- Anonyymi
Venäjä on kertonut kaiken jo kymmenenvuotta sitten, neuvotteluja ei kai kannata edes aloittaa ilman tutustumista niihin Venäjän ehtoihin?
Teatteria kai se muuten olisi, Venäjä kun on tehnyt jo selväksi ne omat kynnyskysymykset, jo kymmenenvuotta sitten.
Sota jatkuu, kunnes joku joustaa. Kuka ja mikä se taho olisi, se jää nähtäväksi.
Nykyiset neuvottelut ovat jo ajatukseltaan epäonnistuneita. Lopputulos ei voi olla muu kuin "päätettiin neuvottelujen jatkamisesta sopivassa ajankohdassa".- Anonyymi
Venäjä ei tule mitään ehtoja sanelemaan toisen valtion alueelle.
Venäjällä ei ole mitään selvitettävää riittää että kerää romunsa ja häipyy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä ei tule mitään ehtoja sanelemaan toisen valtion alueelle.
Venäjällä ei ole mitään selvitettävää riittää että kerää romunsa ja häipyy.Sitä kai se Ukraina nyt yrittää, heikoin tuloksin?
Tosin Ukraina on jo myynyt neuvotteluvaltuudet ulkomaalaisille, joten tuo ajatus "toisten sanelemista ehdoista" on jo absurdi.
- Anonyymi
Venäjä haluaa rauhaa, pysyvää ja kestävää rauhaa.
Ukraina tarjoaa yhtä ja samaa aselepoa jonka Venäjä on ilmoittanut jo monta kertaa ei tulevan kysymykseen.
Aselepo tarkoittaisi mahdollisuutta Ukrainan joukkojen uudelleenjärjestelyille ja aseistamiselle, se ei olisi askel pysyvään rauhaan.
Koko näytös on luultavasti Trumpin vaatimuksesta hänen asemansa ylläpitämiseksi sovittelijana. - Anonyymi
Venäjä kertoi oman versionsa, jossa lähestyttäisiin hitaasti kohti rauhaa.
"Neuvotteluiden aikana Ukraina tarjosi Venäjälle maan johtajien tapaamista elokuun lopulle. Venäjän neuvotteludelegaatiota johtaneen Vladimir Medinskin mukaan sopimuksen ehdot on kuitenkin sovittava ennen johtajien tapaamista.
Hän myös kertoi Venäjän ehdottaneen Ukrainalle kolmen verkon välityksellä toimivan työryhmän perustamista.
Neuvotteluiden aikana maat sopivat jälleen myös uudesta vankienvaihdosta. Vaihto koskee sotavankien lisäksi myös siviilejä. Medinskin mukaan Venäjä ehdotti luovuttavansa Ukrainalle 3 000 kaatuneen ruumista."
Vennäjä luovutti Ukrainalle vasta 6000 sotilaan ruumiit, ja nyt ehdottaa 3000 ruumiin luovuttamista. Aika kova kulutus on myös Ukrainan sotilailla?! - Anonyymi
venäjä on tappajien maa, mitäs ylpeilemistä siinä olisi
- Anonyymi
Venäjää johtaa mies jonka taidot ja tarmo ei riittäisi edes yksinkertaiseen puuduttavaan tehdastyöhön.
Kgb:n kouluttama lapamato kyseessä. Venäjän kehitys on diktaattorinsa kykyjen tasolla. - Anonyymi
Kiitos Putin kun pistät maailman roskat kuriin.
- Anonyymi
Sota ei lopu, ennen kuin maiden presidentit pääsevät neuvottelemaan rauhasta. Jokainen tietää, että Venäjällä sota on yhden miehen tuotos, ja vain hän voi sen lopettaa, tai sitä jatkaa. Ongelmaksi muodostuu Putinin kokemattomuus, ja tyhmyys tiukoissa neuvotteluissa, joissa vaaditaan toisenkin osapuolen mielipiteiden huomioimista. Venäläiset tietävät tämän, eivätkä laske Putinia samaan pöytään Ukrainan presidentin kanssa. Siinä Putin nolattaisiin täysin.
Putin on tottunut sanelemaan, eikä häntä ole koskaan haastettu väittelyissä, eikä edes neuvotteluissa. Kysymyksetkin hänelle täytyy tehdä etukäteen. Demokratioissa tuollainen idiootti naurettaisiin ulos kokoushuoneista, ja viimeistään vapaa median kirjoittelu olisi kestämätöntä.- Anonyymi
"Tiukat neuvottelut", ne ovat vielä varmasti edessä, loppuuhan sota vielä neuvotteluun, se on varmaa se.
- Anonyymi
On aivan mahtavaa nähdä, kuinka Putin tuhoaa venäläisen imperiumin rippeet.
- Anonyymi
Venäjän pinta-ala suurenee jokainen päivä, suunta on väärä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjän pinta-ala suurenee jokainen päivä, suunta on väärä.
Venäjän pinta-ala ei mihinkään suurene, niin kauan kun alueita ei kansainvälisesti tunnusteta sillä ei ole minkään maailman merkitystä missä se ryssä häärii.
- Anonyymi
Putinin hallinto ei pysty rauhaan. Taistelukentällä rauha ratkaistaan.
Putinille rauha tuo suuret vaikeudet omassa maassaan. Miljoona kuollutta, ja vammautunutta tuo suuren ongelman . Mielenterveysongelmat tulevat purkautumaan väkivaltana, ja eivät omaisetkaan loputtomasti vaikene täysin turhista kuolemista, jotka Putin on aiheuttanut.
Venäjän voisi vielä osin pelastaa se, että Putin saataisiin jollain keinolla pois virastaan, ja maahan "normaali" hallinto, jonka kanssa voitaisiin neuvotella tasapuolisesti. - Anonyymi
Venäläisille jää Ukrainaan hyökkäyksestä monenlaiset traumat pitkäksi aikaa hoidettaviksi.
Sodan loputtua häpeä ja vammat lisää väkivaltaa sodasta palanneilla sotilailla. Alkoholismi ja huumeongelma tulee pahenemaan. Talouden valtavat ongelmat kasautuvat vuosikymmenien taakaksi jo entuudestaan jälkeenjääneen siviiliteollisuuden vuoksi. - Anonyymi
Putin lähti harhaisesti Venäjästä rakentamaan suurta menestystä sodan avulla,kuten aatu natsi Saksassa.
Unohtui kuitenkin oppi,kuinka Saksan kävi valloitusretken lopussa. - Anonyymi
Mitäpä, jos osapuolet kohtaisivat olisivat läsnä toisilleen halaisivat ja päättäisivät yhdessä, että otetaan silppuri ja kumpikin laittaa sinne omat vaatimuksensa. Sitten rentouduttaisiin ja tehtäisiin yhdessä uudet rauhan ehdot. Oltaisiin ihmisiä toisilleen.
- Anonyymi
Voiko Venäjään luottaa?
- Anonyymi
Venäjän puolelta ei empatiaa tunneta. Siellä on totuttu, että asevoimat on se joka neuvottelee vahvemman oikeudella.
Edes sopimukset eivät merkitse mitään, jos nähdään että paremmin asiat hoidetaan väkivallalla.
- Anonyymi
Ollaanko aidosti tietämättömiä?
Ettekö ole oivaltaneet vieläkään lännen sotakiihkoa?
Eurooppa valmistautuu sotaan, jonka se tulee häviämään.
Trump antoi Putinille julkisen aikarajan 50-vuorokautta, miten luulette. voiko Putin alistua Trumpin uhkailujen edessä?
Vastaan, ei ikinä.
Näitä uhkailuja tehdään kulisseissa, ei julkisesti.
Jenkeillä ei ole mahdolisuuksia muuhun kuin ydinaseeseen, tajuatteko missä mallissa on lännen johtajatasot?"Ollaanko aidosti tietämättömiä?"
Sinä itse vaikutat Venäjän vaalhepropagandan uhrilta.
"Ettekö ole oivaltaneet vieläkään lännen sotakiihkoa?"
Lännellä ei ole sotakiihkoa, Venäjällä on.
"Eurooppa valmistautuu sotaan, jonka se tulee häviämään."
Eurooppa valmistautuu puolustautumaan Venäjän hyökkäykseltä. Eikä se tule häviämään.
Trump antoi Putinille julkisen aikarajan 50-vuorokautta, miten luulette. voiko Putin alistua Trumpin uhkailujen edessä?
Vastaan, ei ikinä."
Sitten Venäjälle asetetaan pakotteita ja Ukrainaa aletaan tukea kunnolla.
"Jenkeillä ei ole mahdolisuuksia muuhun kuin ydinaseeseen, tajuatteko missä mallissa on lännen johtajatasot?"
Etkö tiennyt, että länsi on ylivoimainen Venäjään nähden perinteisten aseiden suhteen?
"- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
"Ollaanko aidosti tietämättömiä?"
Sinä itse vaikutat Venäjän vaalhepropagandan uhrilta.
"Ettekö ole oivaltaneet vieläkään lännen sotakiihkoa?"
Lännellä ei ole sotakiihkoa, Venäjällä on.
"Eurooppa valmistautuu sotaan, jonka se tulee häviämään."
Eurooppa valmistautuu puolustautumaan Venäjän hyökkäykseltä. Eikä se tule häviämään.
Trump antoi Putinille julkisen aikarajan 50-vuorokautta, miten luulette. voiko Putin alistua Trumpin uhkailujen edessä?
Vastaan, ei ikinä."
Sitten Venäjälle asetetaan pakotteita ja Ukrainaa aletaan tukea kunnolla.
"Jenkeillä ei ole mahdolisuuksia muuhun kuin ydinaseeseen, tajuatteko missä mallissa on lännen johtajatasot?"
Etkö tiennyt, että länsi on ylivoimainen Venäjään nähden perinteisten aseiden suhteen?
"Trump antoi Putinille julkisen aikarajan 50-vuorokautta, miten luulette. voiko Putin alistua Trumpin uhkailujen edessä?
Vastaan, ei ikinä."
#Sitten Venäjälle asetetaan pakotteita ja Ukrainaa aletaan tukea kunnolla.#
Elät takuulla todellisuuden ulkopuolella. Anonyymi kirjoitti:
Trump antoi Putinille julkisen aikarajan 50-vuorokautta, miten luulette. voiko Putin alistua Trumpin uhkailujen edessä?
Vastaan, ei ikinä."
#Sitten Venäjälle asetetaan pakotteita ja Ukrainaa aletaan tukea kunnolla.#
Elät takuulla todellisuuden ulkopuolella.Etkö ole seurannut uutisia siitä, mitä tapahtuu, jos Venäjä ei noudata 50 päivän aikarajaa?
"Trump ilmoitti, että Yhdysvallat lähettää Ukrainaan aseita ja uhkasi asettaa sadan prosentin tuontitullit Venäjän kauppakumppaneille, jos Ukrainan-neuvottelut eivät etene."
https://yle.fi/a/74-20172641
- Anonyymi
Länsi on edelleen huonosti vastannut Venäjän sotakiihkoon jota se harjoittaa Ukrainassa.
Lännessä totuttiin,että rauha säilyisi ja ollut näin ollen erittäin hidas lisäämään panostuksia sotatarvikkeisiin.
Pitkin hampain maat ja viivytellen lähteneet nostamaan sotateollisuutta taliaivo,sotahullu,saatanan Venäjän takia.
Mutta on pakko.
Nämä helvetin kahjot pyrkii tulemaan väkisin silmille! - Anonyymi
Venäjä kaatuu kohta ihan itse järjestettyyn vallankumoukseen.....
– Ennen sääntönä oli, että pysy poliittisesti lojaalina hallinnolle äläkä ajaudu riitoihin Putinin lähipiirin tai ylempiesi kanssa ja voit varastaa niin paljon kuin haluat. Nyt lojaaliutta vaaditaan, mutta se ei ole tae mistään eikä se anna suojaa, sanoo Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes. - Anonyymi
Venäläisupseerien kikka: Maksa lahjus tai joudut itsemurhahyökkäykseen
Korruptoituneiden venäläisupseerien kerrotaan kiristävän alaisiltaan suuria lahjuksia siitä hyvästä, ettei miehiä lähetetä erittäin riskialttiisiin tai lähes itsemurhamaisiin rynnäköihin.
Ei se ihme ettei tiltu lähde Venäjälle. Suomessa pääsee aseettomaan palvelukseen eikä sodan aikana tarvitse hyökäte vaan voi rassata ulkovessoja ja tyhjentää köntsää. - Anonyymi
Muutama Ven. sotilas jäi kiinni ja omatkin jo hylkäsivät vai ampuivat? Tässä heiltä kysytään kysymyksiä.
https://www.youtube.com/watch?v=u0UO0slvkR4&t=497s
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3593925Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun252557Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos152050Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5011716Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141685Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t511644Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist3011586- 171364
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631166- 211134