https://www.verkkouutiset.fi/a/raskas-tyo-helteella-voi-olla-hengenvaarallista-yle-uudet-suositukset-kayttoon/#679c0825
"Raskas työ helteellä voi olla hengenvaarallista – Yle: Uudet suositukset käyttöön.
Kyseessä on Työterveyslaitoksen antama uusi suositus. Niiden mukaan yli 30 asteen lämmössä tehtävää fyysistä raskasta työtä saisi tehdä korkeintaan 30–45 minuuttia kerrallaan, jonka jälkeen tauko kestää jopa 20 minuuttia. Kehon lämpötila voi nimittäin nousta yli 38 asteeseen jo puolessa tunnissa.
Uudet suositukset perustuvat tutkimustietoon helteellä työskentelystä. Tutkijat varoittavat, että liiallinen lämpö kuormittaa elimistöä monin tavoin: se heikentää lihasten voimantuottoa, nostaa sykettä, hidastaa palautumista ja voi heikentää tarkkaavaisuutta, mikä lisää onnettomuusriskiä raskaan työn äärellä."
Se on päivänselvä asia, että tällaiset jo yli 2 viikkoa yhtämittaa jatkuneet helteet ovat jo hengenvaaralliset päivän kuumimpaan aikaan varsikin auringonpaisteessa.
Kuumuus todellakin heikentää tarkkaavaisuutta ja keskittymiskykyä olen sen konkreettisesti todennut, kun pelaat vaikka jotain autopeliä, niin koko ajan törmäilet toisiin autoihin ja esteisiin, mitä ei viileämmissä olosuhteissa tapahdu.
Eipä talvella uutisoida, että ihmisiä on joutunut ensiapuun, sairaalaan ja menehtynyt pakkasten takia.
Päivän kuumimpaan aikaan klo 08-18, ei kannata edes lähteä minnekään, jos ei ole pakko, kuten ne, joilla on työ.
Klo 08 on jo kuumaa, kun aurinko porottaa taivaalta.
Ei paljon auta näillä helteillä auton ilmastointikaan, ei ainakaan pienemmissä autoissa riitä ilmastoinnin tehot viilentämään autoa, varsinkaan, jos auto seisoo pihassa porottavassa auringossa, niin se on pahempi, kuin sauna.
Saunaa ei edes kannata lämmittää, kun ulkona on nyt ympärivuorokautinen sauna.
Jos nyt menee saunaan, niin jälkihikoilu on hirvittävää ja joka jatkuu saunan jäkeen tunteja.
Hautausmaalla käyn vasta myöhään illalla klo 21 jälkeen kastelemassa kukkia ja mansikkamaata kastelin myöskin vasta myöhään illalla.
Ei ole mitään järkeä kastella päivällä, koska kaikki se vesi haihtuu ilmaan.
Hautausmaallakin työskentelevät päivällä, eikö olisi järkevämpää tällaisella helteellä siirtää työaikaa myöhempään iltaan ja lyhempää työpäivää, vaikkapa klo 20-02 jolloin työaika on 6 tuntia.
Takuulla jää se työaika paljon lyhemmäksi normaalina työaikana, kun silloin on kuuma ja tauot syövät työaikaa.
Päivällä en edes liiku missään, jos nyt lähitsi pyöräilemään, niin ensimmäisen puolen kilometrin jälkeen olisi jo tukalan nahkea olo, kun alkaisi hiki virtaamaan ja auringon polttava paahde tekisi sen, että silmissä mustenisi.
Helle hengenvaaralista
3
210
Vastaukset
- Anonyymi
Minä olen 73-vuotias- Pieni morkkis on ollut, kun olen mielestäni niin laiska, että olen helteellä vain nauttinut kukkapensaista ja niiden tuoksusta. Olen työntänyt tuolini miltei isoon, kukkivaan pensaaseen. Siinä kukkien tuoksussa ja viileässä varjossa minä sitten syön ja juon.
Voin hyvin, kun juon sopivasti. En käy edes lenkillä. Päivällä katson tv stä Ihmeellinen eläinlääkäri Puul.
Tuo alkajan kommentti vapautti minut. Minähän toimin vain sään mukaan.Eikä minua kukaan vahdi. On sitä työ-elämän aikana tehty töitä, kun oli 28 astetta sisätiloissa. Mutta silloin oli nuori.- Anonyymi
Jossakin videolla mies laittoi tuolin kesämökillä järveen ja istuskeli helteellä järvessä tuolilla, että vain kaula oli vedenpinnalla.
Varmasti vilvoittava paikka istuskella tällaisilla helteillä. - Anonyymi
Sinulla on lupa ja oikeus olla vaikka tekemättä yhtään mitään, ja ottaa rennosti.
Sen on eläkeläinen ansainnut.
Osaat myös nauttia, kukkasista ja tuoksuista, upeaa.
Se ei ole mitään laiskuutta, jos ei tällä helteellä tee mitään, eikä eläkeläisen ole pakko muutenkaan tehdä enempää kuin haluaa.
Sään mukaan on hyvä toimia, kyllä keho ja oma vointi kertoo, onko tehnyt jotain liikaa. Helteellä voi jo pienestä rasituksesta tulla huono olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153