Vihervassarit valehtelevat paikallisten helteiden olevan ilmastoa. Muutama lämpimämpi päivä ja alkaa vuherpiipitys.
Suomen helteet ovat vain paikallisia
Anonyymi-ap
34220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Helteet paikallisia?
Euroopan sää ei ole vain paikallinen vaan kattaa koko maanosan. 25-48 astetta
https://www.foreca.fi/
https://www.repubblica.it/cronaca/2025/07/24/news/previsioni_meteo_ultima_fiammata_africana_con_45c_poi_in_arrivo_il_ciclone_circe-424748878/
Ei maanosa ole vai paikallinen.
Koko maapallon keskilämpötila nousee nyt nopeasti vuodesta toiseen.
Ilmastonmuutoksen tutkijat ovat varoittaneet ilmaston ääripäiden yleistyvän jo vuosia.
Sadassa vuodessa maapallon lämpotila on noussut lähes puoli astetta. Uliskaa lisää.
Sata vuotta on maapallon iässä todella lyhyt aika.
Maapallon ikä on noin 4.6 miljardia vuotta.
Lapsiemme jälkeläisille maapallo tulee olemaan liian kuuma jos emme tee mitään.
Ymmärrätkö?
Mun elämässä tuo sata vuotta on aika paljon. En oikeen muista millasta oli sata vuotta sitten, enkä rehellisesti oikeen edes halua tietää millaista on sadan vuoden päästä.
Todennäköisesti nokkosta ja koiranputkea kasvaa jo päälläni. Mutta voihan sitä kaikenlaista toki murehtia tässä elämän aikana.
Miljardi vuotta sitten maapallon pintalämpötila oli jopa yli 100 astetta, olemme menossa kohti jääkautta.
Mitä olet tehnyt asian eteen?
Luovuin autosta.
Suosin polkupyörää.
nyt on kuuma ilmasto
Naapurin Minttu on aika kuuma kanssa.
Nyt on mitattu ensimmäisen kerran yli 50 asteen lämpötiloja useissa kaupungeissa.
Oulussa, Kemissä, Rovaniemellä?
Maapallolla
Maapallo on muutakin kuin Suomi.
Ymmärrätkö?
Ymmärrätkö otsikosta mitään?
Puhutaan suomen säästä ja sinä sekoitat maapallon suomen säähän.
Voidaan laajentaa vaikka ulkoavaruuteen keskustelua. Säitä pidelly kuulemma Marsissakin viimeisen tuhannen vuoden aikana.
VÄSYNYTTÄ ILMASTOVASTAISUUTTA. Kaikki tietävät, että maapallo voi huonosti.
Ainoastaan ilmastonmuutoksen kieltäjät ei tiedä eikä ymmärrä.
Normaali termodynamiikan lain toteuma. Alkukesästä Suomessa oli viileää ja keski Euroopassa helle, nyt on toisinpäin.
EI tässä ilmaston muutoksen aiheuttamissa asioissa ole tekemistä normaalista "termodynamiikasta". Tollo.
Suomessa tehtiin tänään säähistoriaa – neljästoista päivä putkeen yli 30 astetta.
60-luvulla ei 30 asteen lämpötiloja ylitetty juuri koskaan.
Nyt mennään viikkotolkulla 🥵
Kannattaisiko opetella ensiksi suomenkieli ja vasta sitten käyttää sivistyssanoja.
Poikkeuksellisen kuumat jaksot ja suuret vaihtelut ja epävakaus lisättynä ilmaston äärimmäisillä tapahtumilla ja tietenkin maapallon keskilämpötilan jatkava nousu kertoo ilmastonmuutoksesta. Jos et vieläkään näitä faktoja myönnä ja ymmärrä, niin olet tyhmä kuin saapas. Syistä voi tietenkin kiistellä, mutta muutos on faktaa.
Pattereihin saadaan kiertämään lämmin vesi.
Miksei kylmä?
Liian helppoa ja halpa ratkaisu.
Kukaan ei saa rahastettua.
Suomessa ei ole ollut helteitä vielä tänä vuonna.
Suomessa tehtiin tänään säähistoriaa, neljästoista päivä putkeen yli 30 astetta. Edellinen ennätys rikottiin!
60-luvulla ei 30 asteen lämpötiloja ylitetty juuri koskaan.
Enpä viitsi ruveta asiaa tietämättömänä väittelemään tuhansien tiedemiesten kanssa tästä asiasta, kun omat kokemukset tukevat tieedemiesten tarinaa.
👍👍👍👍👍👍👍
Eli aina kun tulee kesä ja ihan normaalit lämmöt niin alkaa tämä sama ilmastohömppä öyhötys 🤣
Niinpä? Talvella taas kitistään Pakkasesta. Uus avuttomille pitäis olla tasalämpö?? Kannattaa googlesta etsiä paikka???🤭🤭. Suomessa kesät/talvet ei koskaan samat! Valittajia aina löytyy sato tai paistoi🤭🤭🤭
Alku kesästä olivat hiljaa kun ei ollut kovin lämmintä ja nyt kun lämpeni niin heti alkoi ilmastohömppä 🤣
Persujen mielestä koko maapalloa koskeva ilmastomuutos on tietenkin Sanna Marinin syytä.
meillä on paikallinen helle ilmasto
niin talven jäljiltä kylmät tiilet ,että ei vielä ole hellettä sisällä.