Kekkonen patistikin poliittista eliittiämme muodostamaan kiireellisesti enemmistöön pohjautuvan hätätilahallituksen.
Tässä Urkin puhe:
https://areena.yle.fi/1-50412395
Ely-keskuksen mukaan Suomen työttömyys on nyt 12,3 %. Piilotyöttömien määrää kukaan ei uskalla arvailla.
Kaikki on kuitenkin aivan hyvin ja tarkkanäköisimmät voivat ehkä nähdä jo tunnelin päässä heikohkoa valoa.
Tärkeintä on nyt kuitenkin hoitaa osuutemme Euroopan parlamentin julistamasta ilmastohätätilasta. Siitä selviää ostamalla päästöjä ugala-bugala-maista. Näin selviämme ilmastoneutraaliksi ehkä jo vuoteen 2050 mennessä.
Puolustusmenojamme tulemme kasvattamaan viiteen prosenttiin bruttokansantuotteesta.
Tärkeänä pidämme myös Ukrainan maksimaalista tukemista asein sekä rahalähetyksin koska
maa on joutunut Venäjän raakalaismaisen brutaalin ja laittoman hyökkäyksen kohteeksi.
Vuonna 1975 työttömien määrä maassamme oli 2.8 %... !
16
192
Vastaukset
- Anonyymi
Kekkosen tunarointi hätätilahallituksensa kanssa ei onnistunut ja Kepponen oli siitä sitten hipihiljaa.
- Anonyymi
Joo eiväthän poliitikot työpaikkoja luo vaan yritykset mutta voivat houkutella erilaisin tempuin investointeja ja sen sellaista.
Suomen taloudellinen tilanne on kyllä kaamea ja luottoluokitustammekin laskettiin juuri.
- Anonyymi
UKK oli hyvä mies vaikka vähän groteski (tarjosi mm. kuningatar elisabetille raakaa kossua) ja piti kokkareet aina ulkona hallituksista siksi Suomella meni pitkään hyvin
- Anonyymi
Niin eiköhän se olis tullut sotakin venäjän kanssa kun sinne olis näitä suursuomen unelmoija kokoomuslaisia päässyt maanjohtoon
- Anonyymi
EIhän Kekkonen mitään pitänyt.
Moskova ne piti, Kekkonen vain tottelin Isännän Ääntä.
Sylikoira. - Anonyymi
Urkki oli samanlainen omahyväinen paskiainen kuin mitä ovat tänäpäivänä Taco sekä Putsaari.
Urkki kertoi tyhmeliineille sen minkä tyhmeliinit halusivat kuulla. Taco toimii samoin Magalaisille ja Putsaari toimii samoin neuvostoliittolaisille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin eiköhän se olis tullut sotakin venäjän kanssa kun sinne olis näitä suursuomen unelmoija kokoomuslaisia päässyt maanjohtoon
Mikä helvetin sota !
Neuvostoliito oli rauhaa rakentava suurvalta - kuten suomettumisen aikana toitotettiin - joten miksi Neuvostoliitto olisi sodan aloittanut Suomea vastaan kun meillä oli kahden erillaisen yhteiskunnan molemminpuoliseen rauhaan pyrkivät maiden kahdenväliset suorat suhteet olemassa.
Kertokaahan taistolaiset persut tähän tämä jotta miksi tuollaisia valehtelette. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä helvetin sota !
Neuvostoliito oli rauhaa rakentava suurvalta - kuten suomettumisen aikana toitotettiin - joten miksi Neuvostoliitto olisi sodan aloittanut Suomea vastaan kun meillä oli kahden erillaisen yhteiskunnan molemminpuoliseen rauhaan pyrkivät maiden kahdenväliset suorat suhteet olemassa.
Kertokaahan taistolaiset persut tähän tämä jotta miksi tuollaisia valehtelette.Et sitten osaa lukea! Suomi sen sodan olis aloittanut näiden kokoomuslaisten suursuomea haluavien johdolla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin eiköhän se olis tullut sotakin venäjän kanssa kun sinne olis näitä suursuomen unelmoija kokoomuslaisia päässyt maanjohtoon
Ukrainan Azov-natsit saavat tuta tuntemaan mitä tarkoittaa vähävenäläinen maailmanvalloitus natsiaatteen säväyttämänä.
Joko suostutte heti kättelyssä meidän niin mukavien venäläisten kanssa elämään, kuten Janne Saarikivi sanoo, taikka muuten me venäläiset tapamme raiskaamme murhaamme teidät kaikki sillä olette itse hyväksyneet kohtalonne kun ette antaudu venäläisen herrakansan vallan alle vaikka me olemme niin mukavia haitarinsoittajia ja vodkanjuojia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et sitten osaa lukea! Suomi sen sodan olis aloittanut näiden kokoomuslaisten suursuomea haluavien johdolla
Minkä helvetin sodan Suomi muka olisi aloittanut ? Kerro nyt perkeleen putinisti ja Zaharovan salarakastaja tämä suuri totuus.
Putinistien mukaanhan ukrainalaiset aloittivat sodan omalla maallansa kun venäläiset aloittivat sotilaallisen erikoisoperaation Ukrainassa. Olisiko tämä suomalaisten aloittama sota ollut kenties samanlainen Moskovan pierulta haiseva sotilaallinen erikoisoperaatio jossa Suomesta poistetaan narkomaaninatsit.
- Anonyymi
Työttömyys oli vain tekosyy.
- Anonyymi
valko suomi hiljennettiin kesällä 1944.
ja Suomi kehittyi välin 1944-1990.
- Sitten 1990 jälkeen
kokoomus ja kepu ja sdp ja vihreä valko suomi on aloittanut Suomen alasajon,
kaikilla aloilla..
Ja Suomi on nyt 2025 taxi-raiskausten suurvalta.
Johtava massa-työttömyys maa.
Massa-työttömyys on ollut Suomessa tulonjako- ja talous politiikan osa
jo 1990-2025.- Anonyymi
Mätäkuu on menossa kuten voimme tuosta lukea.
- Anonyymi
TÄMÄN MAAN NAIIVIT JA TOOPET PÄÄTTÄJÄT TUHOAVAT TÄMÄN MAAN.
TALOUS JA TYÖLLISYYS ON PÄIN HELVETTIÄ TÄSSÄ MAASSA.
ORPOA TÄMÄ EI KIINNOSTA.
MILJARDEJA RIITTÄÄ
JAETTAVAKSI UKRAINAN SODALLE MUTTA EI KOSKAAN TÄMÄN MAAN KANSAN HYVÄKSI. EI IHME ETTÄ TALOUS EI KASVA TÄSSÄ MAASSA KUN RAHAA JAETAAN MILJARDEITTAIN ULKOMAILLE ILMAN TAKAISINMAKSU VELVOITETTA.
TÄYTTÄ HÖLMÖJEN HOMMAA! - Anonyymi
Vuosikymmenet vallankahvassa roikunut kokoomus on tuhonnut koko maan!
- Anonyymi
Maa tuhottiin 70 ja 80 luvuilla jolloin ammattiliitot ajoi palkat niin ylös monella teollisuudenalalla, esim. puuteollisuus, että lähtölaskenta alkoi siihen koska muualla puuta saa jalostettua niin paljon halvemmalla ettei Suomella ole enää kilpailukykyä.
Tuon ajan läpi eläneet kyllä sen muistaa, Jonnet ei muista koska niiden vanhemmat tai jopa isovanhemmat oli silloin vielä lapsia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914300Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va285924SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545485Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2994331HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394087"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1003654Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23561Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223538Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592622Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931418
