Kilvoittelu

Anonyymi-ap

Ortodoksisuudessa on ilmeisesti kirkkoisiä? Onko jokin hyvä kirja siitä, mitä kirkkoisät ovat havainneet kilvoittelunsa keskellä? Entä myöhemmät pyhät?
Tai onko naisille teoksia naisten kilvoittelusta?

5

663

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tutustu eri kirkkoisien teksteihin, joita on saatavilla suomeksi tai kielellä, jota ymmärrät. Englanniksi löytyy netistä paljon materiaalia helpoilla verkkohauilla. Suomenkielinen sarja Filokalia avartaa paljon ortodoksista ajattelua, joka perustuu kilvoittelun kautta saatuun tietoon. Naispyhiä on myös ollut, jotka ovat kilvoitelleet. Heistä löytyy lisää esim. erämaaisien kertomuksista, joista on useita eri teoksia suomeksi ja muilla kielillä.

      • Anonyymi

        Filokalia kirjasarja on tosiaan loistava, jonka on kääntänyt suomeksi jo edesmennyt nunna Kristoduli.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitos tiedoista.

    • Anonyymi

      Maria Pariisilaisesta kertovat teokset ja artikkelit. Maria Aunukselaisesta kertova kirja. Nunna Kristodulin päiväkirja. Irene Krysovantolaisesta Ksenia Pietarilaisedta ja Matrona Moskovalaisesta kertovat teokset.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2027
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1184
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1015
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      709
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      202
      610
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      422
    Aihe