Reaktiivisen koiran kanssa eläminen

Anonyymi-ap

Meillä on viisi vuotias spanieli-narttu. On hyvin rotunsa omainen. Iloinen, vilkas, hauska, sosiaalinen, rakastaa ihmisiä. On riistaviettinen. Reaktiivisuus liittyy etenkin remmilenkkeihin, jolloin välillä ja kausittain reagoi melko voimakkaastikin muihin koiriin. Tämä juontaa juurensa kahteen häntä kohtaan tehtyyn hyökkäykseen, jossa toisessa koira puri pahastikin. Ollaan hyvällä koulutuksella ja luottamuksen palautuksella sillä tavalla hyvässä tilanteessa, että esim koirapuistossa ei ole mitään ongelmia hänellä. On yleensä aina rento ja osaa lukea muita koiria, eikä ongelmia hänelle tule. Nauttii toisten koirien seurasta. Mutta lenkillä tilanne menee usein takapakkia eli varsinkin yllättävässä tilaanteessa vauhkoontuu, riuhtoo hihnaa ja haukkuu. Ollaan paljon treenattu ohjaajankin kanssa ja meillä on ollut ns. kaikki työkalut käytössä. Käytännössä joka päivä, jokaisella lenkillä. On hyviä aikakausia, eikä tule reaktioita, vaan on oma vanha iloinen ja rento itsensä. Sitten taas yht’äkkiä alkaa huono aikakausi ilman, että mitään ilmeistä tapahtuu. Itse olen melko tasainen ja suhtaudun samalla tavalla kuin ennenkin asioihin. Omakaan rauhallisuus ei silloin pelasta tilannetta. Harmittaa ja kuormittaa meitä kaikkia ja joutuu olemaan varovainen, vaikka tiedän, ettei mun koira mitään kenellekään tee, varoittaa vaan, mutta tuon kokoisen koiran kanssa tilanne ei ole mitenkään pienieleinen. Rauhoittuu toisaalta heti, kun tilanne menee ohi, eli toinen koira katoaa kuvasta. Mietin, että onko enää mahdollista päästä tilanteeseen, jossa ei olisi reaktiivinen tyyliin ollenkaan, kun välillä tuntuu, että aloitetaan taas alusta muiden koirien ohittaminen. Tapahtuneista on jo pari vuotta. Ja nyt pitäisi taas jaksaa tiivistä treenaamista lenkillä. Toki menemme myös paikkoihin, jossa hänkin saa vaan relata ja haistella. Jokainen joka on tämän kokenut oman koiran kanssa varmasti tietää, mitä tunteita siihen liittyy myös itsellä. Harmittaa siis kovasti. Sitten mietin, miten voisimme koskaan lähteä vaikka Europpaan autolla, jos olen epävarma oman koiran suhtautumisesta muihin koiriin. Ja tähän ei nyt auta se pelkkä oma varmuus, vaan koirani saattaa reagoida, vaikka minulla olisi itsellä paras päivä ikinä. Toimii myös toiseen suuntaan, eli joskus jos itse ei olekaan parhaassa terästä, niin koira yllättää ja ei reagoi mitenkään haastavassakaan tilanteessa. Toki mietin ja pohdin, miten voisin vaikuttaa koiran stressitasoihin alentavasti, koska selvästi joku sitten stressaa, kun yhtäkkiä otetaan kunnon takapakki. Onko kohtalon tovereita? Miltä elämä tuntuu ja näyttää reaktiivisen koiran kanssa ja onko toivoa, että vaikka ikä veisi sitä pois ja voitaisiin pitää koiraa mukana vaikka Italian reissulla?

12

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko koiranne steriloitu?

      • Anonyymi

        Sterilointia usein tarjotaan ratkaisuksikin. Se estää kohtutulehdukset. Mutta tekee turkkirotuisesta koirasta pöyhkeäkarvaisen, ja vaikeasti hoidettavaturkkisen. Turkki melkeimpä tuplaantuu. Ja koira lihoaa, helposti.


    • Anonyymi

      Ei ole. Kyseessä on siis narttu. Loppuvuonna harkinnassa sterilointi voimakkaiden valeraskausoireiden takia, jotka tulee aina juoksujen jälkeen (tämä ei varsinaisesti liity reaktiivisuuteen). En tiedä, onko tämä sterilointi kovin oleellinen narttujen kohdalla?

      • Anonyymi

        Tuttavan remmiräyhä narttu leikattiin. Ei muuttanut käytöstä, kun se johtui lähinnä luonteesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuttavan remmiräyhä narttu leikattiin. Ei muuttanut käytöstä, kun se johtui lähinnä luonteesta.

        Tässä oli selvää huomiota räyhäämisessä eli aika ajoin, et kertonut siitä tuttavan koirasta mitään muuta kuin että luonteen syy taas..


    • Anonyymi

      Up.

    • Anonyymi

      Varmaan hormoneista on kyse, jos noin yllättäen hihnarähjääminen tulee kausittain ja valeraskausaikakin on ihmisten nähtävissä ja oikeasti vaikea. Ja on varmaan sosiaalistettu hyvin, jos koirapuistossa ei koskaan ongelmaa? Myös jos ne aiemmin päälle käyneet koirat olivat narttuja ja tietyssä vaiheessa omaa hormonikiertoaan, olivat vaikka juoksunarttuja tai teidän koira oli silloin juuri juoksuissa tai valeraskaus menossa, kun vieraita koiria päälle kävi, voi noinkin käydä, eli on nyt reaktiivinen juoksujen aikaan/juoksuisia kohtaan tai jossain muussa vaiheessa kiertoaan tai muiden narttujen kiertoa. Koira haistaa muidenkin koirien hormonit jo kaukaa tuosta vain ja helpolla oppii yhdistämään ne vaikka huonoihin kokemuksiin samalta haisseiden koirien kanssa ellei sitten omaan "saman ajan hajuunsa" .

      Meillä yhdellä nartulla oli aina näkymättömät pennut, muttei leluja tai mitään hoivattavana tai maitoa nisistä, valeraskaus niitä näkymättömiä pentuja koskien kesti myös aina kuukauden, joskus pidempään. Vahti myös talouden muilta koirilta niitä "pentuja", piti olla tarkkana, ettei käy kaveriensa päälle. Ulkona myös muut leikkaamattomat nartut olivat tuijotettava uhka, muttei koskaan rähjännyt, vahti vain tuijottaen. Toinen leikkaamaton narttu hyökkäystrauman kanssa taas ilman näkyviä valeraskausoireita muuttui todella vihaiseksi jopa uroksia kohtaan valeraskauden aikaan (joka nartulla se aika on, jos ei ole leikattu, vaikkei näkyviä oireita olisikaan, mutta hormonit heittelevät silloin), kärtty on oikea termi (Juoksujen jälkeisinä aikoina noin 2kk juoksujen lopusta vieraat nartut, myös jotkut dominoivat isot urokset olivat ehdoton ei, murinaa tuli ohituksissakin. Juoksujen aikana tai niiden juuri loputtua ulkona kaikki olivat taas ok monta viikkoa... Ja sitten saattoi alkaa taas hetken kärttyilyt, minkä jälkeen taas tasoituttiin). Veikkaan kyllä teilläkin nartun juoksukiertoa syynä pahimpiin oireisiin.

    • Anonyymi

      Yks kipukoira kävis ny heti mulleee

      • Anonyymi

        Uuden botinko ajattelit tähänkin ketjuun laittaa?


    • Anonyymi

      Onko terveystutkittu?

      Oma koira on reaktiivinen. Kävin koulutuksissa, ja välillä sujui hyvinkin, ja taas tuli takapakkia.
      Koiralta löytyi selittävä vika luustokuvista. Eli kipujen vuoksi, oli ulkoiluilla kokoajan puolustustilassa ja jännittynyt.
      Hoito lääkkeet auttaneet hiukan, muttei ongelma ole " Ns parannetravussa".

    • Anonyymi

      Sinun pitää antaa koiralle tilaa ohituksissa. Eli, ärsykkeet ( muut koirat jne), niin kauas, ettei reagoi.
      Jos se on 5 m, kierrät aina muut kauemlaa, tai pistät koiran istumaan ja namitat ohituksen ajan.
      Joillekkin koirille tuo reakoimattomuus väli muihin on 2 m, joillakin 50 m.
      Joskus menee hyvin, joskus toisen koiran tuijotus/ ääntely/ hyppiminen on kuitenkin liikaa. Ja silloin pitää itse arvioida myös, miten vastaantuleva koira käyttäytyy. Jos hiukankin epäiley, että koheltaa, reilummin tilaa väliin.

    • Anonyymi

      Normaali koira on perusiloinen, ja suhtautuu muihin koiriin hyvin. Sellaista koiraaa on helppo kouluttaa käyttäytymään haluamallaan tavalla.

      Sitten on näitä arkoja, pelokkaita, ja epävarmoja koiria. Joista on vaikea saada koskaan millään koulutuksella yhtä helppoa, ja rentoa kuin noista normaalista koirista.


      Siksi. On tärkeä tutustua koiran vanhempiin, ennen ostopäätöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      82
      2005
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1798
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      385
      1772
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      170
      1468
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      68
      1354
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1350
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1307
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1243
    9. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1113
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      101
      1107
    Aihe