Kotimainen autolehti vertaili nykyaikaisilla moottoreilla varustettuja noin 40 000 euron autoja. Yhtä lukuunottamatta (Peugeot E-308 farmari) kaikki olivat nykytyylin mukaisia pulleita SUV-sämpylöitä.
Perinteisen mallinen Peugeot oli ajettavuudeltaa paras sekä myös kulutti vähiten. Tiloissakaan ei ollut valittamista. Auton mataluus on ylivoimaa, sitä ei voi millään kompensoida!
Ihmisten lihominen on tehnyt liikkumisen - varsinkin ylös nousemisen - vaikeaksi ja siksi Suomessakin korkeat SUV-mallit ovat yhä suositumpia niin kuin USAssa, mutta kyllä tervepainoisen kannattaa ostaa matalan linjakas auto.
/ ! \ / ! \ Kyllä perinteisen mallinen auton on ajettavuudeltaan parempi kuin SUV. / ! \ / ! \
5
108
Vastaukset
- Anonyymi
Makuasioita kaikki, mutta en ole koskaan ymmärtänyt SUVien suosiota. Vähän korkeampi maavara (jos sitä tarvitsee) ja vähän parempi näkyvyys, siinäpä ne plussat melkein on. No ehkä vielä helpompi sisäänkäynti, tosin ei minusta normaaliin autoonkaan mitenkään vaikea ole istua/nousta.
Miinuksia sitten onkin enemmän: huonompi ajaa varsinkin maantiellä, kuluttaa enemmän ja suorituskyky huonompi suuremmasta ilmanvastuksesta johtuen. Usein myös tiloiltaan ahtaampia (ehkä korkeutta lukuunottamatta) ja ovat kaiken lisäksi vielä kalliimpia hankkia.- Anonyymi
SUV myös keikkuu ja heiluu varsinkin sivusuunnassa enemmän. Kamalin kokemus on jenkkimerkki suomalaisella tiellä joskus polttomoottorien aikakaudella eli aika kauan sitten. Ei meinannut istuimella pysyä, kun ei ollut sivuttaistukea juuri yhtään. Eikä höyhenkevyestä ratistakaan voinut ottaa tukea tai auto olisi mennyt ojaan.
- Anonyymi
SUV on järkyttävä ajettava etenkin puuskaisessa sivutuulessa. Pakko vahtia ja varautua koko ajan, ettei poistu kaistalta.
- Anonyymi
Kolmas SUV menossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolmas SUV menossa.
Kaksi ensimmäistä lunastukseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k864108- 1243614
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah853406Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392819- 1251683
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141191Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191174Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421130