"oikein huollettuna ja maltillisella ajotavalla moottori voi kestää pitkälle yli 400 000 km".
Tekoäly jopa mainitsee öljyspeksin mitä tulee käyttää ja muistuttaa, että väärällä öljylaadulla tämänkin moottorin saa rikottua.
Miten paljon ajoa 999-kuutioiset moottorit kestivät joskus 60-80-luvulla? Eikös ollut jokin nyrkkisääntö, että iskutilavuus kertaa 100 kilometriä? :)
Googlen tekoäly penkoi nettiä: Fordin Ecoboost 1.0 kestää oikein huollettuna yli 400 000 kilometriä.
12
239
Vastaukset
- Anonyymi
Se vaan että se tarvii tuon suoritten aikana kymmeniä tuhansia litroja bensaa, useita satoja litroja öljyä, sekä valtavan läjän suodattimia, hihnoja, nesteitä, tiivisteitä, sytytystulppia jne. jne.
- Anonyymi
Säästä sähköä.
- Anonyymi
ja suomessako huolletaan autot ..hah ja kerran vielä hah.. se mikä tuohoaa öljyremmit on bensa jota pääsee öljyn sekaan ..remmi ei kestä öljyä jossa on bensaa seassa
- Anonyymi
Kuplavolkkarin kestotestissä (50 000 km) moottorin puristukset huononivat ja sylinterit osoittautuivat kuluneiksi. Vikalistaa oli muutenkin todella paljon. Silloin ei ollut hyviä öljyjä olemassa.
- Anonyymi
Mulla on 200 tuhatta mittarissa. 2013 Fiesta. Eli puolivälissä mennään.
- Anonyymi
sulla on imuventtiileissä karstaa... joko alkaa tehot häviämään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sulla on imuventtiileissä karstaa... joko alkaa tehot häviämään
Ei kai ne tehot ole mihinkään hävinnyt. Yhtä huonosti kiihtyy kuin uutenakin.
Ajetaa niin kauan kuin kulkee ja viedään paaliin.
- Anonyymi
Ei ole ollut mitään ylärajaa mitä joku moottori kestää. Moottori koostuu useista komponenteista ja kaikki on kulutusosia.
100 000km ajaneet jättäneet ne 30-100 markan osat uusimatta. Toisen uusineet ja ajaneet 500 000km, 80 luvun autoon ja auto ollut 30 vuotta liikennekäytössä.
Varmaan useita tuhansia jakohihnoja katkennut moottorin pyöriessä, syy jakohihna ei uusittu ajoissa, ei katsottu kuntoa, väärä asennus joskus tuntematon merkki jossa huono materiaali. Eli auton käyttäjästä johtuva.
Kulutusosa jota ei uusittu ajoissa.
Ajoissa uusittu Fordin hihna ja puhtailla öljyillä ajo vie riskit pois. Öljynvaihto xxxx km välein. Muutkin osat pysyy kunnossa.
Jos öljynvaihto maksaa 25-30e, miksi joku ajaa yli 10 000km.- Anonyymi
siksi kun uskotaan ohjekirjaan kuin raamattuun... mitä vähempi ja mitä lyhyempää matkaa ajaa niin sitä tärkeämpää on öljyn vaihdot... kylmällä lyhyellä matkalla männöö bensaa öljyn sekaan ja se tuhoaa remmit jotka ui öljyn seassa..
- Anonyymi
Kerran vuodessa olen huoltanut Fordilla ja tehnyt öljynvaihdon itse huoltojen puolivälissä. Öljy on halpaa. Kaikkiin autoihin olen vaihtanut öljyt kaksi kertaa vuodessa.
Vitut se hihna sieltä mihinkään hajoa jos huoltaa oikein. Minun autooni tehtiin jakopääremppa 9 vuoden iässä reiluilla sadan tonnin kilsoilla eikä vanhassa hihnassa ollut mitään vikaa.
Huolto sanoi silloin että heillä käy noita vähän ajettuja paljon uudempia joissa on sihti täynnä palasia.
Ei mitään muuta öljyä kuin Castrollin ecoboostiin tarkoitettua, ei vaikka purkissa sanotaan että käy ecoboostiin.
Sama se on nykyään kaikissa autoissa että ei mitään muuta kuin valmistaja sanoo.
Mutta kun ihmiset vie autonsa ties mihin nyrkkipajaan josta otetaan kaikki öljyt samasta tynnyristä oli auto mikä tahansa. - Anonyymi
Piti ensin ihan tarkistaa, että minkä vuosituhannen viestiin olen vastaamassa. Voi laittaa parhaimmillaankin ykkösen eteen noihin euromääriin, marmoritiskillä nollan perään.
- Anonyymi
kysy samalla heikkoudet..kjäh
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561318
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1601260Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu561173Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601125Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1041091Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä58887Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56873KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin76812- 51807
Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54795