Hukkuvan elvyttäminen

Anonyymi-ap

Ihmetyttää nämä ohjeet missä kehotetaan antamaan suusta suuhun elvytystä kaikkein ensimmäiseksi. Eikö ensin kuitenkin pitäisi saada uhrin keuhkoista liika vesi pois esim. nostamalla keskivartaloa niin että pää on alaspäin? Jos keuhkot on täynnä vettä niin ei kai sinne puhallettu ilma paljon auta.
Mitä sanoo asiantuntijat?

14

257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis nostella keskivartaloa, miten nostat esim 80kg henkilön keskivartaloa?
      Sitten siihen tekohengitykseen, kun puhelletaan ilmaa uhrin keuhkoihin niin ne laajenevat ja ilma pääsee keuhkoihin.
      Kun ilma sitten tulee ulos tuo se vettä tullessa ja vaikkei toisi niin kyllä sinne keuhkoihin siirtyy happea kuitenkin tekohengityksen avulla.
      Toisekseen kaikki hukkuneet eivät vedä vettä keuhkoihin, on ns. kuivahukkumisia.
      Ihmisen kurkunpää saattaa sulkeutua estäen veden pääsyn keuhkoihin.
      Eli kun aketaan kikkailemaan sen keskivasrtalon kohotuksilla ja vedenpoistolla keuhkoista niin menetetään arvokkaita sekuntteja hapetuksessa.
      Hapetus on kaiken a ja o, eli aina hapetus käyntiin ensimmäisenä.
      Sitten kun uhri alkaa itse rykiä ja "oksentaa" vettä käännetään kylkiasentoon jottei vedä uudelleen vettä keuhkoihin.

      Eli vielä kerran, hapetus on aloitettava mahdollisimman pian ja esim. sukeltajille opetetaan tekohengityksen antaminen jo vedessä kun kuljetetaan uhria rantaan.
      Tämä kertoo kuinka tärkeä on aloittaa hapetus niin pian kuin mahdollista.
      Uhria ei siis kanniskella jonnekkin autoon tai rakennukseen vaan tekohengitys aloitetaan heti rannalla.

      • Anonyymi

        kiitos tiedosta

        viestin lähettäjä Juha pohjola


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kiitos tiedosta

        viestin lähettäjä Juha pohjola

        ?? So what? Nevö höörd.
        Eipä kestä kiitellä.


    • Anonyymi

      Ei tainnut olla kellään asiallista tietoa aloittajan kysymykseen.

      • Anonyymi

        Jaa mikäs tieto tuo 2025-07-29 17:06:30 oli?


    • Anonyymi

      Eipä ole näkynyt asiantuntijoiden kommenntteja vaan pelkästään kyläkonstaapelien ohjeita joihin ei koskaan pidä luottaa tällaisilla palstoilla ja sivuilla. Itsekin uskon aloittajan ohjeeseen että ekaksi ylimääräinen vesi pois keuhkoista.
      https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/14cd3031-2329-4cf6-b1c6-be8a3832e158

      • Anonyymi

        Kyllähän niistäkin aina toinen osasi lukea ja toinen kirjoittaa. Mikä lie taso nykyään, ei ole kokemusta.


    • Anonyymi

      Ihmetyttää miten vähen keskustellaan miten ehkäistä hukkumista muuten uimataidon opettelu.
      Katsokaan Paljonko apuvälineitä esim.kellukeita,jotka voi ottaa käyttöön kun tulee tilannetta et voimat loppuu.
      Missä 8n mai ok

      • Anonyymi

        Missä on mainokset ..tieto iskut...Esim. jäihin uponnut miten pelastut..miten pelastut ,kun voimat loppuu ..apuvälineitä on helppo kuljettaa mukana uidessa...Mites kesällä...Nyt pyörimään mainokset....firmat olkaa ajan tasalla...


      • Anonyymi

        Siinä yksi tumpelo lisää kun puhutaan hukkuneen elvyttämisestä. Siinä tilanteessa ei auta ihmettely uimataidon opettelusta ja kellukkeista. Auta armias missä järjen hiven! Pitäisköhän sinunkin vaan keskittyä salattujen elämien jms. katseluun niinkuin tähänkin asti!


    • Anonyymi

      Pitkiä matkoja uivat ammattilaiset kuljettaa mukanaa apuvälineitä mahdollista uupumistila varten..enemmän esille tämän tyylisiä juttuja.
      Miksi vellotaan alkupisteessa...?

    • Anonyymi

      https://say.fi/files/vahatalo_hukkuneen.pdf
      https://www.duodecimlehti.fi/duo99738
      https://camilla.fi/fi/artikkelit/hukkuneen-elvytys
      https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/702873/Opinnäytetyö Mikko Anttilainen.pdf?sequence=2&isAllowed=y

      Kun nyt tuntuu edelleen olevan epäselvyyttä miten hukkuvaa elvytetään kiin muutama linkki mitä tuli vastaan googlettamalla, joku muu voi vainkka pingitella tai mitä näitä nyt on.
      Kaikissa kuten tuolla ylempänä kerroin tähdennetään hapetuksen tärkeyttä,
      5 puhallusta ja sitten painantaa.
      Jos puhallus ei onnistu niin sen jälkeen yritetään tyhjentää suu ja nielu mutta missään ei kehoiteta nostelemaan ja yrittämään keuhkojen tyhjennystä sillä se on yksinkertaisesti mahdotonta ja vie liikaa aikaa siitä elintärkeältä hapettamiselta.

      Eli vielä kerran, se hapettaminen on aloitettava niin pian kuin mahdollista, vaikka ensimmäiset kerrat siellä ulapalla hiekkasärkällä sillä ne muutamat "lisähapet" voi ratkaista jääkö henkiin.
      Tämän takia ainakin aikoinaan opetettiin sukelluskursseilla tekohengitys uhrin kuljetuksen aikana, pirun rankkaa mutta pienikin apu voi ratkaista uhrin elämän.

      • Anonyymi

        Siinähän duodecimin ohjeessa tuli juuri se tärkein asia mistä tämäkin keskustelu alkoi https://www.duodecimlehti.fi/duo99738
        "Mielestäni ennen puhallusten ja painelun aloittamista tulisi tehdä eräs temppu, johon ei mene montakaan sekuntia. Se on hukkuneen tyhjentäminen vedestä. Hukkunut on kuin vettä täynnä oleva pullo. Sellaiseen on vaikeata saada happea, vaikka kuinka puhaltelisi. Siksi vesi on ensin poistettava ja ennen muuta se on poistettava hengitysteistä. Tämä poistaminen tehdään kääntämällä hukkunut pää alaspäin eli käytännössä riiputtamalla hukkunutta pää alaspäin. Hukkuneen suusta saattaa tulla yllättävän paljon vettä."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinähän duodecimin ohjeessa tuli juuri se tärkein asia mistä tämäkin keskustelu alkoi https://www.duodecimlehti.fi/duo99738
        "Mielestäni ennen puhallusten ja painelun aloittamista tulisi tehdä eräs temppu, johon ei mene montakaan sekuntia. Se on hukkuneen tyhjentäminen vedestä. Hukkunut on kuin vettä täynnä oleva pullo. Sellaiseen on vaikeata saada happea, vaikka kuinka puhaltelisi. Siksi vesi on ensin poistettava ja ennen muuta se on poistettava hengitysteistä. Tämä poistaminen tehdään kääntämällä hukkunut pää alaspäin eli käytännössä riiputtamalla hukkunutta pää alaspäin. Hukkuneen suusta saattaa tulla yllättävän paljon vettä."

        Siis suusta tyhjennettävä, sehän on pesusasia mutta että alettaisiin vyötäröltä nosteleemaan ja ravistelemaan jotta vesi tulee pois keuhkoista ei todellakaan onnistu.
        Myös nuo vanhanajan tekohengitykset eli käsistä veivaamiset saa unohtaa.
        Itselle aikoineen opettettin tosiaan sen uhrin vesipelastuksen aikana annettava tekohengitys ja voin sanoa että niissä oloissa ei juuri kellään ole mahdollisuutta alkaa tyhjentämään edes suuta ja nielua vedestä.
        Edelleen ykkönen on se hapettaminen ja kakkosena tulee ne muut kotkotukset.
        Jos hapettaminen ei onnistu siitä syystä että suussa ja nielussa on jotain niin silloin ne poistetaan ja aloitetaan hapettaminen.
        Eli hapettaminen hapettaminen ja vielä kerran hapettaminen, 5 kertaa ja sen jälkeen panallusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4830
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3012
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1580
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1262
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1021
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1009
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe