Hukkuvan elvyttäminen

Ihmetyttää nämä ohjeet missä kehotetaan antamaan suusta suuhun elvytystä kaikkein ensimmäiseksi. Eikö ensin kuitenkin pitäisi saada uhrin keuhkoista liika vesi pois esim. nostamalla keskivartaloa niin että pää on alaspäin? Jos keuhkot on täynnä vettä niin ei kai sinne puhallettu ilma paljon auta.
Mitä sanoo asiantuntijat?
14318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Siis nostella keskivartaloa, miten nostat esim 80kg henkilön keskivartaloa?
Sitten siihen tekohengitykseen, kun puhelletaan ilmaa uhrin keuhkoihin niin ne laajenevat ja ilma pääsee keuhkoihin.
Kun ilma sitten tulee ulos tuo se vettä tullessa ja vaikkei toisi niin kyllä sinne keuhkoihin siirtyy happea kuitenkin tekohengityksen avulla.
Toisekseen kaikki hukkuneet eivät vedä vettä keuhkoihin, on ns. kuivahukkumisia.
Ihmisen kurkunpää saattaa sulkeutua estäen veden pääsyn keuhkoihin.
Eli kun aketaan kikkailemaan sen keskivasrtalon kohotuksilla ja vedenpoistolla keuhkoista niin menetetään arvokkaita sekuntteja hapetuksessa.
Hapetus on kaiken a ja o, eli aina hapetus käyntiin ensimmäisenä.
Sitten kun uhri alkaa itse rykiä ja "oksentaa" vettä käännetään kylkiasentoon jottei vedä uudelleen vettä keuhkoihin.

Eli vielä kerran, hapetus on aloitettava mahdollisimman pian ja esim. sukeltajille opetetaan tekohengityksen antaminen jo vedessä kun kuljetetaan uhria rantaan.
Tämä kertoo kuinka tärkeä on aloittaa hapetus niin pian kuin mahdollista.
Uhria ei siis kanniskella jonnekkin autoon tai rakennukseen vaan tekohengitys aloitetaan heti rannalla.

Äänestä
  • kiitos tiedosta

    viestin lähettäjä Juha pohjola

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    kiitos tiedosta

    viestin lähettäjä Juha pohjola

    ?? So what? Nevö höörd.
    Eipä kestä kiitellä.

    Äänestä

Ei tainnut olla kellään asiallista tietoa aloittajan kysymykseen.

Äänestä
  • Jaa mikäs tieto tuo 2025-07-29 17:06:30 oli?

    Äänestä

  • Kyllähän niistäkin aina toinen osasi lukea ja toinen kirjoittaa. Mikä lie taso nykyään, ei ole kokemusta.

    Äänestä

Ihmetyttää miten vähen keskustellaan miten ehkäistä hukkumista muuten uimataidon opettelu.
Katsokaan Paljonko apuvälineitä esim.kellukeita,jotka voi ottaa käyttöön kun tulee tilannetta et voimat loppuu.
Missä 8n mai ok

Äänestä
  • Missä on mainokset ..tieto iskut...Esim. jäihin uponnut miten pelastut..miten pelastut ,kun voimat loppuu ..apuvälineitä on helppo kuljettaa mukana uidessa...Mites kesällä...Nyt pyörimään mainokset....firmat olkaa ajan tasalla...

    Äänestä

  • Siinä yksi tumpelo lisää kun puhutaan hukkuneen elvyttämisestä. Siinä tilanteessa ei auta ihmettely uimataidon opettelusta ja kellukkeista. Auta armias missä järjen hiven! Pitäisköhän sinunkin vaan keskittyä salattujen elämien jms. katseluun niinkuin tähänkin asti!

    Äänestä

Pitkiä matkoja uivat ammattilaiset kuljettaa mukanaa apuvälineitä mahdollista uupumistila varten..enemmän esille tämän tyylisiä juttuja.
Miksi vellotaan alkupisteessa...?

Äänestä

https://say.fi/files/vahatalo_hukkuneen.pdf
https://www.duodecimlehti.fi/duo99738
https://camilla.fi/fi/artikkelit/hukkuneen-elvytys
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/702873/Opinnäytetyö Mikko Anttilainen.pdf?sequence=2&isAllowed=y

Kun nyt tuntuu edelleen olevan epäselvyyttä miten hukkuvaa elvytetään kiin muutama linkki mitä tuli vastaan googlettamalla, joku muu voi vainkka pingitella tai mitä näitä nyt on.
Kaikissa kuten tuolla ylempänä kerroin tähdennetään hapetuksen tärkeyttä,
5 puhallusta ja sitten painantaa.
Jos puhallus ei onnistu niin sen jälkeen yritetään tyhjentää suu ja nielu mutta missään ei kehoiteta nostelemaan ja yrittämään keuhkojen tyhjennystä sillä se on yksinkertaisesti mahdotonta ja vie liikaa aikaa siitä elintärkeältä hapettamiselta.

Eli vielä kerran, se hapettaminen on aloitettava niin pian kuin mahdollista, vaikka ensimmäiset kerrat siellä ulapalla hiekkasärkällä sillä ne muutamat "lisähapet" voi ratkaista jääkö henkiin.
Tämän takia ainakin aikoinaan opetettiin sukelluskursseilla tekohengitys uhrin kuljetuksen aikana, pirun rankkaa mutta pienikin apu voi ratkaista uhrin elämän.

Äänestä
  • Siinähän duodecimin ohjeessa tuli juuri se tärkein asia mistä tämäkin keskustelu alkoi https://www.duodecimlehti.fi/duo99738
    "Mielestäni ennen puhallusten ja painelun aloittamista tulisi tehdä eräs temppu, johon ei mene montakaan sekuntia. Se on hukkuneen tyhjentäminen vedestä. Hukkunut on kuin vettä täynnä oleva pullo. Sellaiseen on vaikeata saada happea, vaikka kuinka puhaltelisi. Siksi vesi on ensin poistettava ja ennen muuta se on poistettava hengitysteistä. Tämä poistaminen tehdään kääntämällä hukkunut pää alaspäin eli käytännössä riiputtamalla hukkunutta pää alaspäin. Hukkuneen suusta saattaa tulla yllättävän paljon vettä."

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Siinähän duodecimin ohjeessa tuli juuri se tärkein asia mistä tämäkin keskustelu alkoi https://www.duodecimlehti.fi/duo99738
    "Mielestäni ennen puhallusten ja painelun aloittamista tulisi tehdä eräs temppu, johon ei mene montakaan sekuntia. Se on hukkuneen tyhjentäminen vedestä. Hukkunut on kuin vettä täynnä oleva pullo. Sellaiseen on vaikeata saada happea, vaikka kuinka puhaltelisi. Siksi vesi on ensin poistettava ja ennen muuta se on poistettava hengitysteistä. Tämä poistaminen tehdään kääntämällä hukkunut pää alaspäin eli käytännössä riiputtamalla hukkunutta pää alaspäin. Hukkuneen suusta saattaa tulla yllättävän paljon vettä."

    Siis suusta tyhjennettävä, sehän on pesusasia mutta että alettaisiin vyötäröltä nosteleemaan ja ravistelemaan jotta vesi tulee pois keuhkoista ei todellakaan onnistu.
    Myös nuo vanhanajan tekohengitykset eli käsistä veivaamiset saa unohtaa.
    Itselle aikoineen opettettin tosiaan sen uhrin vesipelastuksen aikana annettava tekohengitys ja voin sanoa että niissä oloissa ei juuri kellään ole mahdollisuutta alkaa tyhjentämään edes suuta ja nielua vedestä.
    Edelleen ykkönen on se hapettaminen ja kakkosena tulee ne muut kotkotukset.
    Jos hapettaminen ei onnistu siitä syystä että suussa ja nielussa on jotain niin silloin ne poistetaan ja aloitetaan hapettaminen.
    Eli hapettaminen hapettaminen ja vielä kerran hapettaminen, 5 kertaa ja sen jälkeen panallusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihmetyttää nämä ohjeet missä kehotetaan antamaan suusta suuhun elvytystä kaikkein ensimmäiseksi. Eikö ensin kuitenkin pitäisi saada uhrin keuhkoista liika vesi pois esim. nostamalla keskivartaloa niin että pää on alaspäin? Jos keuhkot on täynnä vettä niin ei kai sinne puhallettu ilma paljon auta.
Mitä sanoo asiantuntijat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu