HIV leviää räjähdysmäisesti Venäjän armeijassa

Anonyymi-ap

Venäjän puolustusministeriön tietojen mukaan hiv-tartuntojen määrä sotilashenkilöstön keskuudessa nousi sodan ensimmäisenä vuonna yli neljäkymmentäkertaiseksi.

– HIV-infektion suuren yhteiskunnallisen merkityksen vuoksi Venäjän puolustusministeriön maine voi kärsiä, jos kyseistä tietoa levitetään kansalaisjärjestöjen ja (tai) ulkomaisten agenttien toimesta, Venäjän asevoimien sotilaslääketieteellisessä julkaisussa todetaan.

Sotilashenkilöstön keskuudessa nousevia tartuntamääriä eivät selitä pelkästään kenttäsairaaloissa saatavat tartunnat. Myös perinteiset tartuntamenetelmät suojaamaton seksi (myös prostituoitujen kanssa) sekä suonensisäisten huumeiden käyttö ovat tartuntojen kasvun taustalla.

Homojen taudiksihan tuota sanotaan.

90

736

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoista. Jospa se tarttuu kuin hyppykuppa?

      • Anonyymi

        Uskot siis Venäjän julkaisemaan uutiseen?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Uskot siis Venäjän julkaisemaan uutiseen?

        Venäjän kannalta negatiivisen uutisen julkaisemisen kynnys on maassa niin korkea, että sellainen on aina lähtökohtaisesti uskottava.


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Venäjän kannalta negatiivisen uutisen julkaisemisen kynnys on maassa niin korkea, että sellainen on aina lähtökohtaisesti uskottava.

        Jospa tartuntojen leviäminen on siitä kunn joutuivat käyttämään rintamalla aaseja.Venäläisethän tunnetusti raiskaavat kaiken liikkuvan.Ilmeusesti heilä on jo aasi kuppa joka toisella.Tuo mahtava puna armeija hah hah ,buaaa.🤣🤣🤣🤣🤣🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jospa tartuntojen leviäminen on siitä kunn joutuivat käyttämään rintamalla aaseja.Venäläisethän tunnetusti raiskaavat kaiken liikkuvan.Ilmeusesti heilä on jo aasi kuppa joka toisella.Tuo mahtava puna armeija hah hah ,buaaa.🤣🤣🤣🤣🤣🤣

        🇷🇺💕 Venäjällä ei ole Puna-Armeijaa, mutta lännellä on siniarmeija. Se on toisinpäin nyt.


    • Anonyymi

      Onko vallatuilta alueilta lehmät loppuneet?

      • Anonyymi

        Ja siat ja kanat on syöty ja venäläinen on vaan venäläinen sotilasrakkauttahan se niillää vaan on venäjällä


    • Anonyymi

      "Sotilashenkilöstön keskuudessa nousevia tartuntamääriä eivät selitä pelkästään kenttäsairaaloissa saatavat tartunnat."

      Venäläinen HIV asustaa kenttäsairaalassa?

      Desifiointiaineet juotu? Ja sen jälkeen tullut mieleen että mitä jos vähän kokeiltas Igor...

      • Anonyymi

        Koitas ny punkkeripapparainen hankkia elämä.


      • Anonyymi

        Iigorihan ilostuu,Kiekuu pistra,pistra.Idisudan sadist,Ja siitä se nylkytys alkaa.🤣🤣


    • Anonyymi

      "Sotilashenkilöstön keskuudessa nousevia tartuntamääriä eivät selitä pelkästään kenttäsairaaloissa saatavat tartunnat"

      Tänään kenttäsairaalassa tanssia ja päälle iltaorgiat?

      • Anonyymi

        Iloitset Venäjän uutisista? Ensin julistat niiden olevan pelkkää valetta!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Iloitset Venäjän uutisista? Ensin julistat niiden olevan pelkkää valetta!

        Et ole ymmärtänyt asiaa kunnolla. Silloin harvoin kun Venäjällä julkaistaan omasta maasta systeemin kannalta ikävähkö uutinen, se pitää tulkita niin että todellisuus on monin verroin huonompi.

        Niin huono, että siitä ei voi sensuurin ja nollasananvapaudenkaan oloissa kokonaan vaieta.


    • Anonyymi

      Lienee samaa HIViä mitä löydettiin venäläisistä aaseista.
      Heppi tippuu muutaman viikon päästä.

    • Anonyymi

      Löytyikö se Turtiaisen anan penaalista?

    • Anonyymi

      Venäjä on ollut viiden suurimman maan joukossa uusien HIV-tapausten määrässä vuodesta 2022 lähtien, ja sen osuus maailmanlaajuisesti 1,5 miljoonasta uudesta tartunnasta on 3,9 %. Vain Etelä-Afrikassa (14 % kaikista uusista tapauksista), Mosambikissa (6,5 %), Nigeriassa (4,9 %) ja Intiassa (4,2 %) on enemmän uusia tapauksia, ja kahdella jälkimmäisellä on huomattavasti suurempi väestö kuin Venäjällä.

      Venäjä kärsii epidemiasta aikana, jolloin HIV-tartuntojen määrä on pitkään ollut laskussa kaikkialla muualla maailmassa.

      Ei ole mitään objektiivista syytä sille, miksi HIV:n pitäisi vähentyä kaikkialla maailmassa, paitsi Venäjällä. Tämän taustalla olevat tekijät ovat puhtaasti poliittisia.

      Venäjän Ukrainan-sodan aikana HIV-tartunnan saaneet tarvitsevat kallista elinikäistä hoitoa, ei vain itsensä vuoksi, vaan myös epidemian leviämisriskin vähentämiseksi. Tämä on taakka Venäjän budjetille ja terveydenhuoltojärjestelmälle sekä isku työmarkkinoille ja väestörakenteelle seuraavien 50 vuoden ajan 2000-luvulla – kauan sen jälkeen, kun Ukrainan sota ja Vladimir Putinin valtakausi ovat päättyneet.

    • Anonyymi

      Hiv on Venäjällä voimakkaasti stigmatisoitu. Tautia pelätään ja hävetään. Sitä pidetään homojen tai narkomaanien ongelmana, eikä sen torjuntaan ole poliittista tahtoa.

      Hoito nykyisillä lääkkeillä estää tartunnat ja pitää ihmisen terveenä. Hoito ei kuitenkaan ole halpaa ja lääkettä pitää syödä koko loppuelämä. Jo ennen Ukrainan sotaa vain muutamat varakkaat Venäjän alueet pystyivät tarjoamaan hoitoa kaikille halukkaille.

      Bäckmannilla lienee myös torakan purema kipeessä paikassa.

      • Anonyymi

        Taas todiste että vaikka Venäjä on maantieteellisesti kiinni Euroopassa niin sielultaan se on osa Afrikkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas todiste että vaikka Venäjä on maantieteellisesti kiinni Euroopassa niin sielultaan se on osa Afrikkaa.

        Älä pilkkaa afrikkalaisia!
        Apinat sai valita ensin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas todiste että vaikka Venäjä on maantieteellisesti kiinni Euroopassa niin sielultaan se on osa Afrikkaa.

        Maantieteellisesti kyllä. Mutta venäläiset ei oo Euroopalaisia vaan TZINGIS KHAN jälkeläisiä eli sekajätteen jälkeläisiä


      • Tuntien venäläisen lääketeollisuuden ja -tutkimuksen kehnon tason, ei ole lainkaan varmaa että siellä edes tehtäisiin kansanterveydellisesti merkitseviä määriä tehokkaita hiv-lääkkeitä. Ennen sotaahan Venäjälle tuotiin mittavasti lääkkeitä lännestä.


    • Anonyymi

      Igor juna...

    • Anonyymi

      Venäjän järjestelmä tuottaa kurjuutta hyvin monipuolisesti.

    • Anonyymi

      Taudin leviämiseen voi olla syyllinen myös vankilasta rintamalle rekrytoidut naiset jotka vapautuvat tuomiosta työskenneltyään tietyn ajan punaraiskaajien armeijassa.

      Venäjällähän pöyristyttiin siitä kun vankinaisille maksetaan huomattavasti pienempää palkkaa mitä vankimiehille.
      Jokainenhan sen aavisti mihin tehtävään vankinaiset passitetaan töihin rintamalla............. kenttäbordelleihin !

    • Anonyymi

      Koska Aids/Hiv on Venäjällä homojen tauti, niin lienee loogista todeta, että homous on Putinin päätösten myötä lisääntynyt huikeasti Venäjällä.

    • Anonyymi

      Pietarissa on useita gay baareja.

      Siellä käy suomalaisiakin aina samalla kun ottavat annoksen aivopesua.

    • Anonyymi

      Putin tuo sekasorron.

    • Anonyymi

      Siellä ne venäjän sotilaat tökkivät toisiaan rööreihin 🤣

      • Anonyymi

        Tuonkaltainen on tulos, kun Venäjän uutisia uskoo.


    • Anonyymi

      Venäjä kertoo uutisen, joka ei olekaan valhetta??

    • Anonyymi

      Miksi tällä palstalla julkaistaan Venäjän uutisia?

    • Anonyymi

      Teinin saastuttama ketju.

    • Anonyymi

      Se on ihan kansantauti Venäjällä vaikka venäläiset osittain ja tiltut kokonaan luulevat ettei se tartu kuin NATO maiden väkeen

      Venäjällä on laaja ja kasvava HIV-epidemia. Maassa on yli miljoona rekisteröitynyttä HIV-positiivista henkilöä, ja uusien tartuntojen määrä on huolestuttavan korkea. Tartunnat leviävät pääasiassa seksin välityksellä, ja epidemia on levinnyt laajalti väestöön, vaikka se alkoi huumeidenkäyttäjien ja riskiryhmien parissa.

    • Anonyymi

      hiv etsii sinua koska kuuli sinusta niin paljon tarinoita

    • Anonyymi
      • Videon tekninen laatu vastaa täysin sen sanomaa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Venäjän sotatoimia ei saa arvostella, joten olematonta tautia voidaan hoitaa vain hyökkäyttämällä tartunnan saaneita, kunnes tartunnalla ei ole enää väliä.

    • Anonyymi

      Afrikkalainen sikarutto leviää Virossa.
      Tarttuu herkästi vaatteisiin, tappaa vain sikoja mutta silti hankala tauti.
      Suomalaisten metsästäjien metsästysretket kiellettävä vähäksi aikaa ettei rutto leviä Suomeenkin.

    • Anonyymi

      Miten ihmeessä sikarutto liittyy Natoon? Tarkoitatko, että puolustusliitto on perustettu vastustamaan idän sikojen hyökkäystä?

    • Anonyymi

      Hirvikärpänen, tuo Venäjän suurin saavutus kautta aikain.

    • Anonyymi

      baranovin poijaat on alakanu harjoottelemahan "lähitaistelua".

    • Anonyymi

      Russian pride🌈

      • Anonyymi

        Nyt kaikki fasist dick putlerista kiihottuvat mukaan kulkueeseen🤣😂🤣


    • Anonyymi

      Eli kannattaa erota reservistä.

    • Anonyymi

      "Hoito nykyisillä lääkkeillä estää tartunnat ja pitää ihmisen terveenä"

      Titu vaikuttaa olevan lääketieteen rautainen ammattilainen.

      Voitko vielä kertoa mikä lääke on Venäjällä keksitty joka estää tartunnat....

    • Anonyymi

      Isä Kirillin siunaus ja vihkivesi poistaa taudit.

    • Anonyymi

      🇷🇺🪖💕🪖🌈☠️

      • Anonyymi

        Mitä yrität sanoa? Venäjä rakastaa... onko toi Itä-Karjalan lippu vai mikä, joka rakastaa itseään, missä sateenkaaretkin on yleisempiä kaunistuksia, ja kuolema katselee länteen?


    • Anonyymi

      Onneksi Hiviä ei ollut siihen aikaan kun Mannerheim oli Venäjän armeijassa.

    • Anonyymi

      Venäjällä on sellainen vanha sotilasperinne kuin "Dedovshchina"

      En ole koskaan nähnyt sille mitään suomenkielistä käännöstä tai vastinetta, mutta kyseessä on sodomiasta upseerien ja sotilaiden välillä jossa miesten välisiä raiskauksia käytetään rangaistuksena.

      Mutta kertoo taas kaiken örkeistä että sotilassodomialle on venäjän armeijassa jopa oma termikin!

    • Anonyymi

      Isä Putin joka olet Kremlissä, tapahtukoon sinun tahtosi ja parantukoot sotilaasi Hivistä...

    • Anonyymi

      Ortodoksi isä vähän viskoo hopeavettä ympäriinsä niin kyllä se siitä.

    • Anonyymi

      Näin uskomme.

    • Anonyymi

      Venäläisissä kondomeissa oli pieni valmistusvika. Pelkkiä renkaita mutta johto kertoi että estävät taudit.

      • Anonyymi

        Da⭕⭕


    • Anonyymi

      HIV

    • Anonyymi

      HIV2

      • Anonyymi

        HIV sputnik🚀


    • Anonyymi

      Venäläiset ovat kovia kairaamaan.
      Talvella järven jäälläkin kairaavat kuin miehet.

    • Anonyymi

      Tunnetaanko siellä edes tautivalistusta. Vai onko kielletty.

      • Anonyymi

        Propagandassaan kreml korostaa, että venäläinen sotilas on puhdas kuin pulmunen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Propagandassaan kreml korostaa, että venäläinen sotilas on puhdas kuin pulmunen...

        Da.


    • Anonyymi

      Verkkoliikennehakujen tilastoinnin mukaan katsetun pornon yleisin hakusana venäjällä on peräsuoliseksi.

      Ehkä tuossa on selitys hivin leviämiselle ja yleiselle venäläiselle moraalille jota putin on ylistänyt länsimaita paremmaksi. Ei mennyt putkeen, meni suoleen.

    • Anonyymi

      Ukrainassa on huonoin tilanne Itä-Euroopassa hiv:n osalta, osansa on myös saanut Suomi Ukrainasta tulleiden pakolaisten osalta.

      • Ja miehitetyssä Itä-Ukrainassa kaikkein huonoin.


    • Anonyymi

      Tiedämme kyllä että tiltuilla on suuri ongelma pienessä jutussa eli Hiv.

    • Anonyymi

      Sama koskee ryzzän homppeli trolleja.

      • Anonyymi

        Da.


    • Anonyymi

      HIV

    • Anonyymi

      Sitä ei voi olla, kun se kielletään

    • Anonyymi

      Da, tavaritsh💕

      • Anonyymi

        🥰🥰🥰


    • Anonyymi

      Ruzzo trollin salainen haave: yllättäen tunkeutuva HIV fasist dick...

      • Anonyymi

        Aah...


    • Anonyymi

      🥰🥰🥰

    • Anonyymi

      Ja ryzzä tiltujen.

    • Anonyymi

      HIV-AIDS on venäjäksi SPID.

    • Anonyymi

      "Venäjän puolustusministeriön tietojen mukaan"

      Onks tää joku Venäjän armeijan tietotoimisto? Tai miks täällä ensin julistetaan tyypit valehtelijoiksi, mut jos puhuvat mitään negaa Venäjään liittyen, ni kyllä uskotaan?

    • Anonyymi

      Sellaista se on, kun sotilaat homoilevat.

    • Anonyymi
      UUSI

      Venäläisiltä se sujuu luistavasti.

    • Anonyymi
      UUSI

      Miesten välinen anaali - vanha venäläinen sotilasperinne.

    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      213
      2792
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1936
    3. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      448
      1622
    4. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      153
      1513
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      367
      1437
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1308
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1286
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1246
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      62
      1103
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      958
    Aihe