Saako Suomi enää lisää velkaa luottoluokituksen

Alentamisen vuoksi?
Vieläkö vanhaan villapaitaan pukeutunut Zelenskyi kehtaa tulla kerjuulle tähän maahan?
HÖLMÖ Suomi on tuhonnut jo kohta oman maansa talouden tämän vuoksi.
VELKA RAHAA JAETTU MILJARDEJA UKRAINAN SODALLE, JOTTA TÄHÄN MAAHAN ON SAATU KYMMENIÄ TUHANSIA PYSYVÄSTI KÖYHIÄ IHMISIÄ. KYLLÄ TÄMÄ ON HÄVYTÖNTÄ TOUHUA, MITÄ TÄMÄN MAAN HALLITUS ON TÄMÄN MAAN KÖYHILLE TEHNYT. HÄVETKÄÄ JO SIELLÄ HALLITUKSESSA!
10167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Toivottavasti ei saada. Jokaisen pitää elää omillaan.

Äänestä
  • Suomi saa velkaa mutta rahat menee maailmalle, sotiin ja turhaan paskaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Suomi saa velkaa mutta rahat menee maailmalle, sotiin ja turhaan paskaan.

    AI-yhteenveto


    +4
    Suomen julkisen talouden menot koostuvat valtion, kuntien ja sosiaaliturvarahastojen menoista, jotka yhdessä muodostavat julkisyhteisöjen kokonaismenot. Nämä menot kattavat laajan kirjon toimintoja, kuten palkat, hankinnat, investoinnit, tulonsiirrot ja julkisen velan korkomenot. Vuonna 2020 julkisyhteisöjen kokonaismenot olivat 57,5 % suhteessa bruttokansantuotteeseen.
    Julkisen talouden menot voidaan jakaa useisiin alasektoreihin:
    Valtiohallinto:
    Valtionhallinnon menot sisältävät muun muassa elinkeinoelämän edistämiseen, puolustukseen, oikeuslaitokseen ja yleisiin hallintomenoihin liittyvät kulut.
    Kuntasektori:
    Kuntien menot kohdistuvat pääosin terveydenhuoltoon, koulutukseen, varhaiskasvatukseen ja kunnallistekniikkaan.
    Sosiaaliturvarahastot:
    Sosiaaliturvarahastojen menot koostuvat pääasiassa eläkkeistä, työttömyysturvasta ja muista sosiaaliturvaetuuksista.
    Julkiset menot rahoitetaan pääosin verotuloilla, asiakasmaksuilla ja pääomatuloilla. Lisäksi julkinen talous voi ottaa lainaa menojen rahoittamiseksi.
    Suomen julkinen talous on ollut viime vuosina alijäämäinen, mikä tarkoittaa, että menot ovat olleet suuremmat kuin tulot. Tämä on johtanut julkisen velan kasvuun.
    Vuonna 2024 julkisyhteisöjen alijäämä oli 12,2 miljardia euroa, mikä on 4,4 % suhteessa bruttokansantuotteeseen, ja julkisyhteisöjen velka oli 226,7 miljardia euroa, mikä on 82,1 % suhteessa bruttokansantuotteeseen.

    Äänestä

Suomen talouden pulmat ovat kotimaisia !

Suomen julkisen talouden menot ovat 57% suhteessa BKT:hen !
Luku on maailman korkeimpia eli huonoimpia !

Kun julkiset menot ovat liian suuret niin verotus on korkeata ja talouskasvu on olematonta sekä varallisuustasot ovat matalat ! Kuten Suomessa on !

Liian suuret julkiset menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana eduskunnassa tehdyistä menopäätöksistä lainsäädännön kautta ! Menopäätökset ovat lähinnä vasemmiston tekosia !

Lopputuloksena velka kasvaa vuosittain ! Velka on peräisin ulkomailta !

Julkisen velan määrä on nyt 230 miljardia euroa !

On vastuutonta jättää tämä velkamassa tuleville sukupolville !?

Äänestä
  • "Suomen julkisen talouden menot ovat 57% suhteessa BKT:hen !
    Luku on maailman korkeimpia eli huonoimpia !"

    Tämä on syy eikä nato tai ukraina. Suomen talous oli kohtuullisen rapakunnossa jo ennen ryssien invaasiota ukrainaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    "Suomen julkisen talouden menot ovat 57% suhteessa BKT:hen !
    Luku on maailman korkeimpia eli huonoimpia !"

    Tämä on syy eikä nato tai ukraina. Suomen talous oli kohtuullisen rapakunnossa jo ennen ryssien invaasiota ukrainaan.

    Ei se miljardeja EUROJA ILMAISEKSI JAKAMALLA JA OSTOVOIMAA TUHOAMALLA parane, kyllä tämän maan päättäjiä HÖLMÖMPÄÄ PORUKKAA SAA KAUKAA HAKEA!

    Äänestä

Unohda jo ne tulevat sukupolvet. Koita huolehtia nykyisistä sukupolvista.

Äänestä
  • Sano tämä Orpolle, et huolehtisi ensin Suomesta ja sen kansasta, emme me ole mikään Ukrainan sodan päätukija!

    Äänestä

  • Yhteiskunta ei ole terveitten aikuisten lastentarha !

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Yhteiskunta ei ole terveitten aikuisten lastentarha !

    Sanoo persaukinen juoppo!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Alentamisen vuoksi?
Vieläkö vanhaan villapaitaan pukeutunut Zelenskyi kehtaa tulla kerjuulle tähän maahan?
HÖLMÖ Suomi on tuhonnut jo kohta oman maansa talouden tämän vuoksi.
VELKA RAHAA JAETTU MILJARDEJA UKRAINAN SODALLE, JOTTA TÄHÄN MAAHAN ON SAATU KYMMENIÄ TUHANSIA PYSYVÄSTI KÖYHIÄ IHMISIÄ. KYLLÄ TÄMÄ ON HÄVYTÖNTÄ TOUHUA, MITÄ TÄMÄN MAAN HALLITUS ON TÄMÄN MAAN KÖYHILLE TEHNYT. HÄVETKÄÄ JO SIELLÄ HALLITUKSESSA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu