Yhdysvallat murenee?

Maapallon maista jo 100 on liittynyt Yhdysvaltojen yksinoikeudella määrittelemiä määräyksiä vastaan. Maidenmielestä yhdelläkään maalla ei ole oikeutta määrätä sitä mistä toisesta maasta mitäkin ostaisivat.

Yhdysvaltojen suurin ongelma on nyt "widduilu" isoja ja suuria maita kohtaan samaan aikaan. Yrittää potkia myös Kanadaa päähän, mutta sekään ei nyt taida tuottaa tulosta, päinvastoin.

Dollari heikkenee, Kanadasta ei edes perunat liiku Yhdysvaltoihin kuten aikaisemmin (-40%), Brasilia kehittänyt maksuvalmiuksia ilman dollaria, Intia ja Kiina oudoksuvat Yhdysvaltain hyökkäävää asennetta.

Mitä Yhdysvalloille kohta jää, ystävät kaikkoavat ja liittoutuvat turvallisempiin vakaisiin satamoihin.

Ihme touhua Yhdysvalloilta.
47492
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Trumpushka onkin Venäjän kätyri ja heikentää USA:a tietoisesti.

3Äänestä
  • Aivan käsittämätöntä politiikkaa, ja ikävintä asiassa on se miten EU on lähtenyt sitä tukemaan.
    Apinointia, ei kai muuta.

    Arvot, niitä ihmiset puolustavat, eivät ihmiset puolusta maata.

    Äänestä

Kaikesta huolimatta Ameriikka on paras maa koskaan,
ja Suomi ei varmasti ole!!

Äänestä
  • Kysy intiaaneilta.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kysy intiaaneilta.

    Kyllä intiaani sen tietää että nyt ollaan semmoisessa sekarotuisten paratiisissa joka hakee vertaistaan muualta maapallolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kysy intiaaneilta.

    Kun verrataan Venäjän ja Yhdysvaltain alkuperäiskansoja, 10 miljooonalla inkkareilla on aika lokosat oltavat. Venäjällä taas jos haluaa edes jonkinlaista tulevaisuutta, on lähdettävä sotaan ja rukoiltava sen pienen mahdollisuuden toteutumista että selviää nauttimaan korvauksistaan.

    2Äänestä

Sekopää Trump tuhoaa loputkin.

2Äänestä
  • Ainakin yritys on kova.

    2Äänestä

Saadaan nähdä millainen on tulos siitä kun taloutta hoidetaan nyt nähdyllä Trumpin tavalla.
Taloustiede on tietysti tiedettä vain ja enintään jo tapahtuneissa, so. vanhoissa, asioissa.
Taloustieteilijät kuitenkin antavat erilaisia ennusteita, jotka perustuvat useimmiten aiempiin tapahtumiin. Ne tavallaan edustavat siis jonkinlaista jatkuvuutta.
Mutta Trumpin toimet eivät perustu mihinkään taloustieteen oppeihin vaan täydelliseen mielivaltaan.
Kun taloustieteilijät hienostelevat laskelmissaan prosenttien kymmenenosilla, Trumpin haarukka tulleille on liikkunut 0 - 500%.
Ennustelkaa siinä sitten.
Trump on ottanut Yhdysvaltojen hegemonian jäänteen aseekseen ja huitoo ympärilleen kuin hullu kirveellään.
Jos ei sillä saada loppujakin maita hakemaan turvaa toisistaan ja BRICK`Sistä, niin ei sitten millään.

1Äänestä
  • BRICKS maat vahvistuvat, kasvattavat keskinäistä kauppaansa.
    Tähän yhteisöön on lähteneet monet maat mukaan, nekin jotka sitä yhteisöä eivät virallisesti vielä edusta.

    Kanadakin myy perunansa jo suurimmalta osaltaan Aasiaan, viime vuonna niin ei vielä ollut.
    Kanadassa kansalaiset ovat vahvasti suosimassa oman maansa tuotteita laittaen rajanaapurin tuontihyödykkeet pieneen pannaan. Kanadalaiset ovat fiksuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    BRICKS maat vahvistuvat, kasvattavat keskinäistä kauppaansa.
    Tähän yhteisöön on lähteneet monet maat mukaan, nekin jotka sitä yhteisöä eivät virallisesti vielä edusta.

    Kanadakin myy perunansa jo suurimmalta osaltaan Aasiaan, viime vuonna niin ei vielä ollut.
    Kanadassa kansalaiset ovat vahvasti suosimassa oman maansa tuotteita laittaen rajanaapurin tuontihyödykkeet pieneen pannaan. Kanadalaiset ovat fiksuja.

    HÄLYYTYS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    HEVONPA5KAA havaittu.

    3Äänestä


Odottakaahan kun tuotteiden hinnat kohoavat Yhdysvalloissa sen 20 %, siinä on Trumpilla kansalaisille vähän selittämistä.

1Äänestä

Virallisesti Yhdysvallat on sopinut kirjallisesti tulleista vain 10 valtion kanssa.
Neljään kuukauteen vain 10 valtiota, aika hidas tahti?

Äänestä
  • EU:ssa on aika monta valtiota.

    2Äänestä

Yhdysvallat tekee diilejä koska pystyy!
Suomi ottaa vastaan komentoja koska on otettava!

Äänestä
  • Suomen ei ole mikään ”pakko” totella ketään!

    2Äänestä

Ja Trump on nyt mahdollisesti tekemässä Stubbin ja äärimmäisen tyhmien "asiantuntijoiden" vedättämänä sen viimeisen virheensä.

Äänestä
  • Päinvastoin! Trump viisastuu ja asettaa VIHDOIN ANKARAT PAKOTTEET PUTININ VENÄJÄLLE! RYCCÄT LAKOON!

    1Äänestä

  • Siis minkä?

    2Äänestä

No, koska se Yhdysvallat kaatuu ???
Ilmoittakaa päiväys !

Povareita riittää ja Yhdysvallat se määrittelee kuinka maailma toimii !

1Äänestä

SUOMIHAN NUOLEE JENKKIEN P.......

Äänestä
  • Sä ET OLE mikään "suomi", vaikka imeskeletkin putinin päärsmarjoja.

    Äänestä

Intia juuri NÖYRYYTTI Trumpia kun ei suostunutkaan suoralta kädeltä USA:n uhkailuun olla ostamatta öljyä Venäjältä. Lännen sanelupolitiikka neokolonialismi on tullut tiensä päähän. Elämme mahtavia aikoja. Ihmiskunta vapautuu ja yksinapainen maailmanjärjestys on siirtymässä historian roskakoriin. Emme jää kaipaamaan kiristystä, sanelua, eksklusiivista elitismiä ja loputtomia sotia. Edessä on inklusiivinen reilumman ja tasapuolisemman yhteistyön kultainen aika josta etenkin tavallinen ihminen tulee hyötymään eikä vain monikansalliset yhtiöt ja pankit. Jos ei sitten Länsi vasalleineen kiukuspäissään heitä pelilautaa lattialle ja aloita maailmansotaa.

Äänestä
  • >Edessä on inklusiivinen reilumman ja tasapuolisemman yhteistyön kultainen aika josta etenkin tavallinen ihminen tulee hyötymään eikä vain monikansalliset yhtiöt ja pankit.

    Ja jos haluaa katsoa mihin suuntaa sitten mennään, voi katsoa vaikka Venäjän yhteiskunnallista menoa ja meininkiä, sehän on uuden maailmanjärjestyksen suunnittelutyön kärjessä jättiläismäisten luonnonvarojensa tukemana. Sielläpä onkin tavallisen immeisen hyvä elellä! Oikein katteeksi käypi! Parturiinkin pääsee eurolla...

    2Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    >Edessä on inklusiivinen reilumman ja tasapuolisemman yhteistyön kultainen aika josta etenkin tavallinen ihminen tulee hyötymään eikä vain monikansalliset yhtiöt ja pankit.

    Ja jos haluaa katsoa mihin suuntaa sitten mennään, voi katsoa vaikka Venäjän yhteiskunnallista menoa ja meininkiä, sehän on uuden maailmanjärjestyksen suunnittelutyön kärjessä jättiläismäisten luonnonvarojensa tukemana. Sielläpä onkin tavallisen immeisen hyvä elellä! Oikein katteeksi käypi! Parturiinkin pääsee eurolla...

    Kannattaa katsoa myös Venäjän kumppanit tuohon uljaaseen uuteen maailmaan suunnistamisessa: Kiina, Pohjois-Korea, Iran, Venezuela jne. Kaikki varsinaisia kansalaisten paratiiseja ja vapauksien ja ihmisoikeuksien edelläkävijöitä.

    2Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Kannattaa katsoa myös Venäjän kumppanit tuohon uljaaseen uuteen maailmaan suunnistamisessa: Kiina, Pohjois-Korea, Iran, Venezuela jne. Kaikki varsinaisia kansalaisten paratiiseja ja vapauksien ja ihmisoikeuksien edelläkävijöitä.

    Kiinassa on toimivammat infrat mitä Suomessa.
    Ei kai ihme, innovaatioita innovaatioiden perään kun pukkaa, maa muuttuu nopeasti.
    Jo 30 % maapallon uusista patenttihakemuksista on lähtöisin Kiinasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Kiinassa on toimivammat infrat mitä Suomessa.
    Ei kai ihme, innovaatioita innovaatioiden perään kun pukkaa, maa muuttuu nopeasti.
    Jo 30 % maapallon uusista patenttihakemuksista on lähtöisin Kiinasta.

    Kiinassa pidetään myös satoja tuhansia ihmisiä keskitysleireillä uskonnollisten näkemysten vuoksi ja valvotaan kansalaisia kaikin mahdollisin keinoin ja estetään mielipiteen ja sananvapaus. Että sellainen uljas uusi maailma.

    2Äänestä

Jos Yhdysvallat ei muuta toimintatapojaan, dollari ja petrodollari aivan varmasti kaadetaan. Ja se on sitten karumpi loppu se koko läntiselle blokille.

Äänestä
  • HeHE! EIPÄ LIIPPAISE LÄHELTÄKÄÄN! Sen sijaan Nazi-Venäjä natisee liitoksissaan tosi pahasti! Ei pysy enää pitkään pystyssä!

    2Äänestä

  • USA on pystynyt tähän asti aloittamaan sodan jokaista dollarimafiaa haastavaa valtiota vastaan. Nyt tilanne on merkittävästi muuttunut kun vastassa on Kiinan, Venäjän ja Intian kaltaisia jättiläisiä. 80-luvulla eläneet muistavat kuinka Suomikin oli hyvin amerikkalainen aikanaan. Kruisailtiin jenkkiletukoilla ja vaatemuotikin oli made in USA. Suomea sanottiin silloin jopa euroopan amerikkalaisimmaksi valtioksi. Eipä ole sellaista leveilyä näkynyt maassa enää vuosikymmeniin.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    USA on pystynyt tähän asti aloittamaan sodan jokaista dollarimafiaa haastavaa valtiota vastaan. Nyt tilanne on merkittävästi muuttunut kun vastassa on Kiinan, Venäjän ja Intian kaltaisia jättiläisiä. 80-luvulla eläneet muistavat kuinka Suomikin oli hyvin amerikkalainen aikanaan. Kruisailtiin jenkkiletukoilla ja vaatemuotikin oli made in USA. Suomea sanottiin silloin jopa euroopan amerikkalaisimmaksi valtioksi. Eipä ole sellaista leveilyä näkynyt maassa enää vuosikymmeniin.

    Venäjä jättiläinen? Bkt Italiaa pienempi ja sähköverkkokin alkanut tuhoutua.

    Huomasin kyllä että väite oli elokuulta, mutta silti.

    Äänestä

Meikäpoika muistaa jo 60-luvulta asti kuinka Neuvostoliitto tulee lyömään USAn, tuon saatanallisen valtion.

Ihmettelin myös kommareiden kielenkäyttöä mutta varmana asiana pitivät.

Ja witun DDR:stä tuli ystävyyskaupunkeja myös ja urheilu- ja kommunistisia ajatuksia suoltsvia manipulointileirejä pidettiin natiaisille . Jotkut meni niihin ansoihin täyttä häkää, minä en!

Pakko sanoa että nyt on asiat paremmin vaikka tiltu mitä paskaa tahansa vääntäisi.

2Äänestä
  • 1980-luvulla Neuvostoliiton piti ohittaa Yhdysvallat hyvinvoinnissa. Harmillisesti kävikin niin, että se suistui tuhoonsa.

    Voi olla että Jumalalla oli taikasormensa pelissä. Kun Kremliin astui Juri Andropov, ainoa mies joka ehkä olisi voinut Neukkulan oikeasti pelastaa, Jumala hänet tuota pikaa munuaisvialla surmasi, jotta kommunismi saisi rauhassa kaatua ja Taivaan suosikkipoika V. V. Putin lopulta nousta herrakansan johtoon taistelemaan lännen homoseksuaalisuutta ja muuta iljettävää rappiota vastaan.

    3Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    1980-luvulla Neuvostoliiton piti ohittaa Yhdysvallat hyvinvoinnissa. Harmillisesti kävikin niin, että se suistui tuhoonsa.

    Voi olla että Jumalalla oli taikasormensa pelissä. Kun Kremliin astui Juri Andropov, ainoa mies joka ehkä olisi voinut Neukkulan oikeasti pelastaa, Jumala hänet tuota pikaa munuaisvialla surmasi, jotta kommunismi saisi rauhassa kaatua ja Taivaan suosikkipoika V. V. Putin lopulta nousta herrakansan johtoon taistelemaan lännen homoseksuaalisuutta ja muuta iljettävää rappiota vastaan.

    Ja kyllä Putin on sitkeästi, päättäväisesti ja pyyteettömästi kansan hänelle uskomaa tehtävää hoitanut. 3 x Uraa !

    2Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Ja kyllä Putin on sitkeästi, päättäväisesti ja pyyteettömästi kansan hänelle uskomaa tehtävää hoitanut. 3 x Uraa !

    Haha. Huumori piristää aina päivää.

    2Äänestä

Johan Obama aikanaan myönsi, että hänen politiikkansa tähtää USA:n vallan pienentämiseen maailmassa. Kaikki hänen jälkeisensä presidentit ovat ajaneet pitkälti samaa linjaa. Voisi väittää että myös muutama edeltänyt teki samoin.

Äänestä

Kun kokeilee tekoälyä mistä tuo on tullut

"Maapallon maista jo 100 on liittynyt Yhdysvaltojen yksinoikeudella määrittelemiä määräyksiä vastaan"

Niin saa vastaukseksi tämän ketjun mikä todistaa sen että tiltu paskoo taas omasta päästään sen minkä ehtii...

3Äänestä

Suomi ottaa vastaan "Määräyksiä" EU'sta ja sinä Suomalainen maksat MILJARDEJA!
EU'n ohjaamana, painostamana on Suomeen tullut kymmeniä tuhansia lähi-itäläisiä ja Afrikkalaisia,
eihän niitä tullut ENNENKÄÄN!
On ihan turha valehdella että ihmiset ovat samanlaisia kaikkialla, ei tuolla Virossa ole sellaisia ongelmia kuin Suomessa tai vielä enemmän Ruotsissa missä 10x määrä!
Että luuleeko kukaan että esim Tanskalaisista, Hollantilaista ja vaikka Saksalaisista olisi tullut samanlaisia ongelmia kuin Suomelle ja Ruotsille?
Ei tietenkään joten lopettakaa VALEHTELU samanlaisuudesta, yhdenvertaisuudesta!
On tämäkin maa nykyään sellainen valheiden maa missä valheet ovat jokapäiväinen normi.

Äänestä

On tää Trump ainakin parempi ku itäeurooppalainen Stubb

Äänestä

Suomi on jo murentunut omaan korppuunsa.

Äänestä

Joko se Yhdysvallat romahtaa ??

Äänestä
  • Minneapolisissa Trumpin regime haukkaa paskaa.

    1Äänestä

Kun kuulette uutisen dollarin arvon äkillisestä noususta, on sitten kyseessä paniikkiostojen aiheuttama hetkellinen piikki ennen dollarin romahdusta.

Dollarin valta-asema on päättymässä.

Äänestä
  • Antakaa päivämäärä ??

    Äänestä

  • Nyt on todettava, että jos päättyy, mihin en ihan vielä usko, Yhdysvallat on presidenttinsä johdolla tehnyt tempun ihan itse ja tieten tahtoen.

    Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    Nyt on todettava, että jos päättyy, mihin en ihan vielä usko, Yhdysvallat on presidenttinsä johdolla tehnyt tempun ihan itse ja tieten tahtoen.

    Rahat loppu, ihan sama kuka presidentti olisi ollut.

    Nyt ampuvat jo omiaan kun jotain pitää aina ampua. Se amerikkalaista. Aina ollut.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maapallon maista jo 100 on liittynyt Yhdysvaltojen yksinoikeudella määrittelemiä määräyksiä vastaan. Maidenmielestä yhdelläkään maalla ei ole oikeutta määrätä sitä mistä toisesta maasta mitäkin ostaisivat.

Yhdysvaltojen suurin ongelma on nyt "widduilu" isoja ja suuria maita kohtaan samaan aikaan. Yrittää potkia myös Kanadaa päähän, mutta sekään ei nyt taida tuottaa tulosta, päinvastoin.

Dollari heikkenee, Kanadasta ei edes perunat liiku Yhdysvaltoihin kuten aikaisemmin (-40%), Brasilia kehittänyt maksuvalmiuksia ilman dollaria, Intia ja Kiina oudoksuvat Yhdysvaltain hyökkäävää asennetta.

Mitä Yhdysvalloille kohta jää, ystävät kaikkoavat ja liittoutuvat turvallisempiin vakaisiin satamoihin.

Ihme touhua Yhdysvalloilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu