Ja halvan makuista öljyä.
On se kumma kun pitää kaikki pilata vääriin maustamalla.
En osta enää!
Kariniemen valkosipuli fileissä on liikaa valkosipulia
30
191
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensä on liian vähän. Tee ite.
- Anonyymi
Itte tekisin paremmin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itte tekisin paremmin!
Siis lisäisin virtsaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis lisäisin virtsaa
Voi tulla kitkerää.
- Anonyymi
Naturel liha ja omat mausteet.
Turha maksaa marinadista ja suolavedestä lihan hintaa.- Anonyymi
Muualla Euroopassa ei myydä marinoituja tuotteita. Suomalaisille barbaareille ne menee kaupaksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muualla Euroopassa ei myydä marinoituja tuotteita. Suomalaisille barbaareille ne menee kaupaksi
Euroopassa kukaan ei ostaisi kemikaaliliemessä uitettuja lihankappaleita.
- Anonyymi
Kariniemen kaikki soosit on ihmeellistä limaa.
Mautomia vielä. - Anonyymi
Miten vanhaa lihaa noihin marinadeihin saadaan hukutettua... - ei tietoakaan teurastusajankohdan merkinnästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten vanhaa lihaa noihin marinadeihin saadaan hukutettua... - ei tietoakaan teurastusajankohdan merkinnästä.
Siksi laitetaan liikaa mausteita, että vanhan lihan maku katosi.
Ei se katoa!
- Anonyymi
Kiitos tiedosta. Osta seuraavalla kerralla makkaraa.
- Anonyymi
Suositus: osta rypsiöljyä, pirkan luomuvalkosipulijauhetta, L-pippurijauhatuksia, hienoa merisuolaa, ehkä (s-)paprika ja/tai yrttijauhatuksiakin tee itte ni tulee just semmone ku tykkäät.
- Anonyymi
Älä syö koneöljyä.
Kylmäpuristettu kasviöljy ok. - Anonyymi
Osta vuorisuolaa.
Meret ovat paskaisia. Samoin merisuola. - Anonyymi
Aromisuola on mausteiden YKKÖNEN , lihanmakua kertalaakista...
(Voi,,,,alkoiko Kapea,Hansia ja muita valkohattuja tuo hatuttaa....kuulemma!) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä syö koneöljyä.
Kylmäpuristettu kasviöljy ok.Kyläpuristettua rypsiä suosittelinkin. En juuri muuta itse käytä öljyistä. Jäi vain kylmä pois. Auringonkukkaöjy myös hyvä.
- Anonyymi
Valkosipuli a ei voi olla liikaa.
- Anonyymi
Kyllä voi ja se pilaa maun, jos sitä on liikaa, sama on halvan öljyn kanssa.
- Anonyymi
Tvallinen sipuli on mukava isä mutta mitään TaPaskoja ja jalopenoja en kaipaa
- Anonyymi
Makuasioista ei voi kiistellä. Oliko tarjouksessa?
- Anonyymi
Oli, mutta ei se yleensä makuun vaikuta.
- Anonyymi
hah, vali vali, osta maustamatonta ja mausta mieluisaksi
- Anonyymi
Kotona pitää olla aina kunnon perus aiolia itsetehtynä eikä mitään majoneesi sotkuja, leikisti aiolia!!!
https://www.youtube.com/watch?v=-P2kZlem2DI
Sopii myös hyvin vanilijajäätelön päälle, nami, nami,,, - Anonyymi
Tota, jos valkosipuli on fileoitu niin mitä muuta siinä olisi päämausteena kuin valkosipulia?
Jos osta silakkafileitä niin siinä on silakkaa. - Anonyymi
Miksi ihmeessä pitää ostaa valmiiksi mautettuja kun itse maustamalla saa parempaa.
Ja tosi juttu, miksi ylipäätään pitää peittää mauteilla elintarvikkeen omaa makua?
Ymmärrän aikoinaan esim. Meksikossa jossa lihat yms. oli useinmiten pilaantuneita niin niiden paha maku poiti peittää voimakkailla mausteilla.
Itse tykkään siitä että liha maisuulihalle ja kala lakalle ja kana kanalle.
Suola, pippuri, paprika ja näitäkin varovasti ja voissa paistettu niin mikään eines ei voita maussa näin tehtyjä.
Tietenkin elintavikeala on onnistunut kasvattamaan sukupolven joka pitää teollista makua hyvänä ja lihan omaa makua pahana, tuosta pitää päästä eroon.
Oli surullista katsoa paikallien prisman lihatiskiä, sellisen 8m pituisella tiskillä oli n. 1m verran naudan ja porsaanlihaa ja niistäkin vain 6 maustamatonta kun otin laksuihin mukaan jauhelihan.
Muut oli sotkettu jollakin töhnällä. - Anonyymi
Ostan aina Kariniemen natural filesuikaleita, en koskaan valmiiksi maustettuja.
Hyvää tulee kun itse maustaa - Anonyymi
Se on niin helppo maustaa itse laadukkailla raaka-aineilla. Laiska ostaa valmista.
- Anonyymi
Desi oliiviöljyä, raasta tai murskaa pihdeillä 1-3 valkosipulin kynttä maun mukan, loraus sitruunamehua ripaus suolaa ja murskattua timjamia tai basilikaa. Sitten lämmitellään seosta kattilassa hetken aikaa. Sitten kanafileet siihen marinoitumaan muutamaksi tunniksi. Haarukalla voi tökkiä fileisiin reikiä, niin menee paremmin liemi syvemmälle. Sitten paistetaan. Tulee parempaa kuin kaupasta ostettuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Desi oliiviöljyä, raasta tai murskaa pihdeillä 1-3 valkosipulin kynttä maun mukan, loraus sitruunamehua ripaus suolaa ja murskattua timjamia tai basilikaa. Sitten lämmitellään seosta kattilassa hetken aikaa. Sitten kanafileet siihen marinoitumaan muutamaksi tunniksi. Haarukalla voi tökkiä fileisiin reikiä, niin menee paremmin liemi syvemmälle. Sitten paistetaan. Tulee parempaa kuin kaupasta ostettuna.
Filettä pannulle ja mauteeksi vain suolaa ja vähän paprikajauhetta.
Paitstaan voissa siten että juuri kypsä.
Kana menee kuivaksi ja sitkaaksi jos kypsentää liikaa, kanankoivet ovat asia erikseen.
Nämä siivutetaan poikkisyin ohiksi siivuiksi ja lisätään lautaselle salatin kaveriksi, täydellistä.
- Anonyymi00031UUSI
citymarketista hain fileitä kilon paketin , puolet meni melkein roskiin kun oli niin karmean näköistä vaaleaa ja murskaantunutta ihmeen väristä , joko nuo lajittelee tarjoukseen menevät ja sinne dumpataan kelpaamattomat , aika törkeetä , ei tietoakaan laadunvalvonnasta .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1552910- 2352193
- 502168
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2421998Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve431382- 1271198
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65905