Vanhemmat ovat yli 80-vuotiaita, toinen heistä pitkäaikaishoidossa.
Useamman vuoden, kun olen tätä tilannetta elänyt ja hoitoon osallistunut omalla kohdallani en vastaavaa halua. Jos minulla todetaan muistisairaus, valitset ajoissa eutanasian.
Suomella ei ole varaa resursseihin, joissa muistisairaiden tai muun pitkäaikaissairaiden hoito pystyttäisiin toteuttamaan siten, että ihmiselämä olisi arvokasta ja laadukasta.
Annan konkreettisen esimerkin: olet hoivakodin ruokasalissa ja haluat päästä vessaan. Kukaan hoitaja ei sinua auta, koska on ruoka-aika eikä hoitajilla ole aikaa viedä sinua silloin vessaan. Istut sitten pissat tai kakat vaipoissasi mahdollisesti parikin tuntia ilman, että saat apua ja syöt ruokasi.
Vaippojen vaihto hoivakodin asukkaille tehdään silloin, kun on siihen aika: aamulla, jos hyvin käy iltapäivällä ja sitten illalla ennen nukkumaan menoa. Jos on kakat vaipoissa, se ei ketään kiinnosta. Tämä on vain yksi esimerkki.
Itse valitsen eutanasia ajoissa ja koska Suomella ei ole resursseja ja ihmisillä ei ole itsellään varaa palkata itselleen lisäapua, mielestäni eutanasia pitäisi sallia Suomessa. Nyt suojellaan elämää, kun pitäisi suojella myös elämänlaatua.
Jokaisella pitäisi olla oikeus valita itse elämänsä laadusta.
Vanhusten hoito ja mahdollisuus eutanasiaan
4
253
Vastaukset
- Anonyymi
Mielestäni tulisi hoitoa parantaa ja katsoa että hoitopisteissä on tarpeeksi väkeä .on se kamalaa jos pitäisi maata väkevissä ulostuksisaan joka rikkoo ihon barriäärin aika lyhyessä ajassa , se on hoitajien velvollisuus että jokainen vanhuksen elämä olisi halu elää eikä miettiä kuolemaa vaikka on tuskissaan joita ei voin sanoin kuvata
Ei kenenkään tarvitse hakeutua eutanasiaan , siksi ettei hoitohenkilökunta tule vaihtamaan vaippoja.
Silloin kun elämä menee siihen malliin että vanhus kokee ettei kukaan välitä niin on ihmisyys kaukana niistä jotka hoitavat. Ei voi syyttää mitään ruoka aikoja ettei pääse pissalle, ihmisen on päästävä vessaan ihan samoilla ehdoilla kun hoitajatkin käyvät vessassa.
Koulutus on aika heikkoa nykyään , monella nuorella ei ole edes hoitohenkilökuntaan kuuluvia tapoja, vaan nyrpistelevät neniään ja jopa sanovat hyi kun on vaipan vaihto niin että, vanhus varmasti ymmärtää että hänet katsotaan epämiellyttäväksi . Eikä psykologiaa enää opeteta hoitokoulussa miten ihmisiä jotka ovat sairaita kohdellaan eikä möläytellä työssään mitä sylki suuhun tuo.. meidän kaupungissa on aikaa viedä vanhus vessaan , kaikki hoitajat eivöt voi olla ylösotettuja ruoka asioihin , on oltava aina joku joka vie vessaan tarvittaessa . Ulkomaalaiset hoitajat osaavat sentään taidon. Hoitaa vanhuksia. . Tälläinen säästäminen. Vuosikausia ei nosta valtion ekonomiaa mitenkään ainoastaa lisää epätoivoa, ihmisessä,joka on toisten armoilla. Vanhana ja sairaana - Anonyymi
Aivan oikein toteat.
Vanhuksilta viedään kaikki, vielä viimeiseksi ihmisarvokin.
Mihin tämä suomen toiminta on menossa?
Tällainen toiminta vie ihmisen elämänhalun totaalisesti.
Minkälaista on hoitajien koulutus nykyään? - Anonyymi
Viisaana itseään pitävän ihmiskunnan, myös suomessa, tulisi kyetä hoitamaan vanhusten ja sairaiden asiat, parantaa heidän olotilaansa, muutoin kuin vain eutanasialla, mikä on se helpoin ja siistin ratkaisu monessa tapauksessa.
- Anonyymi
Kyllä. Laitos ei ole ihmisen paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24017292Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812317Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556081Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654918MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194900Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.244024Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja113529Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3151705