Missä Seinäjoella vaaditaan tippiä?

Onko Seinäjoella muita paikkoja kuin Jykän grilli jossa pyydetään tippiä?

Tippikulttuuria ei pidä juurruttaa Suomeen
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011395549.html
16358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Avaaja- maalaisjuntti ei vissiin tajua että kyllä se tippi"kulttuuri" on ollut täällä aina, eikä sitä tippiä kukaan vaadi, vaan se on kiitos hyvästä palveluksesta. Et taida paljon ulkona käydä, mutta useissa ruokaravintoloissa on mahdollisuus jättää tippiä myös pankkikortilla maksettaessa ihan täällä maalais- Seinäjoellakin.

Minä ainakin jätän tippiä ihan mielelläni, jos palvelu on ollut hyvää ja ruoka maittavaa. Mikä niissä sivistyneen maailman tavoissa niin seinäjokelaisjunttia kauhistuttaa? Tipin jättäminen on aina ollut vapaaehtoista ja on sitä edelleen.

Äänestä
  • Tippi on kolmannen maailman banaanitasavaltojen orjakulttuuria. Ökyisäntä pitää orjia joille ei maksa kunnolla palkkaa vaan käskee orjien pummata rahansa asiakkailta.
    Moista ei saa Suomeen juurruttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tippi on kolmannen maailman banaanitasavaltojen orjakulttuuria. Ökyisäntä pitää orjia joille ei maksa kunnolla palkkaa vaan käskee orjien pummata rahansa asiakkailta.
    Moista ei saa Suomeen juurruttaa.

    Mikä tässä on ongelma? Tipin antaminenhan on aina vapaaehtoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Mikä tässä on ongelma? Tipin antaminenhan on aina vapaaehtoista.

    Ongelma on se että tekee mieli vetää turpaan tipin pyytäjää ja niin ei kai saisi tehdä?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ongelma on se että tekee mieli vetää turpaan tipin pyytäjää ja niin ei kai saisi tehdä?

    Kuka on sinulta pyytänyt tippiä?

    Äänestä

  • Onhan se mahdollisuus ja helvetin ärsyttävä sellainen. Tai mikäs siinä, kunhan tippiä ei pidetä automaattisena palkkiona. Tietyt asiat kuuluvat ammattiin ja perustyöhön ilman lisäpalkkiota.

    Äänestä

Holy smoke 🤮🤮🤮🤮🤮🤮

Äänestä
  • Sanoivatko että anna tippiä?

    Äänestä

Tippikulttuuri on kyllä tuttu oikeassa ravintolassa, kun sekä ruoka että palvelu ylittää odotukset, mutta ei tulisi mieleenikään tipata missään grillillä! Naurettava ajatus!

Äänestä

Kyllä yleisempää on "tarviko kuitia"

Äänestä

Ai sitä tippiä joku ihan vaatimalla vaatii?? 😆 Voi teitä reppanoita....

Äänestä

En minäkään ymmärrä mitään vitun tippikulttuuria. Työntekijä saa työstänsä palkan työnantajaltaan. Tippikulttuuri kaikenlisäksi kiertää verottajan todella tehokkaasti. Periaatteessa se on vain hyvä koska VOI HERRANJUMALA MITEN PALJON TÄSSÄ MAASSA VEROTETAAN! Mitään vastinetta ei verorahoilla tahdo enää saada vaan kaikki lopetetaan, supistetaan ja vähennetään ja jätetään korjaamatta MUTTA verot kyllä saatana nousee ja kerätään kaikilta hyvin agressiivisesti.

Sitten jos joku pesisporukka vähän kerää pulloja rahoittaakseen pelimatkojaan niin eikö siitäki ruveta kitisemään että ku pitäs niitä veroja maksaa.

No tiiäkkö verottaja mitä? Haista pitkä vittu! Olen hyvin monella eri tavalla kiertänyt veroja ja aion jatkossakin tehdä niin.

Mutta ei, ei tippikulttuuria suomeen missään nimessä.

Äänestä
  • Mikä siinä on mielestäsi pahaa jos ilta on sujunut mukavasti, palvelu ja ruoka on ollut hyvää ja siitä laittaa muutaman kolikon arvon kiitoksekssi hyvästä palvelusta? MIksi se on niin kauheaa?

    Äänestä

Jätäppä Italias tippi antamatta, niin tarjoilija juoksee perääsi ja heittää sut jokeen.

Äänestä
  • Maassa maan tavalla.

    Äänestä

Minäkin haluaisin tietää missä sitä nimenomaan vaaditaan?? Kuka sitä vaatii?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko Seinäjoella muita paikkoja kuin Jykän grilli jossa pyydetään tippiä?

Tippikulttuuria ei pidä juurruttaa Suomeen
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011395549.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu