Luterilaisen rippikoulun oppilaat ovat ateisteja. Lehdessä luki erään oppilaan sanoneen, ettei kukaan tullut uskoon.
Helluntaissa ei edes kasteta ellei ole tullut uskoon.
Kumpi on vaarallisempaa ateismin kannalta: helluntai vai luterilaisuus?
Rippikoulussa kukaan ei tullut uskoon
12
167
Vastaukset
- Anonyymi
Ateismin kannalta vaarallisinta on ihmisen tyhmyys ja laiskuus. Tällaiset joutuvat helposti teismin uhriksi.
- Anonyymi
Pitää siis tehdä työtä ja opiskella, että pysyy ateistina?
Tätä en tiennytkään... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää siis tehdä työtä ja opiskella, että pysyy ateistina?
Tätä en tiennytkään...Pitää siinä myös olla melko yksisilmäinen puusilmä jotta pystyy työntämään päänsä itse kyhättyyn pahvilaatikkoon josta käsin voi alkaa huutuleen muille omia totuuksiaan.
- Anonyymi
"Ateismin kannalta vaarallisinta on ihmisen tyhmyys ja laiskuus"
En sanoisi noin. Suurin osa uskovaisista on indoktrinoitu jo lapsena jumala-uskoon. Tämä tehdään ennen kuin lapsella on kykyä itsenäiseen ajatteluun.
Uskonto ja aivopesu voivat käyttää samankaltaisia psykologisia keinoja: syyllistäminen (esim. synnin käsite), auktoriteettiusko, pelottelu (esim. rangaistus, helvetti), ryhmäpaine ja fraasien jatkuva toisto (rukoukset, mantrojen tai opetusten toistaminen). Molemmissa voidaan luoda riippuvuutta yhteisöstä ja maailmankuvasta, jossa ulkopuoliset nähdään uhkana.
- Anonyymi
Hämmästyttää tuo Oulun rippikoulun keskeytys. Meillä oli 1980 -luvun loppupuolella vanhoillislestadiolaisten rippikoulu Reisjärvellä paljon pahempi. Tässä muutamia anekdootteja:
Ensimmäisen oppitunnin jälkeen yli puolet oppilaista oli tupakilla opiskelija-asuntolan takana. Tupakin savu tuprusi sakeampana kuin savustamossa niin, ettei oppilaita nähnyt savupilven keskeltä. Kaikki kiroilivat niin, että merirosvolaivan miehistökin olisi nolostunut siitä kiroilun määrästä.
Opettajat ja isoset "valvoivat" oppilaiden siveää käytöstä iltayöstä. Meinasin tukehtua nauruun kun rippi-isämme hiippaili kuin James Bond tyttöjen asuntolan ikkunan alla. Kädet oli kohotettu ylös kuin hän olisi pidellyt pistoolia kaksin käsin edessään.
Välisunnuntaina kylän vanhemmat lestadiolaispojat kävivät "vierailulla". Siitähän tuli tappelu, jossa jo puukkoja kaivettiin esille. He suutahtivat siitä ja kaahailivat teinibemarilla pitkin opiston pihaa noin 100 km tuntivauhtia ja polttivat mielenosoituksellisesti kumia.
Leirillä ei kyllä kenenkään usko vahvistunut vaan päin vastoin karisi. Sen verran paskasti järjestelty leiri oli. - Anonyymi
rahan takia rippikoulu käydään , sitten 18v täytettyä erotaan kirkosta 🙂
tiedätkö kuka kävi kanssani rippikoulun 🤣🤣🤣 - Anonyymi
joo oikeat uskovaiset kastaa itsensä 18v täytettyään tai myöhemmin niin se on
- Anonyymi
Mistä tunnistaa oikean uskovaisen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tunnistaa oikean uskovaisen?
se on sillä perimässä , eli pitää katsoa sen vanhempia
- Anonyymi
:D mä kuuntelin laulutunnilla Manowaria täysillä korvalappustereoista ja nuokuin pulpetissa. En tullut uskoon. Päinvastoin. Tyttöjen takamukset viettelivät kahta kauheammin ja maalliset ilot vahvistuivat omissa ajatuksissa.
- Anonyymi
Luterilaisuus eksyttää!
Miljoona ihmistä eronnut kirkosta Suomessa alle 50 v aikana!!! - Anonyymi
Erota lapsesikin ja ilmoita UEsta Eeteehen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2224098Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382315Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891