Lääkkeet tappavat halut - makuuhuoneessa on hiljaista

Anonyymi-ap

Keskustelupalstoilla näkyy yllättävän vähän juttuja siitä, miten totaalisesti jotkin tavalliset ja yleiset lääkkeet vaikuttavat ihmisen libidoon. Jotkin lääkkeet vievät halut kokonaan sekä miehiltä että naisilta. Voisi kuvitella, että asia ärsyttää muitakin kuin itseäni, vaikka lääkekuurit ovatkin rajallisen mittaisia.

Pahin halujen tuhoaja on antibiootti Trikozol (metronidazol). Se on niin voimakas vaikutukseltaan, että tuntuu kuin valokatkaisijasta laittaisi valot pois päältä. Lääkekuurin aikana halut ovat nollassa, jos ymmärrätte, mitä tarkoitan.

10 päivän kuuri voi olla henkisesti haastava niille, jotka ovat tottuneet aktiivisuuteen näissä asioissa. Reddit-keskustelupalstalla joku kertoi seurustelusuhteensa päättyneen, kun Trikozol-antibioottikuuri vei kaikki halut pariksi kuukaudeksi. Kuurin päätyttyä voi siis mennä pitkäänkin, että elimistöön palautuu antibioottikuuria edeltänyt tasapaino. Sitä on vaikea selittää tuoreelle kumppanille: "Sori, oot tosi hot, mutta minua ei huvita nyt yhtäkkiä olla kanssasi enää ollenkaan." Makuuhuoneessa tulee hiljaista.

Saman tempun tekee kortisonivalmiste Prednisolon. Sen käytön aloitus aiheuttaa lähes eufoorisen olon, mutta lääkettä käytetään niin, että annosta pienennetään hitaasti. Tyypillinen kortisonikuuri on vaikkapa:
- 40 mg viikon ajan
- 35 mg viikon ajan
- 30 mg viikon ajan
- 25 mg viikon ajan
- 20 mg viikon ajan
- 15 mg viikon ajan
- 10 mg viikon ajan
- 5 mg viikon ajan

Aina annoksen pienentyessä halut katoavat kokonaan. Myös mieliala laskee. Olo on masentunut. Halut ehtivät juuri palautua viikon loppuun menessä, kunnes annoksen pienennys poistaa taas kaiken halukkuuden moneksi päiväksi. Tämä voi olla joilekin rankka juttu, kun kuuri kestää 2 kuukautta. Käy niinkuin Austin Powersille, että Mojo hukkuu. Miehiset halut nollautuvat kahdeksi kuukaudeksi. Aktiivinen ihminen on ihmeissään, kun yhtäkkiä ei haluta enää ollenkaan. Ei meinaa pää kestää eikä kumpani ymmärrä, jos ei ole omalla kohdallaan kokenut vastaavien lääkkeiden sivuvaikutuksia.

13

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole ollenkaan liitoiteltua sanoa, että Trikozol antibiootti aiheuttaa lääkekuurin aikaisen impotenssin. Se on totuus. Kai sen saa sanoa ääneen? Näistä asioista jutellaan harvoin lääkärin ja potilaan kesken.

      Mitä enemmän ihmisellä on ikää, sitä voimakkaammat ovat lääkkeiden sivuvaikutukset. Olen syönyt elämäni aikana useamman Trikozol-lääkekuurin. 20- tai 30-vuotiaalle sivuvaikutus on paljon pienempi kuin vanhempana.

      Lisäksi tuntuu siltä, että mitä useampaan kertaan olet syönyt jotain lääkettä elämäsi aikana, sitä vähemmän sillä on positiivisia vaikutuksia ja kerta kerralta sivuvaikutuksia on enemmän ja enemmän. Lääkkeet menettävät tehoaan, mutta niinhän se on. Lopulta lääkekuuri aiheuttaa vain sivuvaikutukset, mutta ei mitään toivottua positiivista vaikutusta.

      Tupakka-askeissa on varoitus, että tupakointi tappaa. Miksi antibiootti-lääkkeiden pakkauksessa ei ole vastaavaa varoitusta? "Tämä antibiootti tappaa. " Niin siinä käy, kun syöt riittävän monta kuuria. Elimistön normaali bakteerikanta tuhoutuu ja elimistön tasapaino horjahtaa aivan vääränlaiseksi.

      Söin vuosi sitten keuhkokuumeeseen antibioottikuurin. Kesti 6 kuukautta lääkekuurin päättymisestä, että suoliston tasapaino alkoi palutua normaaliksi. Uskomatonta myrkkyä nämä ihmisille määrättävät lääkkeet. Toki niitä on pakko syödä, jos vaihtoehtona ovat:
      - kuoletko keukokuumeeseen vai
      - syöt antibioottikuurin ja jäät henkiin ja suolistosi bakteeritasapaino muuttuu pysyvästi huonompaan suuntaan

      Kahdesta todella ikävästä vaihtoehdosta joutuu valitsemaan vähemmän ikävän. Antibiootti voi pelastaa henkesi, mutta maksat parhaimmillaan siitä "velkaa" koko loppu elämäsi. Saat jäädä eloon, mutta olet vain varjo entisestä itsestäsi.

      No, sitä elämä on.

    • Anonyymi

      Trikozol (metronidazol) seksitautiin . Mistä hemmetistä sä olet saanut loisen sun kehoon? Vai mihin toi lääke on sulla on?

      • Anonyymi

        Syön Trikozolia suolistotulehdukseen. Minulla on Crohnin tauti, joka kuuluu kroonisiin tulehduksellisiin suolistosairairauksiin (IBD, inflammatory bowel disease).

        Toinen suolistotulehdukseen käytetty lääke on Ciproxin. Molemmat laajakirjoisia antibiootteja. Ciprolla vähemmän sivuvaikutuksia.


    • Anonyymi

      Kannattaa vaihtaa homopornoon.

      • Anonyymi

        Trikozol-kuurin aikana mitään ei toimi. On ihan sama mitä katsot. Vaikka maailman kuumin nainen tulisi nyt asuntooni ja sanoisi, että häntä haluttaa tosi paljon, minä ehdottaisin, että voidaan katsoa TV:tä yhdessä.


    • Anonyymi

      Onko sulla mahahaava joka johtuu helikobakteerista? Yleensä se bakteeri on saatu lapsuudesta tai sitten sä olet saanut sen toiselta ihmiseltä?

      Kiinnosta mihin sä noita käytät koska google antaa tietoa että suomessa on erittäin harvinaista saada loinen elimistöön tai helikobakteeria esiintyy esim afrikassa jossa on huonompi hygieniataso.

      • Anonyymi

        Minulla on krooninen tulehduksellinen suolistosairaus. Välillä se on aktiivisemmassa vaiheessa ja sitten taas pitkäänkin rauhallinen. Sitten jokin taas saa sen aktivoitumaan...


    • Anonyymi

      Makkarissa onkin kuuma ollut. Olen sitä mieltä että sitä on paras tehdä muualla. Vaikka seisten, muttei makkarissa.

      • Anonyymi

        Onneksi pahimmat helteet ovat takanapäin. Makuuhuoneessa voi keskittyä nukkumiseen, kun ei muuhunkaan pysty tällä hetkellä.


    • Anonyymi

      Yksiössä painaa lähinnä helle päivät pitkät. Älkää uskoko. Vain vuokranalennus on mielessä. Hussimatta.

    • Anonyymi

      Kun sulla on anbioottikuuri niin sä et halua halailla tai mitään fyysistä kosketusta? Eikö ne taudin oireet vaikuta ollenkaan sun mielialaan ja haluihin?

      • Anonyymi

        Taudin oireet eivät vaikuta haluihini. Mielialaan kyllä, mutta ei haluihin. Metronidatsoli (Flagyl) tappaa halut kuitenkin tosissaan. En halua halata ketään lääkekuurin aikana. Lääkkeen sivuvaikutukset ovat niin kovat.

        Tässä listaa, mitä Flagyl on aiheuttanut minulle. Tämä on vain pieni osa lääkkeelle listatuista kaikista mahdollisista haittavaikutuksista:
        - Vatsakipua, jos lääkkeen ottaa tyhkään vatsaan
        - pahoinvointia (iltaisin ihan aidosti oksettava olo, koska olen ottanut iltapäivälääkkeen tyhjään mahaan)
        - ei ruokahalua iltaisin, kun mahassa huono olo (ruokaa joutuu syömään väkisiin, vaikka tekee pahaa)
        - mikään ruoka-aine ei kiinnosta (mansikat, joista normaalisti pidän aiheuttavat oksettavan tunteen)
        - ripuli
        - kielen värinmuutos
        - makuhäiriöt (esim. koko ajan metallinen maku suussa)
        - ruokahaluttomuus
        - masentuneisuus
        - voimattomuus iltaisin
        - iltaisin nousee kuume (+38 C), joka laskee aamuun mennessä (+37 C)
        - ajoittain kiertohuimaus (pyörittävä tunne)
        - sydän tykyttää välillä aivan hullusti (leposyke yli 100). Yälläkään syke ei laske.
        - virtsa värjäytyy tummaksi
        - seksuaalinen haluttomuus (ei haluta ollenkaan)

        Tänään on lääkekuurin yhdeksäs päivä. Viimeinen lääke on huomenna aamulääke. Siihen päättyy 10 päivän Flagyl kuuri 3 x 400 mg. Täyttä helv*ttiä ollut elämä lääkekuurin aikana.

        Osa odellä mainituista oireistani ovat kortisonikuurin loppumisen syytä. Harmittaa, että se osui samalle jaksolle Flagyl kuurin kanssa. Se tuplasi tuskani. Kortisonivalmiste Prednison on synteettinen kortikosteroidi, jota käytetään tulehduksien hoitoon ja immuunijärjestelmän tukahduttamiseen. Sitä otetaan pillerimuodossa ja se on saatavilla eri annoksina.

        Prednison ei ole addiktoiva, mutta siihen voi kehittyä riippuvuus. Tämä johtuu siitä, että keho tuottaa normaalisti kortikosteroideja. Kun otat prednisonia, kehon tuottama määrä vähenee. Kun lääkkeen käytön lopettaa, kehosi voi kohdata vaikeuksia palautua normaalille tasolle.

        Yleisimmät Prednisonin vieroitusoireet ovat väsymys, heikkous, nivelkipu, pahoinvointi, ruokahaluttomuus, huimaus, ärtyneisyys, mielialanvaihtelut, kuume, jäykät ja herkät lihakset, laihtuminen, verenpaineen muutokset, ihon tummuminen, päänsärky, hengitysvaikeudet, lihaskivut, masennus ja unettomuus. Nämä oireet voivat vaihdella voimakkuudeltaan ja kestoltaan yksilöstä riippuen ja sen mukaan, kuinka asteittain annosta lasketaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taudin oireet eivät vaikuta haluihini. Mielialaan kyllä, mutta ei haluihin. Metronidatsoli (Flagyl) tappaa halut kuitenkin tosissaan. En halua halata ketään lääkekuurin aikana. Lääkkeen sivuvaikutukset ovat niin kovat.

        Tässä listaa, mitä Flagyl on aiheuttanut minulle. Tämä on vain pieni osa lääkkeelle listatuista kaikista mahdollisista haittavaikutuksista:
        - Vatsakipua, jos lääkkeen ottaa tyhkään vatsaan
        - pahoinvointia (iltaisin ihan aidosti oksettava olo, koska olen ottanut iltapäivälääkkeen tyhjään mahaan)
        - ei ruokahalua iltaisin, kun mahassa huono olo (ruokaa joutuu syömään väkisiin, vaikka tekee pahaa)
        - mikään ruoka-aine ei kiinnosta (mansikat, joista normaalisti pidän aiheuttavat oksettavan tunteen)
        - ripuli
        - kielen värinmuutos
        - makuhäiriöt (esim. koko ajan metallinen maku suussa)
        - ruokahaluttomuus
        - masentuneisuus
        - voimattomuus iltaisin
        - iltaisin nousee kuume ( 38 C), joka laskee aamuun mennessä ( 37 C)
        - ajoittain kiertohuimaus (pyörittävä tunne)
        - sydän tykyttää välillä aivan hullusti (leposyke yli 100). Yälläkään syke ei laske.
        - virtsa värjäytyy tummaksi
        - seksuaalinen haluttomuus (ei haluta ollenkaan)

        Tänään on lääkekuurin yhdeksäs päivä. Viimeinen lääke on huomenna aamulääke. Siihen päättyy 10 päivän Flagyl kuuri 3 x 400 mg. Täyttä helv*ttiä ollut elämä lääkekuurin aikana.

        Osa odellä mainituista oireistani ovat kortisonikuurin loppumisen syytä. Harmittaa, että se osui samalle jaksolle Flagyl kuurin kanssa. Se tuplasi tuskani. Kortisonivalmiste Prednison on synteettinen kortikosteroidi, jota käytetään tulehduksien hoitoon ja immuunijärjestelmän tukahduttamiseen. Sitä otetaan pillerimuodossa ja se on saatavilla eri annoksina.

        Prednison ei ole addiktoiva, mutta siihen voi kehittyä riippuvuus. Tämä johtuu siitä, että keho tuottaa normaalisti kortikosteroideja. Kun otat prednisonia, kehon tuottama määrä vähenee. Kun lääkkeen käytön lopettaa, kehosi voi kohdata vaikeuksia palautua normaalille tasolle.

        Yleisimmät Prednisonin vieroitusoireet ovat väsymys, heikkous, nivelkipu, pahoinvointi, ruokahaluttomuus, huimaus, ärtyneisyys, mielialanvaihtelut, kuume, jäykät ja herkät lihakset, laihtuminen, verenpaineen muutokset, ihon tummuminen, päänsärky, hengitysvaikeudet, lihaskivut, masennus ja unettomuus. Nämä oireet voivat vaihdella voimakkuudeltaan ja kestoltaan yksilöstä riippuen ja sen mukaan, kuinka asteittain annosta lasketaan.

        Trikozol-kuuri päättyi. Juuri mikään ei muuttunut. Metallinen maku hävisi suusta ja ruokahalu oli tänään illalla hitusen parempi. Jäljellä ovat enää kortisonin vieroitusoireet. Ne ovat ihan yhtä rankkoja kuin narkkarien vieroitusoireet huumeista.

        Tänään päivällä mittasin kuumeen: +38,7 C. Katsoin vain, ettei voi olla todellista. Uusi mittaus. +38,6 C. Ei ihme, ettei olo tunnu terveeltä. Sairaalan ensiavusta neuvoivat, että palaa asiaan huomenna. Niin teen, jos olen hengissä.

        Oireet: väsymys, heikkous, nivelkipu, pahoinvointia aiempaa vähemmän, ruokahaluttomuuta, kuume, korkea syke (leposyke yli 100), verenpaineen ja sykkeen muutokset. Paikallan istuskellessa ja tätä kirjoittaessa syke on vain 95.

        Yöllinen leposyke on noussut yli 40 %. Normaali yöllinen leposykkeeni on huipputasoa: 44. Elokuun jokaisen yön keskiarvo: 62. Se ei ole enää normaali yöllinen leposyke fyysisesti hyväkuntoisella, mutta heijastalee vakavaa sairautta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6285
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe