Salamasota Ukrainassa

Itä - länsi suunnassa Ukraina on 1 300 kilometriä pitkä. Etanalla menee matkan taittamiseen kolme vuotta ja kaksi kuukautta. Kastemadolla 18 vuotta. Venäjän etenemisvauhti on siinä välissä.
54658
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Etana elää lajista riippuen kolmesta vuodesta ylöspäin, joten se tosiaan ehtisi taittaa tuon matkan, jos laskit vauhdin oikein.

2Äänestä
  • Venäläisen värvätyn elinikä lasketaan kuukausissa, joten hän ei kauheasti ehdi nähdä maiseman vaihtuvan...

    3Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Venäläisen värvätyn elinikä lasketaan kuukausissa, joten hän ei kauheasti ehdi nähdä maiseman vaihtuvan...

    Jotkut psykopaatit selvisi puolen vuoden sopparin hengissä ja palasi sitten kotiseudulleen raiskaamaan ja tappamaan – ikään kuin luvan kanssa kuten James Bond, jonka tosin ei tarvitse raiskata.

    Aina ei edes 6 kk riitä tekemään Z-sankarista selvää, vaikka monet on matojen ruokaa jo ekalla viikolla tai viimeistään tokalla.

    3Äänestä

Puten etanasota etenee... hitaasti ja takkuisenlaisesti...

2Äänestä
  • On myös hyvä tietää että nopein tie kortistoon on tehdä se urakalla. Joten tuntitöinä...

    1Äänestä

  • Vain viidennes vallattu ukrainasta. Kertaa koulutustasi , mitä se mahtaakaan tarkoittaa, vaikka prosenteissa? Sinunkin helpompi sanoa, että aika paljon.

    Äänestä

Noin kolmen päivän erikoisoperaatio.

3Äänestä

Ripeältä kilpikonnalta matka taittuu puolessa vuodessa. Venäläiseltä kilpikonnalta (panssarivaunu) matka katkeaa alkutaipaleelle.

3Äänestä
  • On konnalajike, joka pyrähtää maalla 20 km/h. Ei tosin kilometrikaupalla.

    3Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    On konnalajike, joka pyrähtää maalla 20 km/h. Ei tosin kilometrikaupalla.

    Jos eilen kuolin, niin tuokin jäi oppimatta. Kiitos Repe.

    4Äänestä

Venäjän voittamaton suurenmoinen armeija etenee hitaammin kuin etana. Mutta puheet ovat kuin jäniksellä, eiväthän suuret puheet suuta halkaise.

3Äänestä
  • Jäniksellä halkaisivat, sillähän on ristiturpa.

    2Äänestä

🐌🐌🐌 🏆 💐

Äänestä

Venäjän armeijan moraali rapautuu päivä päivältä. Ylivoima ei riitä.

3Äänestä
  • Jos Venäjän Armeijan moraali rapautuu niin muuttuuko se tavoiltaan länsimaiseksi armeijaksi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Jos Venäjän Armeijan moraali rapautuu niin muuttuuko se tavoiltaan länsimaiseksi armeijaksi ?

    Teiniressukka. Yritä edes.

    3Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Teiniressukka. Yritä edes.

    Jyri Kjäll Barcelonan erätauolla: "Vittu ei pysty!"

    2Äänestä

Etana voitti :).

Äänestä

Edellä olevassa ketjussa lupailtiin, että kolmen päivän sota olisi valmis kolmen kuukauden kuluttua.

Äänestä

Etana voitti jo. Katsotaan pärjääkö miehitysarmeija kastemadolle.

Äänestä

Epäilemme.

Äänestä

Etana on jo maalissa.

Äänestä

Odottelemme väliaikoja. Myös ylimääräisestä juomatauosta on ollut puhetta.

Äänestä

Avauksissa julistetaan voittoa Venäjälle vaikka etana jo voitti ja kastemadonkin kanssa on siinä ja siinä.

1Äänestä

100 piippoa kilometrille. Melkoista menoa.

1Äänestä

Tähän mennessä edettyä kilometriä kohden on jäänyt venäläinen vainaja joka metrille ja muutama silvottu päälle.

2Äänestä

Kuulemma Venäjä olisi ohittanut kastemadon. Vielä kuitenkin tutkitaan, ettei kyse olisi vilpillisestä oikaisusta.

3Äänestä
  • Minä epäilen valtiojohtoista dopingia. Siitä kun on jo vahvat näytöt, viime vuosikymmeniltä. :-)

    2Äänestä

Voi se salama iskeä etanaankin.

Äänestä
  • Etana on ollut maalissa jo aikoja sitten.

    Äänestä

Fanitan kastematoa 🙂

Äänestä

Hyvä hyvä 😂

Äänestä

Kastemato on edelleen Venäjän edellä.

1Äänestä

Kastemato kasvatti tänään johtoaan, mutta vain vähän.

Äänestä

Putleri sortui jo devaju virheeseen useissa asioissa.
Putlerille ei löydy teoreettistakaan korvaajaa hänen mielipuolen sekaisin oleva taktiikka oli aikojen alusta sama kuin Hitlerin - tappaa kaikki jotka tietävät edes 20% hänen toiminnastaan. Putlerin kuolema lopettaa ihan parin päivän sisällä kaikki venäjän sotatoimet ja 2 viikon sisällä kaikki vakoilu ja terrorismi toimet mikään raha ei liiku kphteille eikä mitkään toimet jatku hänen kuolemansa jälkeen. Kaikki valheet lahjonta ja kiristys toimet tulevat julki n. 2v ajan jakson aikana.
On varmaa että yksi näistä joka tietää Putlerista eniten murhaa Putlerin sen jälkeen kaikki paljastuu sekä sisällis taistelu Putlerin paikasta alkaa.

Äänestä

Mistä Länsi repii tuon 300 000 sotilaan armeijan, jota tarvitaan minimissään takaamaan rauhaa Ukrainaan?
https://www.youtube.com/watch?v=kjuNwdXlW9o
Englanti pystyy kokoamaan enintään 10 000 sotilasta samoin kuin Ranskakin.
Suomessa YLE ja media puhuu samaa vaaleanpunaista höttöä, kuin yksi poliittisista puoluesitakin!

Äänestä
  • Mistä Länsi repii tuon 300 000 sotilaan armeijan? Suomesta löytyy heti kaikki kansanedustajat ja myös hallitus puolueet Presidentin lisäksi, muista en tiedä.

    Äänestä

Venäjä tuhlaa voimansa, kun yrittää pärjätä kastemadolle.

Äänestä

Etana naureskelee voittajana. Eipäs ollut kilpakumppaneista vastusta 🤥

Äänestä

Taisi etana valloittaa Ukrainasta tänään taas 100km2.
Onnellinen siitä tulisi kai olla jos hitaita ovat.

Äänestä

Putinilla on etana jonka avulla se lisääntyy.

Äänestä

Nykyvauhdilla Venäjä etenee noin 5 kilometriä vuoden 2025 aikana. Se voittaa reilusti siittiön, joka etenee samassa ajassa vain 2 kilometriä. Venäjän eteneminen maksaa sille 50 000 miehen tappiot jokaista kilometriä kohden. Siittiön eteneminen taas luo uutta elämää, että kumpi tässä nyt sitten on voittaja? 😮

Äänestä

Venäjän uhraukset vuodessa ovat vapaasti kasattuna noin 20 metriä korkea pino ihmisiä. Putin haluaa silti jatkaa sotaa. Putin on enemmän kiinnostunut siitä, että kuinka voisi itse elää ikuisesti kuin alamaisten uhraamisesta.

Äänestä

Siittiö voittaa Putinin.

Äänestä

Suurvalta? Kehno vitsi 😐

Äänestä

Kastemato ohitti Venäjän.

Äänestä

Ja u käännös hätääntyessä.

Äänestä

Venäjän maailman toiseksi suurin potaskan (kaliumsuola) viejä. Mutta kokonaisvaltaisemmassa lannoitetuotteessa se on johtava.

Kun ihminen maatuu luonnollisesti maaperään, hänen ruumiinsa toimii osana kiertokulkua:
Ihminen koostuu pääosin vesi (~60 %), hiili, typpi, fosfori ja kalium
Nämä ravinteet ovat juuri niitä, joita kasvit tarvitsevat:
Typpi (N) → kasvien lehtikasvuun
Fosfori (P) → juurten ja kukkien kehitykseen
Kalium (K) → sadon ja sokerien muodostumiseen
Lisäksi ihmisessä on pieniä määriä magnesiumia, rautaa, kalsiumia ja muita hivenaineita, jotka kaikki maaperässä hyödyttävät mikrobeja ja kasveja

➡️ Käytännössä siis ihmisestä tulee “täysipainoinen lannoite”, kunhan hajoaminen tapahtuu luonnollisesti.

Äänestä

Erikoisoperaatio on mennyt suunnitelmien mukaan.

Äänestä

Venäjä eteni 1000 kilometrin rintamalla keskimäärin noin 4,5 kilometriä vuonna 2025. Tappioitakin tuli. Jokaista vallattua rintamametriä kohden liki 100 uhria.

Vaikka tappioitakin on tullut, niin Putin armeija voi olla myös tyytyväinen. Täi etenee vastaavassa ajassa vain 4 kilometriä, joten meno on ollut voittoisaa.

Äänestä
  • Mistä noita vertauksia oikein tulee? Täin eteneminen on nopeaa, sillä se liikkuu sukupolvesta toiseen pummaamalla kyydin uusilta uhreilta. Ja jos uhri matkustaa, niin lujaa siinä mennään.

    Äänestä

En usko. Etanalla menee matkaan kymmeniä vuosia eikä se itse asiassa elä niin kauan, että pääsisi määränpäähänsä.

Äänestä

Jotenkin pitää hämärtää Venäjän sotilaallisten suoritusten panos/hyötysuhde.

Äänestä

Salamasota Ukrainassa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itä - länsi suunnassa Ukraina on 1 300 kilometriä pitkä. Etanalla menee matkan taittamiseen kolme vuotta ja kaksi kuukautta. Kastemadolla 18 vuotta. Venäjän etenemisvauhti on siinä välissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu